Чекај ме (Пјеро Делји Антони)

Дискусија во 'Книги' започната од macefeminka, 20 јуни 2012.

 1. macefeminka

  macefeminka Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  Ја препорачувам на сите!!! Книгата е волшебна!

  Секоја жена ќе посака да го има тој маж до нејзе!!! Нема да зборувам многу, во прилог ви давам кратко резиме!


  Чекај ме - Пјеро Делји Антони

  Само за миг замислете си дека одите во некоја книжарница каде се продаваат стари книги и шетајќи низ рафтовите забележувате книга на чија задна корица е опишан еден мал дел од книгата, а токму тој дел е вашиот најважен момент во животот и сè е исто-како писателот да пишувал токму за вас, токму за тој ваш миг. Како ќе се почувствувате во тој момент?

  Токму ова ѝ се случува на Микола-главниот лик во овој преубав роман. Еден ден додека шета низ антикварницата за книги пронаоѓа книга, а на задната страна е опишана сцена-кога една жена поминува покрај тезга и вниманието и го привлекува една кадифена играчка-мече со сламен шешир, со тркалезни очила со црна рамка и со црвена вратоврска со точки.

  Па тоа е нејзина случка, дел од нејзиниот живот а дома го има токму тоа исто мече. Насловот на книгата која ја наоѓа Микола е - „Чекај ме”, а автор е Доменики Кверчоли (сосема непознат за неа). Микола веднаш ја купува книгата и читајќи ја сфаќа дека сè друго во неа нема никаква врска со неа освен... сцената со мечето, а таа тоа не го раскажала никому.

  Микола сега е возрасна жена со еден развод во минатото и возрасен син, но случката со книгата ја враќа назад во нејзината младост кога работела како докторка, нејзиниот син бил мал и сфатила дека сопругот ја изневерува. Па при еден конгрес таа започнува една убава љубовна приказна со Манлио, но таа љубов прерано и наеднаш е прекината-без никакво објаснување. А сега после толку време ја пронаоѓа оваа необична книга и таа започнува потрага по нејзиниот автор.

  Кој е тајниот писател на книгата?

  Е тоа ве оставам да го откриете сами ако се решите да го прочитате ова преубаво дело. Искрено мене премногу ми се допадна и овој пат навистина страниците сами се вртеа додека читав, а кога го дочитав сакав уште. Оваа книга ќе ве натера да размислувате за вистинската љубов-онаа која се случува само еднаш во животот и за која вреди да се чека и да се живее. Оваа книга ќе ве врати во најважниот ден од вашите животи!
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Ми се допадна премногу.
  Начинот на пишување, тоа што не тормози многу со исти нешта и опасниот пресврт на настани што ти го држи вниманието.
  Најмногу ми се допадна крајот, зашто мразам краеви што завршуваат трагично и неубаво за главниот лик ама сепак ликот е среќен и се стреми кон подобро. Тоа ми е многу патетично. Се знае, или е црно или бело. :)
   
 3. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Исто и мене многу ми се допадна книгава. Лесна за читање, љубовно романче.
   
 4. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  2.575
  Пол:
  Женски
  Дали има филм сниман врз основа на книгава? И како е оригиналното име на книгава? :)