1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чекајќи го Годо (Семјуел Бекет)

Дискусија во 'Книги' започната од <Глуварче>, 17 јануари 2016.

 1. <Глуварче>

  <Глуварче> Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Сигурно повеќето од вас ја имале оваа лектира за обработка во 4та година средно.Позади сите тие апсурдни дејства и монотони дијалози книгата крие многу длабока порака.
  Владимир и Естрагон го чекаат Годо.Не се знае кој е Годо па ни зашто го чекаат.
  Кога го прашале Бекет кој е всушност Годо, кажал дека не знае.
  Претствата била одиграна пред голема публика.Дел од публиката била воодушевена и кажала дека има голема вредност, другиот дел од публиката го тврдела спротивното.Но кога претставата била одиграна пред затвореници добилна неочекувана критика.Тие биле воодушевени и кажале дека ја разбираат претставта затоа што само тие знаеле што е тоа чекање.
  На каков начин ја доживеавте вие оваа приказна?
  Според ова дело ние сите во животот чекаме нешто или некого.Кого чекате вие?
  Кој е Годо според вас ?
   
 2. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.318
  Допаѓања:
  8.392
  Леле, кога ќе ми текне на делово од средно..Значи, се нервирав премногу што го читав, а нели сакав да си ја задржам високата оцена, и ете ради реда го прочитав.
  Првенствено, мислев дека тотално потрошено ми беше времето, непродуктивно потрошено.
  Бескорисно дело, без особена поента, апсурдни дијалози и дејствија, без животна лекција.
  Ама, ја имавме најдобрата професорка, со умешната интерпретација на делото успеа да не ја открие пораката..
  Како и да е, Годо не е навидум бесмислен лик и 'преварант' кој никогаш не ни дојде.
  Многу повеќе од тоа е. Синоним за надеж за подобро утре, и покрај сите патешествија кои ги имаме кроз животот.
   
  На Arthur, kikin, Anna-Banana и 7 други им се допаѓа ова.
 3. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.349
  Допаѓања:
  28.155
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам.
  Толку тупо нешто,разговори без везе,тапа,тули,нема дејствие,апсурд,абе но комент...па тоа ти го викале трагикокомедија...како не...ни на тоа не личи,жими Годо!
  Ќе се обесиме?
  На дрво?
  Може на дрво?
  Абе обесете се...свашта....абе глупости имаше,нервите ми ги дигна,а не расположението...
  *смајли шо се крсти*
   
 4. <Глуварче>

  <Глуварче> Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  @simonna.a навистина лектирата е многу досадна за читање ама фората е во тоа што Бекет преку толку досадно дело успеал да создаде убава порака
   
  На Arthur и fighter им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.117
  Допаѓања:
  56.741
  Пол:
  Женски
  Според мене, нема лоша книга. Секоја книга си носи некаква порака и вредност. Тоа дека е малку досадна да, но пак некоја поука се извлекува од неа, значи не е залудно времето поминато во читање.
   
  На Arthur и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  21.904
  Пол:
  Женски
  Според мене Годо е надежта инаку книгата не ми беше многу интересна.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.716
  Баш оваа книга од сите дела што ги читавме во средно ми остави најголем впечаток. Баш тие "апсурдни" дијалози си ги читав со задоволство.
  А за силната порака на книгава не мора да спомнувам. Сите си имаме некого/нешто што го чекаме, а не се знае дали ќе го дочекаме.
  Одлична книга, ако погледнете малку под површината.
   
  На <Глуварче> и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.381
  Допаѓања:
  133.613
  Пол:
  Женски
  Мене баш ми беше интересна, во средно ја обработувавме и сакам книги кои длабоко ќе те продлабочат и ќе те замислат и уште повеќе освојат. Имаше апсурдни дијалози но сепак беше многу поучна.
  Јас ја сфатив како чекањето некогаш не се исплати бидејќи ризикот е голем, губиш многу нешта додека чекаш некого и незнаеш дали ќе го дочекаш.
  Одлична и според мене книга.
   
  На lidu6, <Глуварче> и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.079
  Допаѓања:
  13.543
  Пол:
  Женски
  И мене ми беше досадна - тогаш, но кога ќе ја сфатиш пораката која си ја носи со себе оваа книга, всушност сфаќаш дека секој поединец има свој Годо и зависно во кој период од животот се наоѓаш - Годо е секогаш различен. Досадна е - не викам не, ама сепак добра порака која всушност ни се случува на секој од нас. Ама....да ми бил тогаш овој памет...но не ми бил зашто јас сум чекала друг Годо тогаш :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.414
  Пол:
  Женски
  Досадните дијалози или тие т.н празни разговори во книгата се таму со причина. Така јас ја сфатив книгата бидејки ја отсликува реалноста во која живееме, една болно реална слика.
  Секојдневно ги водиме ние самите тие празни дијалози, дискутираме за сосем небитни теми и чекаме... Чекаме некој, чекаме нешто а и ние не знаеме што. Годо е за секој различно, јас го замислив како надежта, се пронајдов во книгата.

  Убава книга е и верувам дека ке ми остане во секавање подолго време, вреди да се прочита и да се подразмисли на таа тема повеке.
   
  На kikin, Ицолгудбејбе и Priroden им се допаѓа ова.
 11. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.133
  Пол:
  Женски
  Interesno knigice...Iako sum naviknata na "teski"knigi ovaa e isklucok koj mi se dopadnal :) Unikatna e :) Nema druga kniga so vakva sodrzina (toa go postuvam) :)
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  2.513
  Пол:
  Женски
  Godo e simbolot na toa sto ne znaeme sto sakame i sto cekame vo zivotot
  knigata samo povrsinski da ja citas e navistina glupost ama koga ke se obides da navlezes i razberes sto vsusnost pisuva vo nea ke izvleces dobra poraka
   
  На SnowWhite8, ♡BuBaLe♡, teteks и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  788
  Хехе,многу интересна драма.Меѓу омилените ми е.Би ја прочитала пак.
   
 14. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.377
  Допаѓања:
  6.677
  Пол:
  Женски
  Не ми беше интересна бидејќи нема заплет-колуминација и пресврт. Драма на апсурдот во права смисла на зборот. :)
   
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Ех! Лектирата која ја прочитав на глас... Добра е инаку, грев прават дечињата што кажуваат лоши зборови за неа.
  Уште поголем оние што плукаат по култниот „Процес“ од Кафка.