1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чај од рузмарин

Дискусија во 'Диети' започната од ludoto19, 1 јули 2010.

  1. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    А колку пати на ден го пиеш, 3 пати или еднаш? и дали држиш диета коа го пиеш? :)[/quote]

    Разгледај ја убаво темава лудото ми објасна се. Едно гоолемо :* за неа ;)
    3 пати на ден го пијам по една чаша
    На сабајле на гладно, после ручек и не вечерав пиев 1 чаша што се вика на гладно. И се навикнав да не вечерам, лебот помалце го консумирам друго се си јадам :)
     
  2. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    A ja vaka da ve prasam so mislite mi treba da oslabam dve tri kilca cisto stomakot da mi se namali zs pocnuvam da stanuvam kako trudna zena se siram od site starni inaku ne sum debela amam golemo mi e stomakot..:worried: Vo princip ne jadam mnogu ..ama fizicki ne sum aktivna pocnav so redovni vezbi veke deset dena ama ne gledam rezultat ...Imam 15 god..da ne mi steti ako go pijam sto mislite? Doma imam ruzmarim inaku i cajot od ruzmarim go upotrebuvam za mienje na kosata (zatoa sto mi paga ) vo mesavina so listovi od orev bjak ama pomaga..dobro zabegav sea.Jas mislam da go pijam desetina dena da oslabam nekoe kilce i da prekina? ke mi steti li ? pls pisete mislene..fala pozz :)))
     
  3. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Епа кога е така , еве од утре сабајле го почнувам .. прочитав долу што треба како треба , па ке ти пренесам впечатоци од вкусот не е важно тоа , важно е до крај 25 август да ослабам[/quote]
    ама само 1 месец се пие ;( после пауза 2-3 недели па пак! така ми кажа мајка ми мене[/quote]
    Го пиев секојдневно во рок од 1 месец баш по рецептот, и дефинитивно има ефекти, ослабев 5 кг. и ми го нема стомачетоооо... :) поздрав.. и пијте го чајов, освен за слабеенје помага и за др работи.. :angel:
     
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ама само 1 месец се пие ;( после пауза 2-3 недели па пак! така ми кажа мајка ми мене[/quote]
    Го пиев секојдневно во рок од 1 месец баш по рецептот, и дефинитивно има ефекти, ослабев 5 кг. и ми го нема стомачетоооо... :) поздрав.. и пијте го чајов, освен за слабеенје помага и за др работи.. :angel:[/quote]
    даа? 5 кг ослабе? :lol: браво браво!!! ама без диети или? ама само вкусот му е маана мора да признаеш :rofl:
     
  5. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    јас од денес почнав да го пијам само што неможев да си најдам чај овде од рузмарин готов па си купив онаков сецкан ко оригано хихи пише да е рузмарин а богами и по мирисот ке го познам...сега ставив 3 лажички на 2 кила вода го сварив и првиот филџан го испив веке па ке видаме како иде натаму...

    само да прашам чист се пие или може малку лимонче или мед внатре?
     
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    подобро стави си лимонче, пошто ептен ми е ружен :puke:
    јас не можев да продолжам и го оставив
     
  7. ElenI777

    ElenI777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    125
    Леле каде можам да најдам чај од рузмарин,секаде е во вид на зачин,ситен како оригано,никаде нема филтер кесички :(
     
  8. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    па купи си таков ко зачин и јас неможев да најдам филтер кесички си купив зачин и го пијам исто е нема разлика
     
  9. ElenI777

    ElenI777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    125
    а како го правиш,резултати има?
     
  10. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    epa stavam dve litra voda i samo tri lažici ruzmarin potoa otkako ke se izladi si go sobiram vo šišinja i vo fližider podobro mi e laden da go pijam...a za rezeultati pa denes mi bese vtor den otkako go pijam taka da nemozam rezultate da ti kazam,mene mnogu me tera vo wc mada toa ne go procitav kaj drugite forumđiki...sepak ne gubiš ništo da počnš da go pieš...
     
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А ако сакам да си сварам една шолја, колку рузмарин да ставам :^)

    Имам дома, си купив онака, не дека го користам, ама да си го имам како зачин, па зошто да не пробам каков е чајот, и јас како циганите, мора да се проба :D
     
  12. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    еми незнам да ти кажам искрено стави ептен малку неколку стапчиња мали (парчиња де) пошо има ного јак и грозен мирис па да не ти биде појачен хиххи
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    ај ве молам еден совет за овие кои се пиеле од него веке цел месец да ми кажете дали ве боли глава од чајот....јас приметив вчера денес кога и да се напијам ме боли глава
     
  14. ElenI777

    ElenI777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    125
    добро чајов каква боја треба да има? јас ставив пола лажичка од оној рузмарин зачин,како оригано што е и има една многу светло зелена боја,дури накај жолта мава :D
     
  15. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297

    temno zelena nakaj crna
     
  16. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Јас го пиев цел месец. Не забележав дека главата ме боли баш од чајот :^) А што се однесува до бојата на чајот, зависи дали појак ќе го направиш или помалку гранчиња ќе ставиш. Кај мене најчесто имаше темно зелена боја, не тераше до црна :)
     
  17. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски

    И мене ми е слабо железото. :(
     
  18. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    Јас денес го купив чајот :) 55ден од аптека ;)
    од утре почнувам да го пијам ... гледам сте го пиеле пред многу време ... паа споделете ги резултатите :*
     
  19. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    За да не ви е толку одвратен чајот, пијте го додека е топол, а и помалку концентриран.
    Јас купив рузмарин од билна аптека и ставам по едно мало лажиче за една чаша од 250мл.
     
  20. indian

    indian Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    5
    Kolku kg oslabevte za eden mesec....od kolku godini moze da se pie? pozz :)