1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Четки за чистење и пилинг на лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 4 октомври 2021.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Во последно време сè поактуелни стануваат овие четки и уреди за чистење и пилинг на лице, па мислам дека е време за нова тема во која ќе споделуваме сè околу нив.
    [​IMG]

    [​IMG]



    Јас не сум љубител на оние ротирачките четки со влакненца. И најмеките ми се чинат малку груби и некако што знам, не гледам потреба за нешто такво. Не би купила ниту ротирачка, ниту пак некоја верзија на овие силиконските Форео.

    Имам една најобична како силиконско сунѓерче од ДМ.

    [​IMG]

    Нежна е ептен, ама не ја користам нешто многу често. Ептен ако сум ставила некоја потешка пудра, па да осетам дека ми треба нешто плус покрај тоа што правам вообичаено за да извадам шминка од лице. Убава е и за масажа, ама сепак многу ретко ја користам.

    Пишете дали користите ваква алатка при негата на кожата на лицето. Дали е потребна и дали нешто менува во негата на лице? Споделете нешто повеќе за моделите кои можат да се најдат кај нас, цени, ефект, ваши искуства, препораки и слично.
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Дали имате искуство со ваквите четки и дали би сакале да споделите мислење ?

    Јас се двоумам, не знам дали да си купам и каква да биде, од кој бренд и сл.

    четка за лице неттт.jpg
     
    Последна измена од модератор: 8 октомври 2021
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Јаа имав една ваква купено од Лидл порано , на почетокот ми беше ок за користење потоа не можев да најдам никаде иста таква четка ,мора да се менува четката зошто фаќа бактерии по почесто користење. Мене не ми беше воопшто практично ова, ниту тие чистачи што се полнат во вид на силикон што се (како познатото Foreo). Се е залудно фрлени пари
     
    На buba4e89 и *Лаванда* им се допаѓа ова.
  4. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Хмм.. не размислив на моментот за менување на четките (ама сум смотанааа:$). Во право си, четките мора да се менуваат. Викаш, залудно фрлени пари, а?
    Не знам.. многу ме фаќа ќеф да пробам некоја. Само ми е страв да не е многу груба и агресивна.
    А, на пример.. да барам некоја со променливи четки? Сатисфакција ми е кога ги гледам како се мијат на јутјуб. Ептен ме има фатено ќеф, ама не знам што да правам..
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Ако ти е ќеф , пробај , има на пример од попознативе фирми Clinique, Clarissonic (овие последните не знам дали ги има во Мк) и имаат четки за менување за секој тип на лице различни четки. Само тие се вака скапи, не знам колку пари би дала. Друга опција ти е Алиекспрес, некое апаратче доколку има плус резервни четки па да си ги менуваш. Мене ме мрзеше потоа да одам да барам резервни четки , поготово за овој апарат што го имав требаше да нарачувам , и баталив :D
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Ахам.. ќе разгледам сега и низ понудиве на Нептун, Сетек дали имаат..Па, можда и ќе прашам мислење и за нив...:lol:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Имам ваква и ми фаќа прашина, премногу груба и немам потреба од неа. Доколку се решам да купам би земала некоја од типот на Форео бидејќи се силиконски, односно лесно се мие и не се наталожуваат бактерии. Плус зафаќа мал простор.
     
    На Kimberly11 и *Лаванда* им се допаѓа ова.
  8. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Ако подобро размислам.. логично е и сите други силиконски четки да можат убаво да се измијат / исчистат. Или јас сум грешка ??
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Тоа силиконското вака изгледа. Јас имав негова копија, вибрира и ти го триеш лицето , не е грубо ко четка ама пак мене не ми беше нешто посебно.
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Ах, Foreo.. Се чувствувам “инфлуенснато“ од јутјуберкиве. Значи, сите бјути влогерки го користат. Хахахх.. Го меркам долго време. Скапо ми е, па почнав да разгледувам и по четкиве.. Но, од друга страна си викам ова е инвестиција, можда и вреди.. хахах Ти колку пари го зеде?:$
    Тешки дилеми си имам:lol:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Може повеќе штета да си направиш него корист. Треба ептен мека да биде. Миење само со раце е сосем доволно и така се доаѓа до блага ексфолијација. Многу внимателно треба со вакви работи, особено за чувствителна кожа, лесно може до иритација да се дојде.
    Имам пробано ваква од алиекспрес, за мене груба беше, дури и сестра ми ја откажа а сосем нормална кожа има.
    Тие брендираните можеби се подобри. Сепак, не мисли дека ќе имаш некои огромни придобивки од четки за лице. Истата работа ја вршат што и обично миење без користење на вакви препарати.
     
    На *Лаванда*, Snowflake97, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Од Аликспрес копија имав земено, евтини се околу 5-6 евра :)
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Имаш вакво на coslovecosmetics исто.700денари е.
     
    На *Лаванда* и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Не си фрлајте пари за џабе, подобро природен пилинг да направите на лице отколку со четка, и јас бев загреана да земам па среќа не се излажав.
    Братучедка ми имаше една и скроз и се иритираше лицето, почнаа како лишаи да и се прават, оставете ги инфлуесерките што рекламираат.
     
    На eliesaab, *Лаванда*, lovemme и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    468
    Пол:
    Женски
    Задоволна сум од обична четка за лице со нежни влакненца, ефектот е ко пилинг да сум правела. Не ми се иритира воопшто кожата мене, секое утро ја користам со пена за чистење.
    И не гледам предност ако е на батерија ко сликите погоре, а за силиконските не знам ама не би зела, грубо ми делуваат.
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Користев околу 3 месеци четка за лице од ДМ, океј ми беше ама ја користев еднаш неделно. Не смее да се претерува за да не се иритира лицето. За жал ја скршив и од тогаш не сум купила.
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Лаванда*

    *Лаванда* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2021
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    1.503
    Можда, сепак ќе пробам од овие, па ако не и одговараат ќе ги оставам :

    s-l640.jpg

    Во секој случај, ќе споделам искуство.:f:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Имам и такво,во Мкд ми фаќа прашина.
    Не е лошо ама не е тоа тоа.
     
    На *Лаванда* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    3 copy.jpg

    Ова денес ми фати око во ДМ и го земав. Го пробав, не е лошо, но рано е да кажам било што.