1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Четки за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од nena2010, 2 јануари 2011.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Не е,оваа како лепеза е за правење на контури и сенчање на лицето со пудра во прав,руменило или бронзер.А за тоа околу очите...нема таква,има помали како оние за пудра и тие се за коректор нанесување и најчесто тие ги користат за отстравнување на вишокот сенка околу очите.
     
    На Linn1 и FBI им се допаѓа ова.
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Лилит ма, лошка една, ни скрши филм :lol: :lol:
     
    На girl1985 и GiaMarie им се допаѓа ова.
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Абе за тоа сум тука јас. :D
     
    На girl1985, ozbilnazena, FBI и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Ондак.......fu*k !!! :$
    Не знам зошто ја имам меморирано така четкава :?:
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Јас ја пратам Пиксо или нешо така беше на јутуб,професионални шминкерки се со сестра и и имам читано по портали за шминка дека за тоа е оваа четка,ама нема везе,вие користете си ја за што сакате.
    Убава е што е лепезеста и тенка и тамам е за правење на контури,ма одлична.Јас имам една и прво со неа го сенчам лицето,па после со широка четка ставам руменило под јаболчниците повеќе и маааалку на нив,ама премногу малку (според формата на моето лице,така треба,под нив,а не на нив,дури и воопшто не се препорачува) и така...
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Би сакала дололку можеш да ми пратиш линк во ЛП од каналот на youtube, јас побарав како Picasso ама не ми отвара нешто што ми личи на шминка :lol:
     
  7. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И јас би сакала линк.:)
     
  8. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Оваа од орифлејм е пред околу 2 години е земена, јас ја користам за пудра во прав зашто и кога ја зедов беше во сет со пудра во прав. Убава е четката од природни влакна, некој ми спомна дека била била од козји влакна ама незнам :)
     

    Прикачени фајлови:

  9. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    еве линк од pixiwoo многу убаво се шминкаат девојкиве
    www.youtube.com/user/pixiwoo
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Пробуричкав низ интернетов и едвај најдов :D Објаснета функција на четкава.........очигледно дека ја користат за повеќе функции. Затоа сум ја запамтила како четка за чистење на сенката од под очите ;)
    Четкава се вика Fun brush, се просветлив :lol:

    Clean Up
    Use a soft fan brush to lightly dust away stray eye makeup that has fallen onto your cheeks after applying.

    Најдов и сликовито објаснување на една страна :)
    Brush 12: Fan-Brush use varies. They include for colour wash on cheeks, foundation, etc. Most makeup artists recommend adding extra loose powder just under the eyes, to catch falling mascara and eyeshadow. So, mostly the fan-brush is used to remove these excess powder at the end and due to its nature, it will not ‘move’ already set makeup.
    http://www.a-squirrel.com/makeup-artists-brushes-supplies.html

    И мултифункционално објаснување
    Mistake eraser: By design, a fan brush fans away product. So if your powdered makeup products (especially eye shadow) are leaving flecks behind, a light swipe of the fan brush can easily wipe away the excess.
    http://www.bellasugar.com/How-Use-Fan-Brush-Apply-Makeup-13643154

    Овие линкови ми ги разрешија дилемите и сега станаа трилеми, поради мултифункционалноста на четкава. :D
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Фала многу Шкорпија, јас па Пикасо сум прочитала .......идиот сум мајке ми хахаах
     
  12. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    MAC се ненормално скапи,ама многу се добри :(
     
  13. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    moze samo da se poracat od web sajtot na MAC Cosmetics:
    http://www.maccosmetics.com/index.tmpl
    mnogu se skapi -.-
     
  14. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    нема проблем ако имаш време погледни и ги видеата супер се прави професионалки поздрав :* :)
     
  15. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    MAC мислам дека не се нешто пре пре скапи, би ги ставила ја негде у средина, нит многу скапи нит ефтини.. незнам зошто ама секогаш сум имала некоја одбивност кон мас брендот незнам зошто..
    инаку ја колку сакам да си купам еден голем убав сет за шминкање уф уф ама тие квалитетните и бројните скапички се :) а и понекад си викам, што ке ми се толку четки, не сум професионален шминкер..што ке им правам бла бла :?:
    а мас четките ги имам видено во живо и ги имам допрено како и полно од нивните производи што ги разгледував во една продавница кога бев у странство..една четка мас отприлика накај 1500 чинеше :worried:

    Имам јас неколку четчиња за сенка, ок се ај, имам она блендинг браш, за спојување на боите она да ги смешаш едно у друо :) и многу сакам да си земам angled brush тоа накосената четка и да ја користам како туш со употребувајки кафена/црна четка :) мислам дека многу убав ефект ке се добие наместо секој ден туш да ставам |( некој имаше спомнато тука дека во џамбо имало и добри биле..вистина ли? :?:

    Исто да прашам, какво е тоа нанесување на течна пудра со четка? имам гледано на интернет ова бјути гурусов на јутуб како ставаат али мене па не ми се допага тој начин..мислам дека после нанесувањето со четката, ке се гледаат траги, некако најубаво ми се чини со прсти се нанесува..или? има некој искуство со нанесувањето пудра со четка?

    извинете за долгичкиов пост :$
     
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Нејм не се познаваат траги од четката ако ја изработиш убаво подлогата, со накрсни движења.
    Што да ти кажам - на некои повеќе им се допаѓа со четка, на некои со прсти. Јас лично повеќе го сакам ефектот што го дава четката. Треба да пробаш за да знаеш дали ти се допаѓа :)
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Да бе,Пиксиву беше или како и да им се чита,јас цело време си ја викам Пиксо пошо ме мрзи да се трудам. :D
     
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    од мац само овие три сакам да ги имам, мислам доволно се за еден аматер, не ми се потребни сите бидејќи не занимавам со шминкање.


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  19. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    ^ добар избор, но немора баш од мас да се...не е само таа компанија што прави четки :)
    ливинг, е да, треба да пробам, ама од каде четка? :D
     
  20. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Девојки да ве прашам колку чини кабуки четката од боржуа?? :)