Чиа семе

Дискусија во 'Диети' започната од Boshkoska2, 10 март 2014.

1. Boshkoska2

Boshkoska2 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Забележав дека во неколку мислења е споменато ова семе, но не се дискутира наголемо за него и бидејќи има големи придобивки од него, сметав дека заслужува своја тема. :)

Накратко кажано, Chia-та е цветно растение кое и припаѓа на фамилијата Lamiaceae (нане). Потекнува од јужниот дел на Мексико и Централна Америка, каде било важен дел во исхраната на Маите и Ацтеките. Помага во намалувањето на телесната тежина. Неговото консумирање пред јадење го намалува апетитот, го успорува варењето и како резултат на тоа, подолг период дава чувство на ситост. Исто така го намалува високиот притисок и помага во борбата со дијабетесот (го регулира нивото на шеќер во крвта). Богато е со протеини, јаглехидрати, масти и растителни влакна. Содржи 5 пати повеќе калциум од млекото, 3 пати повеќе железо од спанаќот, 3 пати повеќе антиоксиданси од боровинките и 2 пати повеќе калиум од бананите. Исто така ги содржи и омега 3 и омега 6 масните киселини. Со само две лажички чиа можете да внесете 18% калциум, 24% магнезиум и 50% манган од препорачаните дневни вредности.

Според се што сум прочитала досега, семево ми изгледа како одличен додаток во исхраната и со намера сум да почнам да го користам. Имам слушнато дека го има и кај нас, но не сум сигурна каде точно може да се најде.

2. Bright

Bright Популарен член

Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.496
    ^ Го има во големите маркети, од Виталиа е 322 денари (во тегличе е). И во продавниците за здрава храна го има на рефус. Го имам пробано, но мене ми е скапо ова семе, па затоа си земам мелено ленено семе. Во секој случај, чијата е одличен додаток во исхраната.

На Sfera му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anakonda88

anakonda88 Популарен член

Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.479
    најубавото нешто што го користам , ми се разубави кожата ноктите ми се цврсти , 1 год откако го користам не ме има фатено никаков вирус , и ослабена сум 5 кг без диета :D

На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kjukli

kjukli Форумски идол

Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.048
    Допаѓања:
    28.607
    Има Чиа семе на Натура, јас го земав од Керфур за околу 90 денари, го користам во се и сешто, во смуди, во мусли, кога правам интегрален леб, во кифлички..
    Кажи го рецептов за слабеење? Како го користиш?

5. anakonda88

Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.479
    секое сабалје една лажица чиа со јогурт, мн се намалува апетитот и тоа е тоа :)

На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  6. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.231
    Моментално ви е на акција во Рамстор тоа на Натура, 62-65ден така нешто беше за 100гр. Јас го обожавам и скоро секаде го додавам а кога кризирам за благо од него си правам пудинг.

На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nausicaa

Nausicaa Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.370
    Допаѓања:
    19.036
    Ем здраво, ем вкусно :) Ние дома го користиме редовно веќе месец дена, јас го додавам наутро во овошно смути и забележувам дека енергијата преку ден ми е видно зголемена, едвај чекам да видам како ќе ми се одрази на кожата и ноктите (fingers)

@slavica999, може рецепт за пудингот?

Последна измена: 27 мај 2015
  8. Aquarius21

Aquarius21 Истакнат член

Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    528
    @Nausicaa
    јас си го правам чиа пудингот по оваа рецепта:
    500ml млеко
    2 лажици супени чиа семе
    1 лажица мала екстрат од ванила
    1 лажица мед а може и шеќер
    Во сад ги ставам млекото, медот, чиа семето и ванилата.

На Eli23, anakonda88 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  9. Nausicaa

Nausicaa Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.370
    Допаѓања:
    19.036
    @Aquarius21, благодарам многу :d:Уште утре ќе го направам пудингот :)

На Aquarius21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Aquarius21

Aquarius21 Истакнат член

Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    528
    @Nausicaa, сигурна сум дека многу ќе ти се допадне јас го обожавам :)

На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rama

Rama Форумски идол

Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    4.394
    Допаѓања:
    46.685
    Неколку дена го конзумирам чиа семето измешано со сончоглед лупен и ленено семе,наутро во чаша јогурт,забележувам промена во метаболзмот,пошто ми беше мравка бавен:Dво секој случај,само полезности би добиле со конзумција на чиа семето бидејќи е јак оксиданс и знаеме како би делувал.

На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slavica999

slavica999 Популарен член

Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.231
    Во чаша од 250-300мл ставам кокосово млеко или млеко од бадем и 3 лаж чиа семе. Промешам и ставам во фрижидер да набобри. Најдобро е од вечер да се направи и утре да се јаде така се ептен добро згусне. Понекогаш додавам и 1лаж мед или малтекс во млекото (може и со обично млеко). Одозгора посипувам со зависи што имам по дома, коцки темно чоколадо, јагоди, ореви, бадеми, лешници..
    За да добијам на брзина и време 1 мала шоља со бадеми ставам во блендер и чаша вода. Блендирам и додавам чиа семе и 1 лаж. какао. Ставам во фрижидер и утредента имам појадок за на работа. Ем здраво ем вкусно, јас ја обожавам чиата

На irenna и Nausicaa им се допаѓа ова.
  13. leona83

leona83 Популарен член

Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.974
    Јас три пати неделно, инаку од невнимание не се повеќе, јадам чиа, ленено семе, интегрален сусам, со брусница, аронија ,малку микс од мусли и јогурт. И дефинитивно ми се забрза метаболизмот.

14. anakonda88

Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.479
    една лажица чиа и јогурт заменуваат еден оброк , и ве заситува и го намалува апетитот

15. macalavica

macalavica Популарен член

Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.592
    Јас измешав 50 г чиа семе,50 г сусам, 50 г златно ленено семе, 50г темно ленено семе, 50г семки од тиква и 100 г семки од сончоглед.Сите семиња ги мелам во машинка за мелење кафе и ги мешам во голема кутија.Секој ден додавам по една голема лажица во овесната кашасшто си ја правам за појадок, и чекам резултати. Одкако ги прочитав придовките од чиа семето размислувам да го појачам миксов за уште 50-100 г.

16. x.Daisy.x

x.Daisy.x Популарен член

Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    13.191
    Офтопик, ама морам да те прашам со што го правиш смутито? Се мислам дали би можела да правам со оној рачен блендер што е?

Многу ме интересира каков е вкусот на семево, зошто имам и јас гледано еднаш една девојка на јутуб правеше некој вид на пудинг од него ама ни на крај памет не ми текна дека кај нас би имало. И плус еднаш на Виталиа кога видов колку е скапа киноата се разочарав.

17. kjukli

kjukli Форумски идол

Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.048
    Допаѓања:
    28.607
    На Натура е најефтино чиа семето.
    Слабо се прави со рачен блендер, посебно семиња.. А мојов е од 700W ама не бива..

18. x.Daisy.x

x.Daisy.x Популарен член

Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.786
    Допаѓања:
    13.191
    Семињата и да останат не ми сметаат, барем дали ќе ми го смеле овошјето/зеленчукот и овесните снегулки? Иако завршува годинава учебна мислам дека ова ќе ми биде најдобра алтернатива за тостовите и сендвичите.

Ќе побарам на Натура, фала.

19. kjukli

kjukli Форумски идол

Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.048
    Допаѓања:
    28.607
    Da, kje gi izblendira. :)

На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nausicaa

Nausicaa Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.370
    Допаѓања:
    19.036
    @x.Daisy.x, јас го користам овој http://www.technomarket.com.mk/products/09138478/philips-hr-2100-50 и нема проблем со блендирање на овесни снегулки(претходно одстоени во вода) но чиата ја додавам во веќе направено смути, така ми е највкусно :)

@slavica999, лиги ми потекоа додека го читав рецептот мммм :mm:

Последна измена: 30 мај 2015
    На LaraSolare и x.Daisy.x им се допаѓа ова.