1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чај

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Go-Girl, 7 март 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Па онака ги пијам... кога ќе ми текне... сакам зелен чај, го обожавам! Сварен, со многу лимон и во фрижидер... после цел ден си го пијам, како вода :D

    Инаку сакам и чај од нане, среќа имаме дома во бавчата, па кога го береме на лето мириса фантастично, на мента :D :D :D а на зима сакам и планински чај, ама не оној во ќесички (тоа е инаку оригано во ќесичките) туку оној баш планински, мислам дека и на пазар се продава :D

    А во принцип, ги пијам без шеќер, не можам со него, ептен ми се благи, може да се случи да ставам мед понекогаш, ама ретко. Брат ми еднаш има кажано, кога го прашале зотшо пие кафе и чај без шеќер, дека „да се пиеше благо, благо ќе растеше“ :lol: има некоја логика во тоа :D
     
  2. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Највеќе пијам планински чај со парче лимон и ми претставува големо задоволство! Понекогаш си сечам и парче сирење...и со чајот знае да биде многу вкусно! :)
    Инаку исто така ми се допага и чај од нане,камилица ...овошните чаеви ми се омилени, хибискус исто, и тн. единствено не ми се допаѓа чај од липа...не знам...ми мириса гадно! :Down:
    И овошните компоти исто така ми се доста вкусни! 8)
     
  3. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Кате ајде тука на вистинско место :D за фитослим сакав да те прашам го има во аптека или во продавнициве? Го имаш користено, какви ефекти има?
     
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Да,и сега си имам резерва во кујна.ЈАс инаку лани пролетта прашав во аптека,и аптекарката беше така мила и добра и ми кажа оти тој најчесто го земале за слабеење.И си зедов и јас.И искрено не очекувава резултати ама баш никакви,ми требаше само две три килца да сметнам,ама и многу малку исфрлам непотребни материи ,па повеќе за тоа го земав.И гледај чудо-пиев редовно,на него пишува пола саат пред јадење,ама јас се случуваше да јадам некаде надвор и си пијав отпосле,ама и кога ќе ми текнеше,ај си викав едно филџанче за кафе.За две недели,стомакот ми беше рамен,и плус варењето на храната потполно средено.Значи стварно имаше успех.И кога го пиеч пред јадење,макар и пет минутки ,ќе мислиш дека нормално ти се јаде,ама едно лепче и ќе почне да ти заглавува во грло,нема да ти се јаде.Тоа е кај мене,и сега штом сетам дека почнувам да јадам обилно,си пијам ден два и готово.И сличен вкус има како зелениот,ама малце појак мирис,ама брзо се навикнав и сега не ми смета.Ете тоа е!

    И да ,го има во скоро сите аптеки или во овие продавнициве за здрава храна,виталија и слично.
     
  5. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Епа Кате фала ти за исцрпниов одговор :D уште утре ќе си го купам и веднаш почнува да го пијам, па за неколку дена ќе ти кажам резултати ;)
     
  6. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    :up: Каков сака нека е чај мора да има резултати,е сега не можеме да очекуваме 10 килограми преку ноќ да исчезнат ама сепак е здраво,и намалува апетит.Плус и млака водичка што се вика,веднаш мислиш дека стомакот ти е полен.Здраво е,тоа е најбитно,а не се оние вештачките таблети вакви онакви,чуда што прават,за 10 дена 20 килограми,и после следува 10 дена на инфузија :roll: Посебно ако не се многу килограми во прашање...а и да ви кажам во навика преминува пиењето после.
     
  7. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Абе какви таблети и апчиња тоа никогаш не би го пиела, тоа се хемикалии кои повеќе ќе ти направат штета отколку корист! што си е природно, природно си е и нормално дека е најздраво од било што друго.
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Чај ОБОЖАВАМ! Одврти-заврти јас сум околу чајникот. Претежно пијам чаеви од тревки, природно: нане, кантарион, камилица, планински, мајчина душица, ајдучка трева... Секој пат различен микс. Делуваат многу на здравјето и на имунитетот. Кога одам во кафич пијам претежно од чумско овошје, ама понекогаш сакам да експериментирам и одбирам нешто што дотогаш не сум го пробала. Но шумското овошје ми е проверено. И зелен некогаш знам да се напијам, а од фабричките чаеви најубави ми се оние од ГУД НЕЈЧР.

    Компот поретко пијам, иако кај мене дома има во секое време. Баш е супер, може и како ужинка да послужи, а се прави од секакво овошје: суви сливи, јаболче, киви, праски конзервирани, се'.
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Обожавам чај, го пијам незасладен или само со боров мед.
    Ама девојки внимавајте со чаевите, еве незнам дали сте знаеле дека чајот од магдонос несмеат да го пијат трудници бидејќи може да дојде до спонтан, или ако дои може да и сопре млекото.
    Чајот од хибискус го намалува крвниот притисок.
    Зелениот чај е антиоксиданс, препорачлив е за пушачи во комбинација со ц- витамин т.е лимон ама лимонот да не се цеди во топол чај бидејќи се губи ц-витаминот.

    Ај ако ми текне ќе пишам уште за некој чај.
     
  10. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    јас пијам зелен чај...кој го правам со ладна вода...
    значи чајот го ставам во шише со ладна вода, оставам да стои една вечер и следниот ден го пијам...
    на тој начин нема кофеин и танин, зошто тие се раствораат само во топла вода...и вака можам да пијам колку сакам, место вода ;)
    инаку овожавам чаеви, посебно нане, липа и камилица
    зимава малку претерав и со рум... :D
    инаку за медот да кажам уште- секој мед се кристализира...но природниот значи без додатоци или минимални додатоци во исхраната или после во преработката (затоа не купувам мед од продавница зошто со сигурност ви трврдам дека е 80% шеќер и вода) се разликува по начинот на кој е кристализиран ..природниот мед е како карамела се тегни. Инаку не проблем стави го во млака вода и пак ке биде течен...
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    so caevite sum skarana ;) ..ne sum ljubitel na caevi..gi pijam koga veke moram,a toa e koga nastinuvam..megjutoa nesto denovive pocnav da pijam caj od brusnica...mnogu e vkusen i osvezuva ko sok da pies.. :)
     
  12. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Многу пијам чај, најмногу го бендисувам чајот од нане.
     
  13. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    пијам чај секој ден, барем по еден...обожавам зелен, црн и чај од портокал со цимет... ама кога нема може и планински со лимон и мед
     
  14. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски

    ајде кате и за мене една услуга, кажи ми колку е пари тој чајот фитослим, зошто ти ме инспирира за да почнам и јас да го пијам :) мора малку да се симне од килажата, матурски идат :)
     
  15. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Ако си од Скопје, во рамстор го видов 129ден беше, кај производите од виталиа што се. Прашај во аптека можеби е поефтин
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Лелееее Емче,вие скопјаните скапчиии :lol:
    Woman in love,Се зафркавам,кај нас во аптека,има во вреќички или само обично истурено во пакетче,рефусно,тоа е 90 денари,а ќесички 120 денари.Ама пооарно земи си пакувано,ќесички оти досаден е за цедење. :D Ете ти услуга :D ставај сега по еден чај :D
     
  17. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
     
  18. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Најчесто пијам чај од нане во кој ставам една голема лажица мед и малку лимон. Во оваа варијанта го пијам секој ден безразлика дали сум настината или не и обавезно ако почувствувам глад навечер а не сакам да јадам ништо ;)
     
  19. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Па тие 9 денари :lol: :lol: :lol:
    Се зафркавав срце :D

    А дали сте пробале чај од лимон,ама оригинал чај од лимон?Сечкаш еден лимон на коцки,го ставаш во врела вода,и го оставаш да врие малку повеќе.Ама не да испари водата ;) Е и тоа е уживање,убаво мириса ,кисело е ,малку горко од кората,малку мед и мммм
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Сум пробала, да :up: :up: Минатата зима во Романија. Кога го подотворив капачето над чашата што стоеше, се' на лимон замириса. Милина...