1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Често будење и плачење кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од whitedevil6, 5 мај 2010.

  1. Lilly.

    Lilly. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички

    Малата има 11 месеци. Изминатава недела станува навечер речиси на секој пола саат. Прво почнува да претка и јас ја осеќам, и веднаш се врти за лазење и седнува. Млеко не сака значи не се буди од глад.
    Се сомневаме дека се запчињата, но сакам да слушнам слични искуства. (Инаку веќе има 6 запчиња)
    Ве молам споделете ако има и некое решение.
     
  2. macence994

    macence994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2015
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Мамички дали сте се соочиле со уплав на бебе, 22 дена сме но кога спие мн се плаши наеднаш рацете ги крева и почнува да плаче и коа ќе го земам во раце заспива ама само што сакам да го ставам во креветчето заплакува .
    Цело време така во спиењето се штрекнува
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Тоа не е уплав, нормален рефлекс е (моро рефлекс се вика, можеш да си прочиташ повеќе). Затоа новородено најдобро е да се повива. Мафтаат нагло со рачињата, и си се плашат самите и затоа се будат. Повиј го со рацете надоле, ќе се смири.
     
    На gothchick, Leoni82, A.n.g.e.l.a.V и 8 други им се допаѓа ова.
  4. marijasfumato

    marijasfumato Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Мамички се надевам некој ќе ми даде совет што да правам. Мојава лепотица има 6 месеци. До сега спиеше најнормално, но не знам што се случува цела една недела, се буди ноќва во 1:00 и почнува да плаче да вришти. Секој ден вака во точно во еден по полноќ. Дали некоја има вакво искуство, не сум паметна што да направам. Ве молам за совет
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.111
    Пол:
    Женски
    Може да се исплашила во спиење. Јас имав таков проблем со помалиот. Му давав да цица и одма заспиваше.
     
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Скок. Провери која недела ти е бебето од термин на раѓање и провери во табелата за скокови. Ќе мине само од себе.
     
  7. marijasfumato

    marijasfumato Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    27 ма недела е. А каде можам да ја најдам табелата за скокови?
     
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    F46885C2-C744-4487-AE5E-CBCEA95AE77A.jpeg

    Покасно ти ги манифестира таму кај 26та кај громот е.
     
  9. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200222_122229.jpg
    Ова е од апликацијата
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Бебето мое има 1 месец и се навикна денски да преспива по три пати а навечер ич не спие, се навикна цело време во раце а мене очите ми капат за спиење. Дали ќе се смени понатаму?
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Да ќе смени истo бевме секoj ден дo 5 наутрo ме држеше.
    Сега дo 21 и 15 заспана е.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Xanty

    Xanty Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    661
    Пол:
    Женски
    Здраво ние сме 10 месеци, исто ни се случува. Колку време ви траеше оваа фаза? Жива ненаспана сум :(
     
  13. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Луѓе јас детево не можам да го препознаам.. За 5 дена прави 21 месец. Беше со воспалено грло, бевме на лекар, даваме терапија и сега е ок. Нема температура, јаде пие сѐ е во нормала. Но, последниве три дена знае да заплаче силно и прилично долго трае плачењето. Пробуваме со убаво да ја смириме, нудиме играчки, цуцли, цртани и сл но одбива да се смири и уште посилно плаче. Веќе живци немаме. Ни дава наредби за доле во дневна, ја носиме.. Па плаче уште посилно. Бара за горе во спална, и таму ја носиме. Пак плаче. Ја шетаме цела куќа, па и цел двор во 1 по полноќ. И така бесконечно... Во круг од кој ти чини никогаш нема да излеземе. И знае да каже во плачењето.. Ова мое еее.. Моее.. И пак си плаче. Дали е фаза, скок? Кога вадат 4ки? Долните ги има извадено. Но досега со вадење на заби вакви трауми не сме имале.
     
  14. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Фаза е. Моето исто правеше. Нешто како ноќен терор. Многу брзо им се развива мозокот и го преживуваат она што било дента, што им оставило впечаток, што ги исплашило... Дури мислам дека ако е со отворени очи, спие. По 10 минути може да се разбуди.
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И моево вака се будеше тој период и викаше мое е, мое е. Избезумени бевме. И преку ден се случуваше, ама и во сон се будеше. Преку ден се случуваше, ама не толку интензивно со плачки.
    Пробајте преку ден да работите со неа. Ова е твое, ама тел е на мама, на тато. Децата учат за припадност и им треба само мала насока. :) Брзо минува.
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Истото го поминавме. Страшно изгледа. Скроз исто не тераше да го носиме долу во дневна, па вриштеше, не горе во спална. Таман ќе заспие да го спуштиш, пак... Дури и езиво беше, страшно плачење у сред ноќ:whew:
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    И како престана оваа фаза? И колку трае? Тешко и вас ви било цццц
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Неколку месеци мила траеше.... баш сега зимава беше , шетавме на смени со него еден ќе поспие ,па ќе се сменевме.... Потоа престана само од себе.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki bebe mi e 1m denski ne saka da spie samo edvaj po 1h a na vecer si spie se budi samo za da jadi
    Dali e vo red bebe od 1 m tolku malce da spie denski , grcevi nema najadeno naigrano se probano i samo za vo race saka okokoreno vo ocinjata dali ke se promeni ova se plasam toa sto ne spie deka mnogu h bez son
     
  20. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Period e ke projde neka ti spie vo race de bebe e 1 mesec odmori i uzivaj. Jas ja stavav mojata vrz mene na mese taka si dremese i jas si dremnuvav so nea