1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чај

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Go-Girl, 7 март 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.541
    Пол:
    Женски
    Не пијам чај.
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Пијам многу чај, секој ден си варам од камилица, од нане, магданос, зелен чај...
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Еве нешто за чајот...
    Руски, зелен, црн...
    :coffee: Руски чај: Ова е смеса со светла боја, добиена од ливчиња од неколку чаеви, главно со потекло од Кавказ.
    :coffee: Липтон: Овој збор, веројатно, сте го виделе на неколку видови чаеви. Треба да се знае дека ова не е посебен вид чај туку име на една англиска компанија, наречена според нејзиниот основач Томас Липтон, кој бил првиот што чајот го вовел на пазарот како трговска стока.
    :coffee: Црн чај: Заеднички назив за сите видови ферментирани чаеви.
    :coffee: Зелен чај: Сите чаеви се зелени пред ферментацијата. Зелениот чај содржи повеќе теин и танин. Јапонците не ги ферментираат чаевите, па затоа сите јапонски чаеви се зелени.
    :coffee: Грузиски зелен чај: Ова е чај од Кавказ. Тој има послаб квалитет (се бере со комбајни). Кај нас овој чај порано се увезуваше од некогашниот Советски Сојуз.
    :coffee: Дарјеелинг: Ова е име за чајот кој доаѓа од плантажите за чај на падините на Хималаите. Овој чај се смета за еден од најдобрите видови чаеви во светот - наречен е шампањ меѓу чаевите.
    :coffee: Цејлон: Доколку видите натпис „цејлон" на кутијата со чај, тоа значи дека чајот потекнува од Шри Ланка каде што се произведуваат квалитетни чаеви кои се јаки и вкусни.
    :coffee: Ароматизирани чаеви: На чаевите им се додаваат и други растителни додатоци, екстракти и ароми. Постојат над сто видови чаеви, а најпознат е чајот „јасмин", кој се смета за најраспространет во Кина, а што, всушност, е зелен или црвен чај со додаток на јасминов цвет. Чајот „Earl Gray" е чај ароматизиран со масло од бергамот (вид портокал) или со цветот.
    ______________________
    Чај на источен и на англиски начин
    Засладување на чајот, додавање млеко... се европски обичаи, а всушност, чајот не треба ни да се засладува или, пак, ако веќе се засладува, само со многу малку шеќер. Лимонот во чајот е дозволен само кога се работи за чај од јасмин или за некој друг кинески чај или, пак, за мешаните црни чаеви од Индија или од Кавказ.
    Доколку, сепак, послужувате чај со лимон или со млеко, млекото на англиски начин се служи во одвоена мала шолјичка и се сипува во шолјата пред ставање на чајот. Лимонот, исто така, се служи на посебно чиниче од кое се зема и се цеди во шолјата, пред додавањето на чајот.
    Со чајот можете да служите солени и слатки колачиња: едноставните чајни кекси, кроасани, разни колачиња, ни никогаш кремави слатки.
    [​IMG]

    Текстот е превземен од весникот Вест.
     
  4. sanjask

    sanjask Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Obicno koa ke spomnes caj lugevo odma gi asocira na nastinka i bolenje na grlo a ne znaat kolku zdravo da se praktikuva edna solja makar caj dnevno.(Ne zboruvam za nasite KORO caevi od lipa koi se bereni na Partizanska:)).Zboruvam za Lipton caevite malku poskapicki no kvalitetot e nesporen, a od nasive pocituvam na Alkaloid i toa jagoda so vanila i zelen caj so mint.
     
  5. PinkPanterka

    PinkPanterka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    142
    Секој ден си пијам чај :P :rofl: :) ,од нане многу ми помага кога ме боли стомак :inlove:
     
  6. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Чај пијам само кога сум болна .. камилица со лимонче е нешто најубаво :P
     
  7. Kajaaa

    Kajaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Секој ден пијам барем 1 шоља чај.. најчесто камилица или јаболко-цимет..
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Јас од хибискус најмногу си го сакам, ама си пијам почесто и од нане, бидејќи ме смирува некако.
    А увин пијам секој ден, бидејќи имам понекогаш проблеми со бубрезите, ама од чајот ми е супер. Ме прочистува некако.
     
  9. gabigabi

    gabigabi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пијам секаков чај ама во последно време се навлеков на какао со млеко :coffee:
     
  10. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    Ne pijam caj tolku...ponekogas (koga me boli grloto :D ),од хибискус најмногу го сакам
     
  11. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Многу сакам чајче. Пијам секакви и растителни и овошни. Омилени ми се планинскиот, нане, хибискус, јаболко - цимет, шипка... Почесто не ги засладувам, а понекогаш си додавам малку мед, кога ќе се подолади, не во врел :) Сега откако затопли си правам леден чај домашен, многу ми е вкусен. вака го приготвувам: Варам литро вода ставам 5 кесички чај од хибискус и го оставам да се подолади. Сецкам ситно три јаболчиња, а може и што се најде дома друго овошје и го додавам во тенџерето. Ставам две ванили од кесичка и шеќер две лажици. На крај цедам еден лимун и го ставам во чајот. Го сипувам во шише и го остава пола саат во фрижидер. Откако ќе се олади го служам со коцка лед :) Многу е убаво, пробајте :)
     
  12. LaRuz

    LaRuz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Lele mrazam caj :devil: se nerviram koga moite ke mi donesat bez da me prasaat dali sakam i go piam na eks za pobrzo da se otarasam od nego :lol:
     
  13. MidnightFlower

    MidnightFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    47
    Мм, обожавам чај од хибискус !
    Најубав ми е, најчесто таков пијам. :)
    Убави ми се и од шипка, нане и зелен чај.
    И секогаш го правам со мед наместо со шеќер, така ми е многу повкусен.
     
  14. KrystalTears

    KrystalTears Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    29
    Многу сакам чајче. Гледам дека сите го фалите чајот од јаболко со цимет. Па си купив и сега ќе го пробам. :D
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    овошен дефинитивно , без шеќер :D
     
  16. tanje.love

    tanje.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    7
    cajce, da mnogu sakam, kakov i da e, zasladen go sakam sekogas, so seker ili med, i limonce, ke mu stavam.... mh mh za merak...
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Пијам само кога морам , кога сум принудена , и тоа само од нане :D
     
  18. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Обожавам секаков вид на чај, значи било да е од тревки или овошен. Секогаш го пијам незасладен, значи без шеќер, мед или слично. Сметам дека така е подобро. Наутро обавезно пијам 1 шолја зелен чај, а во текот на денот уште една шолја било каков. Најмногу го сакам чајот од нане, потоа хибискус, планинскиот, па потоа сите овошни :)
     
  19. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Брусница дефинитивно најубав :inlove:
     
  20. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    се сложвам :)