1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чекајќи го Годо (Семјуел Бекет)

Дискусија во 'Книги' започната од <Глуварче>, 17 јануари 2016.

  1. <Глуварче>

    <Глуварче> Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Сигурно повеќето од вас ја имале оваа лектира за обработка во 4та година средно.Позади сите тие апсурдни дејства и монотони дијалози книгата крие многу длабока порака.
    Владимир и Естрагон го чекаат Годо.Не се знае кој е Годо па ни зашто го чекаат.
    Кога го прашале Бекет кој е всушност Годо, кажал дека не знае.
    Претствата била одиграна пред голема публика.Дел од публиката била воодушевена и кажала дека има голема вредност, другиот дел од публиката го тврдела спротивното.Но кога претставата била одиграна пред затвореници добилна неочекувана критика.Тие биле воодушевени и кажале дека ја разбираат претставта затоа што само тие знаеле што е тоа чекање.
    На каков начин ја доживеавте вие оваа приказна?
    Според ова дело ние сите во животот чекаме нешто или некого.Кого чекате вие?
    Кој е Годо според вас ?
     
  2. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Леле, кога ќе ми текне на делово од средно..Значи, се нервирав премногу што го читав, а нели сакав да си ја задржам високата оцена, и ете ради реда го прочитав.
    Првенствено, мислев дека тотално потрошено ми беше времето, непродуктивно потрошено.
    Бескорисно дело, без особена поента, апсурдни дијалози и дејствија, без животна лекција.
    Ама, ја имавме најдобрата професорка, со умешната интерпретација на делото успеа да не ја открие пораката..
    Како и да е, Годо не е навидум бесмислен лик и 'преварант' кој никогаш не ни дојде.
    Многу повеќе од тоа е. Синоним за надеж за подобро утре, и покрај сите патешествија кои ги имаме кроз животот.
     
    На Arthur, kikin, Anna-Banana и 7 други им се допаѓа ова.
  3. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам.
    Толку тупо нешто,разговори без везе,тапа,тули,нема дејствие,апсурд,абе но комент...па тоа ти го викале трагикокомедија...како не...ни на тоа не личи,жими Годо!
    Ќе се обесиме?
    На дрво?
    Може на дрво?
    Абе обесете се...свашта....абе глупости имаше,нервите ми ги дигна,а не расположението...
    *смајли шо се крсти*
     
  4. <Глуварче>

    <Глуварче> Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    @simonna.a навистина лектирата е многу досадна за читање ама фората е во тоа што Бекет преку толку досадно дело успеал да создаде убава порака
     
    На Arthur и fighter им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Според мене, нема лоша книга. Секоја книга си носи некаква порака и вредност. Тоа дека е малку досадна да, но пак некоја поука се извлекува од неа, значи не е залудно времето поминато во читање.
     
    На Arthur и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.357
    Пол:
    Женски
    Според мене Годо е надежта инаку книгата не ми беше многу интересна.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Баш оваа книга од сите дела што ги читавме во средно ми остави најголем впечаток. Баш тие "апсурдни" дијалози си ги читав со задоволство.
    А за силната порака на книгава не мора да спомнувам. Сите си имаме некого/нешто што го чекаме, а не се знае дали ќе го дочекаме.
    Одлична книга, ако погледнете малку под површината.
     
    На <Глуварче> и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мене баш ми беше интересна, во средно ја обработувавме и сакам книги кои длабоко ќе те продлабочат и ќе те замислат и уште повеќе освојат. Имаше апсурдни дијалози но сепак беше многу поучна.
    Јас ја сфатив како чекањето некогаш не се исплати бидејќи ризикот е голем, губиш многу нешта додека чекаш некого и незнаеш дали ќе го дочекаш.
    Одлична и според мене книга.
     
    На lidu6, <Глуварче> и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше досадна - тогаш, но кога ќе ја сфатиш пораката која си ја носи со себе оваа книга, всушност сфаќаш дека секој поединец има свој Годо и зависно во кој период од животот се наоѓаш - Годо е секогаш различен. Досадна е - не викам не, ама сепак добра порака која всушност ни се случува на секој од нас. Ама....да ми бил тогаш овој памет...но не ми бил зашто јас сум чекала друг Годо тогаш :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Досадните дијалози или тие т.н празни разговори во книгата се таму со причина. Така јас ја сфатив книгата бидејки ја отсликува реалноста во која живееме, една болно реална слика.
    Секојдневно ги водиме ние самите тие празни дијалози, дискутираме за сосем небитни теми и чекаме... Чекаме некој, чекаме нешто а и ние не знаеме што. Годо е за секој различно, јас го замислив како надежта, се пронајдов во книгата.

    Убава книга е и верувам дека ке ми остане во секавање подолго време, вреди да се прочита и да се подразмисли на таа тема повеке.
     
    На kikin, Ицолгудбејбе и Priroden им се допаѓа ова.
  11. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Interesno knigice...Iako sum naviknata na "teski"knigi ovaa e isklucok koj mi se dopadnal :) Unikatna e :) Nema druga kniga so vakva sodrzina (toa go postuvam) :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Godo e simbolot na toa sto ne znaeme sto sakame i sto cekame vo zivotot
    knigata samo povrsinski da ja citas e navistina glupost ama koga ke se obides da navlezes i razberes sto vsusnost pisuva vo nea ke izvleces dobra poraka
     
    На SnowWhite8, ♡BuBaLe♡, teteks и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Хехе,многу интересна драма.Меѓу омилените ми е.Би ја прочитала пак.
     
  14. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Не ми беше интересна бидејќи нема заплет-колуминација и пресврт. Драма на апсурдот во права смисла на зборот. :)
     
  15. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ех! Лектирата која ја прочитав на глас... Добра е инаку, грев прават дечињата што кажуваат лоши зборови за неа.
    Уште поголем оние што плукаат по култниот „Процес“ од Кафка.
     
  16. Marina231

    Marina231 Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Да не ја има некој случајно книгата во пдф форма ?