1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често будење и плачење кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од whitedevil6, 5 мај 2010.

 1. whitedevil6

  whitedevil6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Zdravo do site mamicki!

  Se nadevam deka ke go razberete toa sto ke go napisam zatoa sto sum od inostranstvo i dosta go imam zaboraveno nasiot jazik :$
  Imam golemi maki so moeto since, ima tocno 8 meseci.
  Eve veke 3 nedeli kako se budi na sekoj saat nojke i ponekogas moram da go nosam navamu natamu po soba za da zapie pak :sweat: Vo pogolemite slucai e dosta samo da mu ja dadam cuclata ama sepak moram da stanam i da odam kaj nego vo soba sred nok! Mrtva sum umorna i nemam vise volja za nisto :(
  Inace maliot mi e super specialen otkako se rodi :!: Morav (i moram uste) da go nosam navamu natamu niz soba za da zapie, gooooolem placko e i mu treba akcija i zanimacija po cel den inace ne e podnesliv i vristi i se dere kako nenormalen! Koga e so takomu e kako drugo bebe: si igra ponekogas sam, ne place tolku, vo susnost e se vo red..ama cim ke me zdogleda mene odma pocnuva da placi i saka da go zemam vo race, ne mi dava ni vo wc da odam, se dere kako prase pred klanje :devil:
  Mnogu go sakam i nebi mozela vise da si go zamislam zivotot bez nego ama nemam vise zivci da go slusam den i nok kako se dere!! Sama go cuvam zatoa sto nemam nikogo tuka da mi pripomogne :(

  Tuka site mi vikaat (i maz mi isto) da go ostavam da place i da go stavam buden vo krevetceto za sam da zaspie..ama mene mnogu mi e zal koga place, nemam srce da go slusam kako vristi i zajduva ;( Pa oni mi vikaat, e togas taka ke ti prai za inat..a jas se prasuvam dali edno bebe od 8 meseci znae za inat i dali znae mene extra da me nervira?? Jas mislam deka e seuste mal da bi go znael toa i vo isto vreme mi e strav da nebide stvarno taka koga ke potporasni :?:

  Kako sto gledate totalno sum zbuneta i neznam sto da praam! Se nadevam deka vie imate po nekoj sovet za mene, kako najubavo za moeto bebe da postapam i kako da mu stavam tocka na ovoj horor??!

  Fala odnapred :)
  Poz od edna :yawn: mamicka
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74
  Драга whitedevil6, јас не би можела да ти помогнам многу, би го оставила тоа на поискусните членови на овој форум, но би споделила нешто со тебе кое можеби ќе ти биде од помош. Братучетка ми со првото дете го имаше истиот проблем. Тој никако не ја оставаше ни на 2 мин да на напушти собата. Штом излезеше од соба или се скриеше он да неможе да ја види, пиштеше додека она не се појави пак и не го земе во раце. Навечер беше исто, се будеше на саат-два и ако не е она до него да го гржи во раце и лула, повторно истото. Знам дека и советуваа да го остави да плаче преку ден, на почетокот 1-2 пати кога ќе почне да плаче да не се враќа одма по него, да го остави малку и тој полека ќе престане. И навистина беше така. Се сеќавам се жалеше она дека и е жал да го слуша како плаче, но на крајот излезе дека така било најдобро. Значи остави го кога почнува да плаче, биди во близина, но не го земај одма во раце да го смируваш, зашто ако го навикнеш така после нема да можеш никаде да мрднеш ни на 1 мин :worried: Незнам дали ова би ти помогнало, но пробај. На братучетка ми многу и помогна и сега со второто дете нема ич проблеми, не го навикна така на почетокот одма чим заплаче да го земе во раце и да го смирува и супер си функционираат :) Голем поздрав до тебе и се надевам бар малку ќе ти помогне мојов совет. :f:
   
 3. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Мила, јас немам деца но имам братче со кого, додека беше мал си имавме голема мака. Исто како и синчето твое, само плачеше, мораше во раце да го држиме, а навечер не заспиваше никако поинаку освен на стомакот на мајка ми, па таа мораше да спие седната!
  Но како што ти кажа Miss Perfect, така сторивме и ние. Ќе си го оставиш да поплаче, негово е да плаче а твое да почнеш вистински да го воспитуваш. Можеби поинаку се однесува со својот татко зошто го гледа поретко, а можеби пак плаче по тебе зошто само тебе и може на таа возраст да те препознае вистински. Децата на таа возраст си ја препознаваат мајката по мирисот, така да потсвесно детето знае дека ќе го кренеш ако заплаче. Но сепак не би било лошо ако го однесеш и на лекар, можеби има грчеви или пак клинчиња, кај брат ми и покрај разгаленоста откривме дека ги има и двете. :(
  И исто би ти советувала да не практикуваш често да го клацкаш во раце кога плаче, зошто читав дека по некои нови истражувања дека тоа воопшто не е драво за детето, а некогаш може дури и повеќе да го вознемири (не знам колку е точно али така прочитав). И можеш да пробаш да му пушташ музика, особено сериозна, зошто таа би му делуала смирувачки а и кај мали бебиња започнува да го зголемува нивото на интелигенција, и купи му црвен балон или перница, која ќе може да ја гледа, неверојатно е колку ги мирува децата тоа ;) (така брат ми стана неразделен од црвената перница) :lol:
  Се надевам дека ти помогнав барем малку
  ПОзз до тебе и до лошото бебче ;) :*
   
 4. whitedevil6

  whitedevil6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  @Miss-Perfect: Kako prvo, fala mnogu za brziot odgovor :)
  Hmmm znaci stvarno bilo taka, treba da go ostavam da si poplace i da ne trcam odma na sekoe :?:
  Mene tuka isto taka mi vikaa ama jes ne im veruvam mnogu zatoa sto ovde imaat totalno drug nacin na odgujuvanje na bebinja a jas sepak sum si makendonce i si mislev podobro jas da prasam tuka pred da napraam nekoja glupost ;)
  Ke napraam sega i jas taka i se nadevam deka i kaj nas ke upali hihihi
  Pozravce

  @yummy: A sto se toa klincinja?? Bev i na lekar i mi rekoa deka e sve vo red i deka toa bila faza i ke pominalo..aha da, si mislef..ama koga ke pomine ]:)
  Fala ti mnogu i na tebe za sovetite, ke napraam taka i ke mu kupam crveno pernice :rofl:
  Pozrav i do tebe od mene i od losiot marko :devil: :D
   
 5. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74
  Нема проблем мила, само да се среди се :) Знам колку е тешко кога си хронично не наспана со недели :worried: Пиши ни дали успеало, ако не ќе бараме друго решение ;) Голем поздрав до тебе и се надевам набрзо и добро проспиени ноќи |-) :f:
   
 6. whitedevil6

  whitedevil6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Ke pisam naravno ;)

  Mnogu sum srekna sto slucajno go najdov ovoj forum :lol: ..da si napraam muabet so nasi lugje i da ne go zaboravam nasiot jazik uste povise!!

  Mnogu pozdravi od mnooooogu daleku :*
   
 7. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Клинчиња, тоа е болка што се појавува во петиците, како да те боде нешто со игла. Најчесто се појавуваат кај мали деца, а поретко кај возрасни.

  Иначе мило ми е што не си ја заборавила оваа наша малечка Македонија, сепак за бабини лекови и совети нема подобри од нас :D
  ПОздрав, па чекаме да чуеме за резултати ;) :*
   
 8. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  И јас немам искуство на оваа тема, но имам читано дека бебињата почнуваат да лажат од 3 месеци, односно плачат или се смеат да привлечат внимание. Убаво ти кажале твојот сопруг и останатите дека треба да го оставиш да плаче. Тешко е, ама мораш. Што ќе биде кога ќе потпорасне? Ептен ќе биде приврзан за тебе. Ни во градинка не ќе може да седи без тебе. Треба да го научиш на тоа, дека мора да одиш на работа или тој во градинка и дека мора да бидете одвоени неколку часа во денот. Се надевам дека ќе успееш. Позз
   
 9. whitedevil6

  whitedevil6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  ufffffff toa se prasuvam i jas :worried:
  zatoa si prasaf jas tuka, pred da napravam golema greska sto podocna nema da mozam da ja ispravam!

  Fala ti i na tebe na sovetot :)

  I da vi se pofalam..od sabajle go pocnaf "tretmanot" "ostaj go da placi" i dosega super ni odi :D ja sum uporna i si se pravam nagluva a marko se smiruva koga ke vidi deka go ignoriram!! Se nadevam deka so sekoj den se podobro ke ni bide...

  Golem pozdrav do site :hai:
   
 10. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  39
  Хехе мило ми е штосе смирило лошкото. Баци ми го уште еднаш. Поздравче :* :* :inlove: :inlove:
   
 11. whitedevil6

  whitedevil6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Dobro utro :)

  Eve da vi kazam kako ni bese poslednava nok....
  Vo 22.00 zaspa Marko,
  vo 23.30 se razbudi po prv pat i morav da go ponosam da zaspie pak,
  od togas se budese na sekoj saat i vo 3.30 go zemav kaj mene vo krevet,
  si placese odno 30min. pokraj mene i zaspa.......spievme do 9.20 bez budenje :clap:
  Jupiiiiiiiiii funkcionira :lol: Mnogu sum srekna a i naspana :!:

  Fala vi mnogu na site za sovetite, super ste :*

  @anije: fala srcka :inlove: :* :)
   
  На elenaeci му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Баш ми е мило што сте наспани. Убаво е што се функционира како што треба. Позз и до тебе :*
   
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Epa vaka, golema greska ti e sto go stavas do tebe i spiete zaedno zatoa sto posle nema da mozes da go odviknes da ne spie so tebe, no ako ne ti smeta togas ok.
  Mojot bese takov, se budese na sat vreme a i denes ne e nesto poaren a golem e vekje 2.5 god i pak se budi . Ne deka te plasam :) ama vekjinom deca go ureduvaat spanjeto do 1-1.5 god a mojot zver uste vodi inat. Sto ti ne probav i napraviv ali nikako spienje so mene. Mojata sestra i dr. imale takov problem, gi stavat decata da spijat so niv a posle problem kako da gi odviknat. Inaku da, fakt e deka koga go stavis do tebe ke spie ako se trgnes vristiiiiii i te pobudaluva. A da, ako mi veruvas go nuskav do 2 god. koga eden den mi dojde se preku glava, abe golemo dete da nuskas kicmata mi ja kinese :devil: ... se konsultirav i so pedijatri i sto ti ne... i na kraj zaklucok "takvo si e deteto". Kako i da e, sekoe dete e razlicno.. pozz
   
 14. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  12
  zdravo kerka mi ima 7ipol meseci i navecer se budi nekolku pati i ako ne i dadam da se napie sokce taa place i nesaka da zaspie pak. Neznam sto da pravam sakam da ja naucam da ne se budi noke no neznam sto da pravam si mislam dali e uste mala,rano e ili ..... takvo si e deteto stoznam zatoa pisuvam na vas za soveti.
   
  На @della5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333

  Малечка е уште. Во суштината околу 10-12 месеци кога веќе јаде појака храна и ке ја држи навечер сита и нема толку често да се буди. Зависи сега што јаде, пие, дали спие со тебе или не...има х причини зошто се буди навечер и плаче. Пробај и со цуцла лажовка ако ја сака, моето не ја сакаше.
  Еве на пр. моето зверче никогаш навечер не пиеше сокче, млеко и сл а се будеше на сат-два веднаш штом примети дека му киднам од соба. Тоа е детската несигурност, ако сум до него ке спие ако несум несака. Сето тоа за да не го научам да спие со мене. И така после 2 години ми успеа.
  Такви се бебињата, треба да си поминат тие фамозни 2-3 год. од раѓање за да се стават во некој ред со јадење, спиење, памперси....иии шлаппп порасналеее.
  Испитувај го навечер што сака, дали е гладно, мокро, сака нушкање, сака да биде со мама....и самата ке видиш што сака и зошто плаче. Тие самите си кажуваат што им одговара а што не.
   
 16. nice-girl

  nice-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  111
  внука ми има 7 месеци исто и она се будеше среде ноќ,но братучедка ми и дава поголема количина на млеко или на кашичка пред да заспие..пробај и ти така :)
   
 17. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Како бебе (до 2 месеци) многу често се будеше и плачеше, некогаш и на саат време, беше многу напорно, а најтешко ми беше што не сакаше сам да спие, само на гради кај мене (а и ден денес на 19 месеци често така ми заспива, кога ќе видам дека на друг начин не сака). Сега се буди ретко, најчесто ги преспива ноќите, ама знае понекогаш толку силно да плаче и додека не го ставам кај нас на кревет во средина не се смирува. И тогаш се шири господинот, се тркала де на едната де на другата страна, па мама ја турка да спие на даската од креветот :D
   
 18. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  12
  Jade bukvalno se kasicki sekakvi i doma i gotvam so cucla spie, maz mi sega ne e tuka i zaedno spieme na krevetot da mi pravi drustvo, znaci pred spienje isto taka jade i neznam mora da se razbudi 2-3 pati vo nokta stoznam mozebi oti e mala uste.
   
 19. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Кога бев бремена сите ми велеа поспи си сега повеке зосто потоа и да сакас ке неможес и искрено многу се пласев.Кога се роди само првата веЧер плаЧеце но му дадовме лажлива цуцла и отогас немасе глас да пусти.во нокта се будесе 1 до 2 пати цицасе дури ни оЧите не ги отварасе.Сега е 6 месеци (без некој ден)и се буди некаде околу 3 па во 8 пак цица и пак ке заспи и така си спиеме докај 10ипол 11. :lol:
   
  На mjay.yyy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  И син ми се буди ноке за да цица,но некогаш морам да станам да го нишкам за да заспие.Забележав дека ако навечер пред да заспие му дадам да јаде тогаш се буди само по еднаш,а доколку заспие со цицање тогаш се буди и по 3-4 пати.Инаку има 9 месеци.