1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Четиридневна диета

Дискусија во 'Диети' започната од Ma4u64ence, 19 февруари 2011.

  1. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Држење на ригорозни диети, кои го исцрпуваат организмот и конзумирање на разни хемии(апчиња за слабеење) е тотална глупост и без врска. Moжете да добиете само - слаба крвна слика,низа здравствени проблеми, истоштеност и бледило на лицето. За да не се повторувам и да казувам како треба да се вежба редовно, да се пијат течности и да се јаде здрава храна... Само ќе додадм дека генетскиот фактор има голема улога во линијата на телото...Ако генетски е некој предиспониран да биде дебел - џабе и диети и вежбања и све... Тоа е еден од најбитните фактори според мене. Познавам луѓе што цел живот држат диети и само изгубиле незначителна маса и воопшто не се приметува дека ослабеле. Има и обратни случаи..Некои девојки на пример имаат мали гради и тесни раменици,а широки колков- таква им е конструкцијата и џабе и вежбање и диета..Нема да ја променат формата на телото...Треба овие фактори да се земат предвид. :)
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Диетава треба да се држи најмалку два пати едно подруго за да се се појави ефект. Па искрено од ниедна диета што е од 7 дена неможеш да очекуваш да намалиш повеќе килограми бидејќи ма организмот му се потребни најмалку 3 дена за да се навикне на диетата. Јас искрено сум немала некои поголеми проблеми со килограмиве оваа ја држам во периоди ( обично после празниците ) кога знам да качам по две три килограми.
     
    На Ma4u64ence му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.566
    Пол:
    Женски
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Аха важи и да паднам во несвест од глад :))))) Посебно зашто сум по 10 саати дневно на работа и треба да имам 100% концентрација. Бегај бе секаде препорацуваат доручек обавезно, па ручек и лесна вечера. Толку!!
     
  4. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Хахахаххахахахаха Ma4u64ence па зарем оваа диета е здрава??
    Впрочем и немаше да добиеш толку негативни коментари доколку си го напишала сето ова на еден поприземен начин...вака само се изглупира!
    Не мораш да се расправаш дека МОРА да ја држиме диетата....кој сака ќе ја држи, кој не - нема...
    Не можеш ти да ни наметнеш дека диетава е здрава.....доколку некој мисли дека не чини - која си ти да го оспориш тоа....сакала или не, секој има право на свое мислење
    демек не сме се движеле...убаво нагласиле некои.....одиме на школо/факултет/работа/шетање....не мора да значи дека си физички активен само доколку се занимаваш со спорт....
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ma4u64ence

    Ma4u64ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Значи видете, јас признав дека начинот на кој ја презентирав диетава не прилегаше, ниту личи на мене...Сеедно ми беше какви коментари ке добијам, не е крај на светот...Инаку можам уште многу други диети да ви понудам, нормално не такви пошто такво нешто држам по обичај по празници...Не сакав никого да навредам, и најискрено СЕ ИЗВИНУВАМ :)

    П.С: Доколку некому му требаат било какви совети нека ме побара...Било диети (ама во однос на здраво слабеење) или вежби кои го интересираат и тоа за било кој дел од телото ...Се надевам дека така ке се искупам за лошо поставенава тема..... И доколку сакате, можам да ви поставам нова тема со повеќе диети, нормално нешто што сум применувала...без гладување значи.... Така и уште еднаш се извинувам !!! :| :$
     
    На marina.m.g, ivaa, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
  6. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    не ми се допаѓаат ваквиот тип на диети,или подобро кажано ниту било која диета.од проста причина што со диетите го доведуваме организмот во состојба на изгладнување и лишување од потребните витамини и минерали кои ги внесуваме по природен пат со храната.за една така наречена диета да функционира а да не предизвика штета за организмот е умереноста во конзумирањето на се што внесуваме во организмот.кога ќе се намали количината на храната и се поделат оброците во текот на еден ден,да се јаде почесто во помали количини.исто така да се редуциара конзумацијата на белиот леб,слатките,конзервираната храна и брзата храна.јас во моментов бидејќи не се придружував кон овие правила имам неколку килограми од вишок,но порано јадев се во умерени количини избегнувајќи ги овие намирници кои ги горе споменав,и верувајте дека јас успевав да си ја задржам константно мојата килажа.но овој перод малку се одадов на сладострастие :tmi: :D и резултат на таа моја слабост се неколку килограми од вишок,сега се обидувам да не јадам навечер бидејќи тоа кај мене прави најголема штета.па ќе видиме за до почетокот на летото што ќе направиме. :D
    п.с.заборавив јадете повеќе овошје и зеленчук,сега по пазарите се продаваат марули,зелки,роквици и многу други квалитетни зеленчуци.
     
  7. principessaE

    principessaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Мене искрено ми се допаѓа диетата...само ми додала повеќе овошје и зеленчук,па на диета сме помалку да јадеме а не да бараме диета што има повеке за јадење...
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Грешка си. Диета незначи во никој случај помалку јадење, туку поздраво. Што може да значи и пообемно јадење, ама помалку калорично. Ова е и основната грешка што повеќето ја прават при држење диети

    Не е исто да изедеш едно тостче со помфрит, онака не многу големо, и едно кило портокали. Може е помало количински, ама никој во диета не ти пишува тост
     
  9. principessaE

    principessaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    Доручек: 1 банана
    Ручек: јогурт + парче црн леб + парче сирење
    Вечера: 50 гр соја

    Доручек: 1 банана
    Ручек: порција варен ориз + салата + парче црн леб
    Вечера: 50 гр леблебии

    Не знам но мене ми се допаѓат ови 2ва дена,кажав со повеке овошје и зеленчук...сеаа секој си го знае организмот..
     
  10. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    ЗА СИТЕ ДИЕТОМАНКИ !!! :)

    резултати од диетава:
    *целден умираш за јадење
    *немаш енергија за ништо (најмалку не за вежбање)
    *можеби се слабее побрзо но уште побрзо се враќаат килограмите кога ќе се почне нормално да се јаде..

    заклучок: диетава е џабе губење време и гладување без потреба..
     
  11. Missy16

    Missy16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    17
    sto vi e be lugje ovaa dieta e mn stroga sto ja kaza "fitnes instruktorkata" ,so dietava moze da se oslabe za 4 dena 2 kila a ne pa za 10,zs e sostavena od malku kalorii pod 800 e vo sekoj slusaj taka da ne bi trebalo tolku malce da se slabee za tolkav vremenski period
     
  12. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    2468 диета.
    Првиот ден 200 калории.
    Вториот ден 400 калории.
    Третиот ден 600 калории.
    Четвртиот ден 800 калории.
    Строга диета. :)