1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често будење и плачење кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од whitedevil6, 5 мај 2010.

  1. ghristina123

    ghristina123 Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    da da i davam espumisan kapki ama ne pomaga jas mislam deka e mnogu od 14:00 h da ne spie.zal mi e mnogu ama nikako ne mozam da mu pomognam a na pedijatar bevme kazaa deka se e vo red za 1 mesec skoro 1,200 sme popraveni ...
     
  2. Vikiliks

    Vikiliks Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    32
    Девојку женички.. јас имав многу проблеми..имам пишано еднаш сега не сајам да се навракам ..се преселивме и Еве 5 месеци детево си спиеше само во креветче ама последице 4 дена плачи всон..некогаш се витка некогаш не кога је го земам до мене прекинува и си продолжува да спие..сакав да го одбијам од цицање ама друго вуста не реди
     
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Период е ќе помине, почнува и период вадење заби па и сонуваат да знаеш.
    Зашто да ја одбиеш од доење? Па само 5месеци сте, а мајчиното млеко е најбитно за развој на децата барем до 1на година.
     
  4. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.498
    Пол:
    Женски
    @sofi2107 mojata e za nekoj den sest meseci.Denovive izvadi dve zabcinja dole I ottogas eve nok ne sklopuva oko taman zaspie ete ja vreska nesto place nemozam da ja smiram po cela nok sea se dva saata dadremne.
    Isto I tece nosot I kasla.
    Dali znaes pri vadenje zabcinja dali tece nosot I kaslaat ili nastinka da ne e?
    Ne sum dovolno informirana za toa sto se slucuva pri vadenje zabcinja, znam za temperatura no mojava nema.
     
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Аххх што убаво си вадите забчиња. Со лесно да ви е вадењето, сите да се бисерно бели
    Ние уште немаме забчиња. Но, внукми еве и ќерката на другарка ми беа исто како твоето за време на вадење забчиња, знам другаркава баш ја носеше малата за кашлањето и носето. Докторот таму ( во Германија ) им објасни дека од плунката што се слева и од рачиња што буткаат надразнуваат и кај некој деца така се манифестира вадење заби . За децава на другиве пријатели искрно не памтам поминати се повеќе од 10г. Не е на одмет сепак да идете на педијатар за да си мирна. Чим немате температура ( Дај Боже и да немате ) и ако бебе е весело и нема никакви промени во расположение и сл. не е настинка.
    Инаку плаче ја боли за жал. Еве го внук ми 1ипол годуна е, на моменти од нигде негде кога ќе почне да вришти и да пика раце во уста за греота, мислиш го колат како вреска. Но, тоа е ќе помине.
    Незнам дали има некоја вистина или не, но јас му стаив на синко килибарно герданче уште на 3 мес. Внук ми ете неносел. Читав за килибарот по сајтови Руски и Србски дека е навистина ублажува и помага, добар е и за имунитетот. Незнам колку е вистина ете јас му стаив. Кај нас се скапи знам. Мене ми ги донесе другара од Германија за 11евра, а другото го купив од Белград за наши 900денари ( со сертификат се и двете ). Пробај не губиш ништо.
    Па нашиве се ептен врсници ;) Ние на 10ти Април правиме 6мес.
    Гушка до вас
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.498
    Пол:
    Женски
    Epten vrsnici da, nie sme na sesti april inaku terminot mene mi bese za deseti april no pobrzavme haha.
    Neznam I jas si velam lele nastinata no vesela si e bas koga e budna si se smee si uziva a noseto tece ko cesma I toa kako vodicka prozirno.Sigirno I e od zabite ako potrae ke ja nosam sepak da ne mislam sto e kako e.
    Ajde I kaj vas pobrgu da bide, mama da se izraduva na prvoto zabce na sinko.
    Fala na informaciite, guski mnogu I za vas.
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    4.790
    Пол:
    Женски
    Случајно наидов на оваа статија, па сакав да ја споделам со мајки - мислам дека ќе ви се најде :)

    http://www.crnobelo.com/zivot/rodit...-stapalata-pomaga-pri-smiruvanje-na-bebinjata

    Не знам колку ја погодив темава, не можев да најдам ништо поврзано со масажи на бебиња тука.
     
    На kristina.k, elcezelce, Mari-Ja и 2 други им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Точно.
    Кога одиме во ремедика на прегледи вака сестрата го масира и се смирува. А дома нормално не ми успева :(
     
    На Кена Рис и orhideea им се допаѓа ова.
  9. Bicc

    Bicc Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2016
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Мамички да ве прашам за совет.

    Имаме 2 недели со бебчо и многу ми се плаши во сон. Во еден момент се смее, веќе во следниот се штрекнува и почнува да плаче. Некогаш толку силно се штрекнува што се буди од сон и почнува да вреска. Многу ме плаши искрено ...

    Инаку по природа и јас и татко му сме такви, он често зборува и станува во сон а јас се штрекам кога сум во фаза на заспивање или лесен сон...
     
  10. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    На почеток сите бебиња прават исто. Нормално е, и мојава така правеше, и јас се плашев :)
     
    На Bicc му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.498
    Пол:
    Женски
    Majkicki dajte kazuvajte care veke neznam sto da pravam.Veke trae skoro mesec ova kako malava koja e 8meseci I desetina dena po cel nok se budi na 10-15 min nekogas cica nekogas ne ja niskam po cel saat ja stavam vo krevet za 10 min pak se budi rita so nozete se prevrtuva preta.Ne place amase bidi celo vreme.Preku den druga e spie dvapati I spie mirno kako jagnence ne mrda voopsto vkupno spie tri casa preku den.E sega noke e drugo.Sto da pravam nenaspiena sum umorna me treska nervoza jaka od sto ne sum odmorena.:sweat: I menuvav polozbi na krevetce, so potenko kebe so podebelo, socorapi bez corapi, ja banjav pred spienje bas, jadese nekogas pred spienje nekogas ja ostavav samo da cica navecer provetruvam non stop da e svezecko abe se probav neznam sto veke isto e se.Nekogas ja stavam do mene porano taka ne se budese tolku mnogu sega I taka se budi.
     
  12. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Знам врсници ни се децата, период е и мојов беше таков. Жива ненаспана и нервозна бев мислев некој денови ќе полудам.Се дешаваше да стане во ноедно време и по два пати и 2ч да сака да си игра и да нејќе да спие. Кога оппп вчера гледам двојчето горе му излегло и ќецовите боцкаат.
    Да не вади запчиња па затоа е таква. Ете кај мојов испадна дека е таков поради запчињата што ги вади.
    Иначе синко спие со мене и само така најубаво ми спие и така ми е полесно за доење навечер. Кога ќе запрета или закенка во сон одма ( така легнати ) му давам да цица па макар и 4 пати да цицне и го тапкам по газе или по грб го галам и продолжува со спиење. Некад не ми успева и за да не го расонам ( ме доживува некад како забава :D ) го будам сопругот и он го зима, 3-4 круга низ стан и одма презаспива. Иначе ако јас го земам толку ќе е ... ќе сака да си играме.
    Провери запчињата да не се и пробај вака навечер...мене така само ми успева.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.498
    Пол:
    Женски
    Sofi imame dva kica dole, dvojkite gore I eden kec gore.Sega neznam moze drugiot kec ja maci ama me pooooooollllluuudddeeeeeee veke aman :@
    Maz mi mi e zal da go maltretiram raboti stanuva rano se macam sama I si velam ajde period e ama ne pominuva ohh uste kolku.
    Pravam se I sesto bez efekt.:o::drunk:
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    И мојов доле ќецовите ги има и очекував прво ќецови горе ( као по книга нели ) кога оппп двојче и тек сеа ѕиркаат ќецовите. И ти верувам како е :D полудувам некад и се чудам како без сон функционорам (facepalm). И мене ми е жал да го будам ама морам, неможам не функционирам и сепак ме осеќа кога сум нервозна и бетер е кенкав. Имаше период до пред некој ден абре уста не отвараше на каши и само сакаше да цица. Ме полуде на 1ч некад бараше да цица. Еве го сега со 300 маки една каша 1ч јаде се моликаме. Па испадна нејќе господинот да е блендирано па му пасирам или помали парчоња давам. Па лебаров мој да му дадам 1цел леб ќе изеде ( мекото од лебот ) а каша нејќе да види. Па макам со леб за да изеде. Па дали е период незнам кај тебе како е...мојов нејќе кај никој да седи само со мене да е и мене да ме гледа. А се тргнам мислиш го колат како плаче. Незнам дали имате вечера...од 8+ и вечера воведов и откако има вечера поубаво заспива и спие ( станува за цицање ) ам не е како претходно хаотично дур заспие. Го бањам околу 19ч, облака пижами, пуштам Барни или Прасето Пепа и јаде каша колку сака и го ставам да цица и заспива најкасно до 20ч преку сила 20.30ч.
    Знам дека имавте 2 оброка, види воведи и вечера.
    Мојов откако е со вечера е поарно, ваљда сепак го заситува. Мајчиното млеко веќе неможе да им ги задоволи потребите поактивни се не се веќе бебиња.
     
    На LanaDelR му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.498
    Пол:
    Женски
    Veruvaj mi I ti mene pola od ova isto e I kaj nas I bas denovive po forumot pisuvav bas za toa dali e period da place koga go ostavam ili ne me gleda otkoga ke izlezam od soba e posle prasuvav za toa dali e vo red da davam neblendirano na parcenca zosto I mojata taka saka veke.A za leb ne mizboruvaj jade li jade isto :D:D
    Vecera nemame uste I davav nekogas koga sum primwtuvala da e gladna ili slabo mi ruckala preku den.Ke probam sofi I so vecera.
    Bidete pozdraveni I da pomine ovoj period pobrzu.Guski:hug::l:
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    ова моето веќе не е бебе но од бебе е такво. има 21 месец и станува на два часа, ако не и дадам млеко н епродолжува да спие, кенка писка, дури и се обидов да ја земам у раце да ја нишкам или до мене да ја ставам таа уште повеќе почнува да плаче, дури сега станува и сама вика меекккцееее, а ред супер има од мала легнува кај 22 станува кај 8 и преспива еднаш од 1 до 3 најчесто, ама ноќите ни се..... ако нема млеко плаче и не дава ни да ја допреш, ќе испие околу 200мл и продолжува да спие, после пак исто... цицаше до 9 мес после шише
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    Многу е млеко 200мл на секои два часа. Имајќи предвид дека дневниот максимум млеко (за 24 часа) е 500 мл за таа возраст, тогаш е навистина премногу. Немој веќе да даваш. Ќе поплаче неколку ноќи, па ќе сфати дека нема млеко и ќе спие, па можеби и ќе престане да се буди. Од навика се буди, а не од глад.
     
    На kukla21, fana и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Soncka :)

    Soncka :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Женски моето има 24 дена ама цело време е на цицка. Кога не е плаче. Значи или е на цицка или спие или плаче и штом и давам да цица одма престанува. Има и грчеви и сега незнам дали заради тоа цело време плаче или така е научена да е цело време на цицка. Што мислите ке се научи ли да си лежи мирна кога ќе и поминат грчевите и ке порасне малце или ќе продолжи вака да ме мачи?
     
  19. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Nie sme 10na dena postari od vas. Istoto me maci i mene. Sega pa pljs vo skok sme i ludnica e doma... L U D N I C A
     
  20. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Majki pomos!
    Malata mi e 4 meseci.. do pred edna nedela si spiese navecer ubavo - ednas do dva pati stanuvase za jadenje ( na ad sme) i si prodolzuvase. No veke nekolku denovi spie nemirno..se budi na 15 minuti, koga so placenje vo son, koga ne place.. nekogas se smiruva so cucla, nekogas i davam malku cajce da ja zalazam. Ne se raboti za gladno bebe zatoa sto ova se slucuva po polo cas posle obrokot. Skoro sekoja vecer se slucuva da stane i cas do dva da ne spie osven tie budenja na sekoj 15 minuti do polovina cas...
    Nemoj iskustvo, soznanie....