1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често будење и плачење кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од whitedevil6, 5 мај 2010.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас сум слушнала на телевизија дека на бебињата одкако ќе се родат, под постелнината каде што спијат во креветчето, треба да им се стави јагнешка волна. Со неа бебињата мирно спијат и не се будат многу често, затоа што во текот на целата вечер им ја одржува топлината на телото. Малкумина го знаат ова, меѓутоа пробајте сите вие што имате проблеми со бебињата. ;)
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ајде мамички помош. Освен тоа што се буди навечер бебушот многу често, сега почна и да плаче. Ќе почне да мрда лево десно и ќе почне да плаче во сонот. Писка, се дере, како уплашен да е нешто. Ова се случува веќе четврта вечер. И преку ден кога спие исто така се буди со плачење. Таквиот вид на плачење е карактеристично, со пискање, викање... не знам навистина :(
     
  3. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Колку месеци е? Плаче подолго време или за кратко прекинува?
     
  4. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Низ апсолутно истото поминуваме во моментов :( И јас никако да утврдам од што и` е....
    Блонд, колку месеци ти има детенцето? Мојата е 9.5....
    Се мислам да не е запчето, и` излегува горната двојка.....да не е стомачето, си има проблем со алергии....да не е што тргнав на работа, па вака манифестира...да не е комбинација од се` погоре, не знам, ама вака сме веќе 3 недели!
     
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    5 месеци е и додека не го земам или не го ставам на града, не престанува да плаче. И кога ке го ставам на градата, не цица туку само така да се увери дека е мама до него :|
     
    На Zapce :-) му/ѝ се допаѓа ова.
  6. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Можеби нешто го боли да не има гасови.
     
    На Zapce :-) му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Аааа, мало ти е блонд, и мислам дека ти поминува во Скок во развој :) Не бери гајле, наоружај се со трпение и сила, и за 2-3 дена максимум ќе ти се врати старото бебе како никогаш да не се ни променило ;)
    Дали јади (цица) преку ден почесто од претходно? Дали е покенкав, сака во раце, па не сака, па сака да спие а не знае да заспие?
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    E e e e ова се случува.
     
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не бери гајле тогаш, издржи уште малце и еве ќе прајме муабет за некој ден - старото детуле ќе ти се врати преку ноќ :) И набљудувај го, сигурно ќе почни да прави нешто ново - да седи, да се превртува, да лази итн итн
     
    На mjay.yyy и blond им се допаѓа ова.
  10. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Мислев грчеви да не се но штом прекинува веднаш кога ќе го земеш-не се, а и касно е...Моето баш во тие месеци, кога почна да разбира колку толку, се будеше со плачење кога беше во креветче...Штом ја земам и ја легнам до мене прекинува, па така се научи да спие со мене, сама никако...Мислам дека може да е тоа штом прекинува со плачење кога ќе го земеш, бара твоја близина...
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    не сакав да отворам друга тема па затоа овде ќе прашам. постарите велат дека кога ќе го оставите детето само во собата треба до него или под креветчето незнам точно да оставите метла за да не био само а немам појма зошто тоа така, па ме интересира дали и што оставате до бебето?
     
  12. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21

    Да постарите викаат дека треба да се стави перниче а во него да има 9 работи мастилце, ноже, метла лебче, огледалце и др. Не сум сигурна уште кои др работи треба али знам дека тоа треба да биде под чаршавчето до 40 дена
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.379
    Јас ништо не сум ставала, прв пат слушам за ова.
    Мислам, и да знаев не би оставала.
     
  14. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Овие се некако бабини дивотии :D Го има само кај нас на балканите ова бабите кажали тоа, бабите кажали онова. Не треба облеката да се пружи наобратно, треба да е така како што ја облича, за да не расте надолу, демек да не расте. Нели првите 40 дена се пере на рака, не треба да се врти при истискването на алиштата од водата, треба да се стиска со двете раце на топка дури истече водата, тоа се прави, за да не го болело стомачето...Не треба навечер да се пружат алишта, затоа што нема да спие цела ноќ. Како во селата да сме :D 21 век сме, децата како и да е ќе си израснат живи и здрави, без метли до нив и ножови и такви ствари. Просто гушни го, бацни го, покриј го со кебенце, пушти му музиче и ќе заспие слатко-слатко. :angel:
     
    На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Епа бебињата комуницираат со плачење и со тоа ни даваат знак дека некои потреби треба да им се задоволат - гладно, жедно, мокро, грчеви. Е сега, некои бебиња повеќе толерираат и се помирни, а други воопшто не толерираат неудобност и веднаш не алармираат со плачење. Но, тоа е и вроден темперамент и затоа секое бебе различно реагира. А ако настојчиво плаче подолго време или заоѓа што би се рекло народски, однесето на лекар.

    Во тој период бебињата имаат потеба од сигурност, близина, допир. Затоа како што кажа Ивановска гушкајте ги, галете ги, пејте им, полека ке се смират. Знам дека честото будење и плачење знае страшно да ги исцрпи родителите. Но, тоа е, и минува. После кога ќе пораснат ќе ве бркаат од соба. Како мојов сега, а до 5 години не заспиваше без мене.
     
    На mjay.yyy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Е моето од 6 месеци така прави, ноќе често се буди и плаче... има ноќи кога спие без проблем и до 6 наутро, ама некогаш, после полноќ почнува да се буди на секои 15 минути или половина час. Мислам дека кога имаше грчеви повеќе спиеше, може само ми се причинува, ама тогаш вака не се будеше. Има веќе осум и пол месеци и на оваа возраст би требало веќе да спие по 10 часа во континуитет, значи без да се буди ноќе. Знам дека сите деца не се исти, нема правила во растењето и развојот, знам дека има фази кои секое дете мора да ги помине, ама веќе два и пол месеци не сме наспани како што треба. И дење кога спие доста често се буди со плачење. Веќе не знам што да правам, но се надевам дека брзо ќе му помине.
     
  17. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Добро, а како го објаснувате викањето на сет глас во сон? Бебушката моја од нигде негде ќе се развика. И плаче силно. Ниту можам да го заспијам пак, ниту пак се буди. И целата се правам како на трамболина да рипам за да го смирам.

    Го прашам педијатарот, ми вели: те бара тебе во сонот затоа е таков. Шо ќе ме бара, кога со мене си спие :devil:
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Лажат тие што велат моето бебе си спие, не плаче и е мирно (исто како што за породување велат, ,,не боли,, да, да да...). Едноставно се поминува и се заборава со тек на време.
    Веројатно лош сон, затоа што како што растат ја осознајуваат околината и потоа во сон преживуваат.
    До 1 год ги поминуваат сите фази и сите бебиња различно реагираат. Некои реагираат и на нова воведена храна, прв заб и сл.
    Како и да е до 1 год се плачковци сите :D а од друга страна се 100% привржуваат за ,,мама,, и бараат сигурност.
    Јас често кажувам па и овде ќе си пишам дека 2 год ги буквално робијаш за тие мали слатки палавковци. После 2 год се др. фази и др. приказни и слатки маки ;)
     
  19. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Благодарам за болдираново. ;)

    А да прашам нешто плус, од што може да му е телесната температура намалена? Му немам измерено, ама еве два дена веќе го осеќам дека ми е ладен (иако е во затоплена просторија) и многу често се поти на челото.
    Дали сепак причината за сето ова можеби е вадење на запче? :(
     
  20. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    blond претпоставувам додека спие осеќаш дека е ладен на челцето истото се случи и со мене само јас кренав паника нормално е додека спие температурата да му е помала. Kога му измерив имаше 35,7 ама ништо сташно нормално е тоа а викаш, дека плаче во сонот го имам истиот пороблем пишти на цел глас само јас увидов дека е од исплашено ние дома шепотиме оти ако зборуваме малку на шовисок тон одма плаче