1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чесност како особина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cvet957, 13 септември 2010.

 1. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Јас чесноста многу ја ценам кај луѓето и ми се чини ако таа е застапена кај секого поинаку би се живеело.Што мислите вие? :)
   
 2. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  123
  И јас исто, чесноста и искреноста најмногу ги ценам тие се најважни работи кај еден човек. Убаво ќе беше сите да беа чесни и искрени, но за жал од ден на ден тоа се помалку и помалку го има кај луѓето. :angel:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  106
  чесноста во денешно време ретко се сретнува ...се жива и диво е покварено за жал
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.970
  Допаѓања:
  142.112
  Кај што имаме што да кажеме,бројот на страници на темите зборуваат...трачеви,секс,изневерувања...таму совест не не гризе...тука ако пиешеме,ко киселина ќе не изгризе.
  Чесност,што беше тоа?!
  Денес тие што се чесни,се глупави.Така викаат...за жал.Другите работат само за себе.Сплеткарат,крадат,изневеруваат,користат...
   
 5. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.543
  Во денешно време да се биде чесен е еднакво на тоа да бидеш сметан за будала.За жал така е, се сложувам чесните луѓе се храбри луѓе, но денес таа особина, не е прифатена. Обично луѓето имаат почит кон лицемерието...сакаат да им го кажеш тоа што сакаат да го слушнат, заобиколувањето на вистината, лажењето и крадењето го гледаат како доблест, како вештина за почит.

  како и да е :Ако сте чесни и искрени луѓето можат да ве излажат, но сепак БИДЕТЕ ЧЕСНИ И ИСКРЕНИ. :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  2.941
  секако треба да се биде чесен во животот..тоа е особина која најмногу се цени (барем кај мене).. :)
   
 7. ludicka

  ludicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  27
  Cesen vo ova necesno vreme e toa e cudnoto........
  Sto ako si cesen koga dr ne se cesni,sepak sekoj si gleda za sebe i si pravi kako saka....

  [mod-kirilica:3rkyhzn2][/mod-kirilica:3rkyhzn2]
   
 8. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Во денешно време ретка е оваа особина, но многу ја почитувам чесноста. Само што треба да биде позастапена...и се ќе биде подобро ;)
   
 9. Herrera15

  Herrera15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  koga se vo prasanje materijalnite raboti i angelot stanuva gjavol...sea mi tekna ova,me inspirira od sekojdnevieto(vesti,vesnici,TV i dr)

  [mod-kirilica:xpjmg2sq][/mod-kirilica:xpjmg2sq]
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Поради својата совест и лична сатисфакција чесноста е најдрага особина на еден карактер. Ама за жал денес е се поретка карактерна особина.
   
 11. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Славица 999 , јас и ти делиме иста мисла.
  Ама за жал е се поретка карактерна особина , и би додала многумина не знаат за неа.
   
 12. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.949
  Допаѓања:
  55.948
  Пол:
  Женски
  Јас познавам чесни луѓе, многу ги сакам и почитувам. Поретки се, но за среќа се’ уште не е истребен овој вид. Учам од нив, а не од нечесните.
   
  На Trendafilka и melanie27 им се допаѓа ова.
 13. Ruby

  Ruby Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Што е чесноста? Англискиот збор се протега од содржини како убаво, прекрасно, учтиво, директно, искрено, мирно и соодветно па сé до нежно, рамноправно и неопределено. Оној што е фер ги почитува пишаните и непишаните закони, се придржува кон принципите на достоинство, такт, навики. Онаму, каде што владее чесноста, цивилниот кураж и непримената на сила, отвореноста и љубовта не се далечни поими. Тој бара толеранција и изедначеност за да го третираме фер противникот.

  Но и чесноста има непријатели: лукавството и финтата, трикот и измамата. Онаму, каде се водат тешки борби, каде важно е само да се биде број еден, големо е искушението да се остави така, да се повредат правилата на игра и да се искористи сопствената предност. Зависта од победа и притисокот од успех не му оставаат простор на духот на чесност. Фер играта станува луксуз, а чесноста утопија.
   
 14. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Чесност? Постои? :^) Јас се сомневам во тоа... Толку се пореметени моралните вредности што сега е позитивно се што некогаш било негативно. Денес се ФАЦА оние кои биле во затвор, сите се плашат од нив, јаки се, силни, ПОЧИТУВАНИ, ФАЦИ се оние кои им презбораат на наставниците и професорите, им го тргаат дневникот од раце... Кражбите исто така се секојдневие, проституцијата, злоупотребата на деца, педофилијата, корупцијата... и каде е чесноста?
  Секоја чест на оној кој е и чесен и успева во животот истовремено :clap: Мојата чест е моето достоинство и не правам ништо што би можело да го загрози.
   
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.081
  Допаѓања:
  61.922
  Пол:
  Женски
  Чесност ценам. Колку што сака времево нека забега, нека оди напред, ама оваа особина јас највисоко ја ценам. Можеби затоа што денес е толку ретка.
  Додека работев како келнерка(нели е општо познато дека сите келнери си ставаат во џепчето), ме тераа да ставам настрана, па после да делиме. Газдата беше навистина гад, ама мене срце не ми даваше. Мислам дека после совеста немаше да ме остави да спијам. Не сум скроена за таква работа и тоа е. Ми се чудеа сите и се обидуваа на сите начини да ме наговорат, ама нејсе. Дома така ме воспитале и тоа е.
  И дечко ми има работено како келнер(па кој нема на крај краева :lol: ), ама он од другиот ков беше :tmi: Па, после на мое настојување прекрати со таа работа. Или почна да ме лаже, уште не сум на чисто.
  Како и да е, ова беше само прост пример за чесноста која се повеќе ја нема. Може ќе дојде ден да не посои зборот чесност, да го нема во речник :!:
   
  На melanie27 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 16. melanie27

  melanie27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  255
  (нели е општо познато дека сите келнери си ставаат во џепчето)


  :D И јас едно време работев како келлнерка, и да и јас се соочував со тој проблем, никако неможев да го земам она што не е мое. Многу луге кои доаѓаа ми останаа добри пријатели само поради таа особина, исто како и газдите и од многу други места каде што сум работела.
  Иако заради таа чесност и праведност, многупати сум била и злоупотребена, сепак се гордеам што ја поседувам и барем навечер можам мирно да спијам. Сепак, еден ден, сите тие неправедности излегуваат на виделина 8)
   
 17. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Чесноста ја ценам како особина, ама денеска ретко е да најдеш чесен човек.
  Чесно заработените пари треба најмногу да се ценат, ама има милјиони начини на нечесна заработа и тоа пак за наша штета, за луѓето.
  Некој и да е чесен пак ќе се зафркне од некој што не поседува ни Ч од чеснот. :!:
  Во денешно време пак вреди да си чесен само заради тебе и твоите блиски, за тие што не се чесни кон тебе врати им со иста мера на крајот на краиштата кој сака да прави од него будала и да не добие ни малку благодарност за тоа што му помогнал на другиот.
  Никој не е часна сестра, секој има по некој грев, ама леб да вадиш чесно, чесно да се однесуваш кон личноста што ја сакаш не е грев нити карактеристика на будала.
   
 18. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.058
  Пол:
  Женски
  Да, можам да се сместам во групата на чесни луѓе и да знаете, порано или подоцна, се исплатува секогаш
   
 19. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.482
  Ќе ја ценам ако ја пронајдам кај некој.
  Во денешно време ги немаме ваквите личности во изобилие.
  Познавам 2-3 вакви, но мислам дека тие мора да се чесни спрема мене. Other than that, no.
   
 20. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Доблест, ретко кој ја има. :handshake: :up: :muscle: :bow: :clap: