1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често будење и плачење кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од whitedevil6, 5 мај 2010.

  1. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    imame godina i 3 mes.i imame problem so neredovno spienje navecer...znae 2 pati vo nedelata obavezno da si stani po polnok i da ne spie 3-4h...go legnuvam vo 22h.kakov red da mu napravam za da mu go naucam terkot???postari majki pomagajte so vaseto iskustvo:) fala!
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако ти кажам дека моето почна да спие после 3-та год :( а до 2-ра год. душата ми ја извади :tmi: . Ама тоа е моето изродче :) сите наопаку а тој терсене. И ден денес е таков :lol:

    Колку спие преку ден? Би требало 2 пати да фаќа дремка по книги ама сите се различни деца. Во зависност од тоа во колку сат станува сабајле. Ако станува после 8 часот тогаш првата дремка нека му биде околу 12 часот. Ако спие преку ден повеќе од час и половина на пр. 12-14,30-15 тогаш не му треба втора дремка. Ќе почне да кризира за спиење околу 18-20часот ама здраво умори го и легни го во 21 часот.
    Моето на таа возраст спиеше многу малку, околу половина час највеќе а стануваше во 06-07 сабајле. Првата дремка околу 10-11 а втората околу 12-12,30 до 14 часот и толку. За брзо време му ја укинав дремката од сабајле и само го легнував во 12-12,30 до 14 часот. Ако не заспиеше до 13 часот тогаш па ич не го ни заспивав. Кобно време ми беше од 19-20 часот кога кризираше и не му давав да спие. Тогаш почнував со вечера, па капење и така го уздржував до 21-21,30 и го легнував. Навечер се будеше по сто пати и доволно беше само да ме почувствува и пак заспиваше до 6,30-7 сабајле.
    Овој терк го запазував за викенд кога сум дома а онака одеше во градинка (почна да оди од 1 год.) и го пазев начинот на кој таму функционира.
     
  3. srna1

    srna1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    11
    Ако ти кажам дека моето почна да спие после 3-та год :( а до 2-ра год. душата ми ја извади :tmi: . Ама тоа е моето изродче :) сите наопаку а тој терсене. И ден денес е таков :lol:

    Колку спие преку ден? Би требало 2 пати да фаќа дремка по книги ама сите се различни деца. Во зависност од тоа во колку сат станува сабајле. Ако станува после 8 часот тогаш првата дремка нека му биде околу 12 часот. Ако спие преку ден повеќе од час и половина на пр. 12-14,30-15 тогаш не му треба втора дремка. Ќе почне да кризира за спиење околу 18-20часот ама здраво умори го и легни го во 21 часот.
    Моето на таа возраст спиеше многу малку, околу половина час највеќе а стануваше во 06-07 сабајле. Првата дремка околу 10-11 а втората околу 12-12,30 до 14 часот и толку. За брзо време му ја укинав дремката од сабајле и само го легнував во 12-12,30 до 14 часот. Ако не заспиеше до 13 часот тогаш па ич не го ни заспивав. Кобно време ми беше од 19-20 часот кога кризираше и не му давав да спие. Тогаш почнував со вечера, па капење и така го уздржував до 21-21,30 и го легнував. Навечер се будеше по сто пати и доволно беше само да ме почувствува и пак заспиваше до 6,30-7 сабајле.
    Овој терк го запазував за викенд кога сум дома а онака одеше во градинка (почна да оди од 1 год.) и го пазев начинот на кој таму функционира.

    kaj nas e razlicno sekoj den...znae da stane vo 7h i da prelegne vo 10.i po obicaj spie od saat ipol do dva.ova mi e najubav terk i se slucuva koga ne mi stanuva navecer,no koga ke stane si stoi 2-3 h i stanuva posle 9 i koga ke vidam togas moram da go uspijam samo ednas vo tekot na denot.inaku navecer mi legnuva nekogas i 23h sto mislam deka e docna,a ako go legnam posle 21h sto se smeta za normalno mislam deka ke mi stani navacer obavezno,pa mozebi i zaradi toa go izbegnuvam ova rano legnuvanje.no koga ke trgnam na rab,i ne mi bega ova pa ke se stremime kon ovoj red... :)

    [mod-kirilica:qylgcuj7][/mod-kirilica:qylgcuj7]
     
  4. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    не сум мајка ама ова го надјов и мислам ке ви бииди од корист на сите шо имате проблеми со спијање кај вашите најмили позззздрав

    http://www.idividi.com.mk/stil/zdravje/ ... index.html
     
    На Emcee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Моето бебуле го заспивам во 7ипол 8 навечер , си пие млекце и заспива .. е сега проблемот е што сее буди многу често
    Во 00.30 будна е и правам млекце , кее го испие и ке заспие , после кај 03ч ете ја пак се разбудила и пак и правамм млекце . кај 06 пак и пак и пак :?: :?:
    Вечерта пред спиење гледам да ја нахранам убавко со кашичка и да биде заситена и да спие подолго
    Ако претходно не ја изеде кашичката цела , се буди во текот на цела ноќ :|
    ја не знам дали некогаш ке ја преспива цела вечер :|
     
  6. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ние имаме 5 месеци.синми прекина со будење кога му го прекинав ноќниот оброк кај 2 и пол месеци заспива кај 10-10.30 кога како и спие до 5-6 и јади и продолжува да спие е сега некогаш не презаспива.ама денски многу малку спие и ко ќе видиш.....
     
  7. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    Ќеркичката веќе од седум месеци не се разбудува навечер за јадење,но 2-3 пати во месецот знае да се разбуди со врискање и липање и никако не можиме да ја смириме и тоа трае во текот на целата ноќ, ке заспие и по некое време пак истото. Последно се случи ноќеска, ме извади од памет. Незнам дали сонува нешто па се плаши во сонот или што е работата?! Дали некоја од вас има вакво искуство?
     
  8. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    кај нас се појави ова, незнам дали е проблем, битно е многу мачно. во последните два дена син ми спие по саат време најногу и во сонот кенка, плаче, тешко диши, цивка, испушта некои звуци, и кога ке го допрам по главата или презборам прекинува и продолжува нормално да спие, и после брзо време се буди и пак плаче, нешто и апетит му е намален не е тоа тоа што беше. Дај кажете што може да е ова? ептен сум загрижена планирам утре да закажам преглед ако евентуално не се промени состојба. :sweat:
     
  9. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Истава приказна само што плус завива цел ден денес на пример од 5 сабајле ниту јаде ниту ништо се ако и понудам чај вода се корне од пиење а млеко од сабајле до сега ни 200 мл нема испиено . Не знам дали се грчеви ама детево не запре ниту во рака ниту на кревет ни никако ни исправена ни легната спиена е некои си пол саат за цел ден и околу 6 саати вчера вечер ниту заспива ни ништо Почнува со малку дап лаче па дури и во раце почнува д а зајдува апетит 0 веќе некои си повеќе од 1 недела
     
  10. angeliane

    angeliane Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Моето синче има 7 и полмесеци и нема ред за спиење најлошо е што кога се буди ноќе плаче а не се смирува со ништо ни со цицка ни со цуцла и дури не се изнаплачи да си го истера неговото со сакаш прави. Имаше период по 6 ти месец кога почна да спие цела ноќ се буди кај 6 цица и продолжува до 8.30. Сега ништо не сум сменила а тој на пр ноќеска на секој сат се буди поплачи заспиј и сабајле комирана сум од кревет не можам да мрдам. А со керката маката беше додека ја доев до 1 год и 3 месеци по цела ноќ се будеше да цица да сети дека сум тука и тогаш плачев ама кога ја одбив од наредниот ден почна да ја преспива цела ноќ. Сега па си велам камо малиот да се смирваше со цицка а не да се дери да незнам што да правам. А за тоа дали треба децата да спијат со нас незнам што е толку страшно ќерката спиеше со мене па сега има нејзино креветче и спие во него ја зедовме демек сама да си избери какво сака дека е сега голема а не е бебе како брат и и нема проблем. Некогаш са ка да дојди кај нас да се погушка и толку додуша мене повеќе ми недостига спиењето со неа ама сега бебушот плачи па да не и смета затоа не е со мене. За некоја год нема да не сакаат и да ги бараме а па за мажот има време само ако се сака. Та ка мислам јас. поз
     
  11. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Моето има годинка и sе буди неколку пати, ќе почне да прокенка, ќе се напие вода и си продолжува да си спие. Не знам зошто сте строго против тоа детето да пие вода навечер (и ја сум против за сок или млеко), кога и јас задолжително се будам навечер по неколку пати и си пијам вода (си чувам шишенце до креветот)
     
  12. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Здраво мамички :) Имам еден проблем со моето бебенце.Има 2 недели и многу плаци.Дење не спие многу поголем дел од денот е будно и плачи,кенка...Но истото се случува и ноќе.Заспива навечер околу10ч најкасно а се буди околу 1 и 30 и потоа му требаат 2-3 ч за да заспие повторно.Ако има некој сличен проблем нека пиши совет ..фала однапред
     
  13. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Уф и ние сме катастрофа со спиењето. Преку ден спиеме 2-3 пати по пола саат(тоа баш и неможам да го наречам спиење- дремење) а навечер спиеме во количка :@ :@ На секои 20 мин претаат и ако не ги нишкаш одма се будат и после презаспивањето ни трае 3 саати со плачење т.е урлање и ќе поспијат 2 -3 саати и јово на ново. Сите ми викаат ред да воведам - џабе.Две недели паднавме од умор додека да ги навикнеме на креветче и џабе не сакаат да спијат.Чудо е само како издржуваат. А оти не се спиени асално се кенкави и нервозни преку цел ден. Веќе си мислам дека цело време ќе бидат вакви.Немам спиено од пред да се породам. Имало вечери кога воопшто не сум спиела а ако се мирни можам да си дозволам "луксуз" од 3 саати спиење....
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Го доиш, или е на ад млеко? Да не е гладно? Ставај го постојано на града, така ќе ти се смирува, а и повеќе млеко ќе добиеш. Треба време за да се регулира количината на твоето млеко да ги задоволи неговите потреби, а од друга страна, уште е малечко и ненавикнато на околината. Ако не ти напредува убаво, советувај се со педијатар за дохрана. Ама јас би форсирала мајчино млеко, макар било бебето и по цел ден на града. Ќе си фатите ред постепено.

    А за неспиењето ноќе, и тоа постепено ќе се среди... кај некои бебиња порано, кај некои подоцна. Кај нас почна да се средува кога престанавме со доење.
     
  15. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416

    На мое млеко е но од шише.Не сака да цица од града.Плус кога ке видам дека немам доволно млеко (за еден до два оброка му додавам ад+мое млеко.Еве неколку денА како му го давам ад млекото.На почетокот му давав цел оброк со ад млеко но немаше столица потоа ми реце докторката да му го мешам со мое и сега сме на тоа.Инаку млекото е на хумана матичниот ни го препорача но некако не го прифаќа малата
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Пробај со силиконски брадавици, може ќе фати да цица. Мачно е измолзувањето, знам, ама продолжи, затоа што тоа е стимул за создавање млеко. Нема подобар стимул од цицањето на самото бебе, ама ако не сака да фати, тогаш колку толку со шишенце да пие твое млеко. Ако не сака Хумана, пробај друго млеко, имаш Новалак, Хип, Аптамил, Бебимил, Лактовит... макар што не е убаво многу често да се менува млекото. Не знам колку долго му даваш дохрана, дали од сам почеток или последниве неколку дена, ама можеби му треба време на малото да се навикне.
     
    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. macence4

    macence4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    416
    Сакам да ги прашам поискусните мајки и сите оние што знаат...Моето бебе несака да спие.Најадено е секогаш...што значи не е гладно но многу ретко спие.Денски може ке спие 2 саати но ноке кога ке се разбуди за јадење потоа не заспива по неколку часа.На пример се разбуди нокеска во 1 ,сега е скоро 9ч и сеуште нема заспиено .Многу сум загрижена ве молам за помош :(
     
  18. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Колкаво е?

    Едит: Видов, 2-3 недели е. Е па сосема нормално е маченце :) Почекај малце да помине период, да се научи кога е ден, а кога ноќ, и само ќе почне да спие кога е време.

    Многу е битно да му направиш ритуал пред спиење - бањање, масажа, цицање/јадење, галење и спиење, и така БЕЗ ИСКЛУЧОК секоја вечер. Гаснење на светло, да биде темно за да ја утврди разликата од денот, и НИКАКВИ ЗВУЦИ, за да знае дека ноќе се спие во тишина, и ќе видиш како за брзо време ќе има разлика во периодите на спиење.

    Преку ден оставај го да спие во дневна, не во спална, за да спие во галама и светло, а креветчето во спална нека ти е само за ноќно спиење. Со други зборови - оддели му ги денот и ноќта преку ритуали и по инерција ќе почне подолго да спие преку ноќ :)
     
  19. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Нашиот прболем. Едното бебе ми спие солидно, но другото откако е родено никако не спие ни дење ни ноќе. Ние пробавме со се, па и рутина му наметнувам ама тешко оди. Оно ќе заспие но после час/два се буди и ни требаат 2-3 часа дур се успиеме, а у меѓувреме си рика-плаче и го буди и другото ....

    Кај нас до сега ниту една тактика не вроди со плод, се надевам дека ќе се смени нешто :worried:
     
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I nie imame problem,no so denskoto spienje.Imeno otkako ke se razbudi vo 5,30h potoa ne saka da spie so saati.Sisa,ja niskam,i peam tivko no dzabe.Ako nekako uspeam da ja zaspijam,ke dreme 10 min.i se budi.Noke si spie dobro,se budi,cica i pak zaspiva.