1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Четки за шминка

Дискусија во 'Лице' започната од nena2010, 2 јануари 2011.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Четките кои ги користам за суви, прашкасти производи, ги мијам еднаш месечно.
    Четка за течна пудра, коректор... после секое користење (ако ме мрзи баш да ги бањам, со мицеларна вода и туферчиња убаво ги чистам).

    Бјути блендерот го оставам на отворено, го покривам со обична палома да не му паѓа директно прашина.
    Го користам тој на Gosh и мене ми е одличен, сакам да го пробам и тој на RT.

    Едит - и јас имам такво силиконско од Али :)
     
    На TutiFuti, Isobel, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас користам сунѓерче за пудрата на Алверде, со прсти не се размачкува убаво, а за Картис ХД немам потреба, со прсти си ја размачкувам и таман е.

    Инаку користам сунѓер од Орифлејм, вакво.

    [​IMG]

    Го имам и тоа од Аура, ама сеуште не го користам, го купив на попуст "да се најде". :D

    Инаку почнав со користење пред некој месец, можеби дека и времето е влажно и студено па се суши ептен споро. Го мијам доста често, еднаш неделно а пудра ставам најмногу 2-3 пати неделно. Сега за сега е океј.
    Првин го мијам со Хип, а потоа го парам (го пикам) со зовриена вода.

    Силиконските сунѓери ми изгледаат како доста непрактични, практично како со прсти да ја нанесувам пудрата па затоа не купив. Течна пудра со четка никогаш немам ставано.
     
    На ludamaja10 и Isobel им се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Јас секако сум ставала, ама најнеубаво ми е со прсти, а најубаво со блендер.
    И мене ме нервира што не е баш најхигиенска алатка, ама најубаво ми изгледа лицево со блендер...
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Топлината на прстите ми ја загрева пудрата и мене ми се топи на порите, без разлика дали имам прајмер или не.
    Силиконското перниче не ми ја топи пудрата така и ептен ми се допаѓа ефектот, ниту впива пудра, ниту остава траги или непокриени делови. Најлесно се одржува, па супер е засега.

    Четка без сомнеж ми е фаворит, ама не долга тенка како за кречење, туку некоја buffing brush. Каква било, само да не е мека и да има многу густи влакна.
    Бјути блендерите не се за мене. Не ја сфатив фамата која се крена по нив и едноставно не ми лежат.
    И малку сум фрик кога се однесува на чистење алатки за шминкање па со оглед на нивната непрактичност, ги заобиколувам во ептен широк лак. Предност давам на четка секогаш.
     
    На Flower27, YoungandBeautiful, Rebecca_R и 2 други им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Можеш да предложиш некоја, бар сликичка нешто? Јас имам пробано со таква округла, чудно ми беше, ваљда премека дека.
    А силиконско немам пробано се' уште.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Немам пробано да ставам Катрис со блендер, наредно ставање ке пробам и ке кажам импресии.

    На тема хигиена, парење на блендерот ми е прифатливо, иако не е идеално. Силиконското е најхигиенска опција и дефинитивно ке порачам од али, и онака се 1-2 $.

    Мене Катрис не ми се топи од прстите, а сум ја носела и преку лето, позитивно сум изненадена од нејзиното "однесување" на кожа.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Од RT барај ја face expert. Сега си ги проверив кутиите, сум ги измешала имињата. Face expert (кратки, густи влакна) е за мене дури и поубава од класичната buffing brush, вторава е прецизна и густа ама помека.
    Како и да е, терминот под кој можеш да ги гуглаш е тој.
    Имам и една омилена од Али, многу густа косо сечена. Во моментов ја користам и неа и без разлика што сетот беше некои си 5$, четката е прекрасна. Гледам селерот го тргнал линкот, доста време помина откако ги купив четкиве, од 2015 ми се. Цел сет беа од 20-тина четки за некоја мала сума. Прекрасни, сите до една.
    Најголемата најлево е онаа за пудра која ја фалам.
    Screenshot_2018-03-26-01-06-18-1.png
     
    На ludamaja10, Rose96, marta993 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Јас имам доста четки од Али, оваа бр. 6 неколку пати ја имам нарачано, одлична е :)
    SmartSelect_20180326-091914_AliExpress.jpg

    Сакам да го нарачам овој сет од MUR пошто е со попуст, ама не знам дали се добри нивниве четки, немам користено.
    SmartSelect_20180326-092043_Chrome.jpg
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Имам користено четка за пудра од MUR, ја нема на сликава мислам од некоја друга колекција е.
    Не беше лоша, немав некои замерки ама единечните четки им се скапи кај нас, барем таа за пудра беше околу 1000 денари - за мене тоа е прескапо. На Интернет беше поевтина, а мене не се сеќавам од каде ми е купена, сум заборавила.
     
    На ludamaja10 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  10. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125

    Овие од Алиекспрес ми се едни од најдобрите и најкористени четки за течна пудра. Особено тие густите равно сечени, секогаш кога сакам голема покривност нив ги користам. :)
     
    На ludamaja10, sorbet и Mishela им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Имате купувано четки на Сигма?
    Со години ја следам Stephanie Lange и доста ги фали, девојката ми е најок јутуб влогер за шминка. Се мислам дали да купам некоја. Не се екстремно скапи, се мислев за таа Е25, 12 долари мислам е. Значи не е некоја ужасно прескапа цена.
     
    На ludamaja10 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  12. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    До сега што имам најдено низ Европа прескапи се за жал.

    Дали некоја ги имате користено на Инглот четките?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Јас на Бјути Беј ги гледав... некои се прескапи, ама еве ова 12 долари, не ми личи до толку...
     
    На ludamaja10 и Rose96 им се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Денес пробав да ставам Катрис ХД со сунѓерче ама ефектот воопшто не ми се допадна. Единствена опција е мека четка со густи влакна.

    Предлози? Освен овие од Али, има некоја добра а веднаш достапна? Аура? Голден Роуз? Ебелин четките ми изгледаат добри, ама не се баш евтини, искуства? :)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам број 5 и многу сум задоволна. И сите други четки што ги нарачав за сенчање се одлични, не мора да е марка за да се квалитетни.
    Инаку имам и подлога за миење нарачано и многу ми се погоди.
     
  16. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.634
    Пол:
    Женски
    Jas imam od Aura predobra ja preporacuvam
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    Допаѓања:
    260.984
    Искрено мене ни една за очи не ми е погодена од Али. До сега со пари што дадов на Али ќе купев една асална crease плус уште некоја на Сигма :(

    Тие за лице се топ.
     
    На ludamaja10 и Elence93 им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Еве овие ги имам подолу од сликата.
    Screenshot_20180331-110024.png
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cherish33

    Cherish33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    81
    Може линк да пратиш? И дали ти стигнаа исти ко на сликата?
     
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да исти ко на сликата ми стигнаа, побарај ги така како што се пишани на сликата.
     
    На Cherish33 му/ѝ се допаѓа ова.