1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чиа семе

Дискусија во 'Диети' започната од Boshkoska2, 10 март 2014.

  1. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Девојки пред да го додадам во smoothie треба ли да го оставам да набабри во вода пример или директно да го ставам ? И по колку е добро да се стави во smoothie? Има ли семево ограничување во дневниот внес со оглед на тоа што се содржи? @kjukli и @Nausicaa вие сте пишале дека го ставате во smoothie можеби можете да ми одговорите на прашањава :)
     
    На kjukli и Eli23 им се допаѓа ова.
  2. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    И јас го ставам во смуди, без никаква претходна подготовка, колку сакам толку ставам. Гледам да нема повеќе од 2 лажички, да не се напраи каша.
    Според тоа на нет што најдов, нема ограничување во конзумација,
     
    На LaraSolare и cupicupicake им се допаѓа ова.
  3. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Да, и јас исто како Ели. Ставам околу 1 рамна лажица и во блендер. Мислам дека е поефикасно да се стави во вода или пр. сок од портокал да набабри, ама немам толку време да го чекам. Можеш и во житарки, во пецива, во јогурт.
     
    На Eli23 и LaraSolare им се допаѓа ова.
  4. Goody

    Goody Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Си направив чиа пред некој ден со млеко од кокос,и го оставив да набабри цел ден,кога го пробав ми се згади ,дали дека бев прејадена незнам ама гадно ми беше.Дајте совети како да го правам а да не ми е гадно,што да му додадам?
     
  5. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    И се згуснува ли смудито од чиата ?
     
  6. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Кај мене не, одма го пијам.
    Нека се згуснува во желудник, да не ми се јаде. :P
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Хаха па и тоа му тρеба 2-3 часа да згусне.Јас со соκ и мед и снегулκи го јадам овесни.
    Дајте ρецепти повеќе за κонџумиρање.
     
  8. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Јас некогаш ставам лажица една во вода малку да набабри (пола час - час ) и после го додавам во смуди.
    Ставам 1-2 лажици во млеко навечер и следното утро додавам овес , банана една и некогаш нестле или какао ако сакам да е поблаго.
    Правам и чиа пудинг со поголема количина чиа семињата, нискомаслено млеко и какао.
    Го додавам во омлети, салати , лимонади ..
     
  9. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    И после со се вода ли го додаваш во смуДито, можеш и од кога ќе е готово смуДито да го додадеш, за саат време ќе се растопи пак.
     
  10. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Јас вака си правам чиа пудинг:

    Во пластичен сад ставам 400 мл млеко. Додавам 4 големи лажици чиа семе, 2 големи лажици ленено семе, 2 големи лажици сусам и 3 големи лажици овесни снегулки. Го ставам во фрижидер да отстои преку ноќ (8-10-12 саати, зависи кога ќе ми текне навечер да го приготвам). Од целото ова, јадам 2 до 3 пати.

    Ова ми е омилениот појадок од повеќе причини. Причина бр. 1, комбинацијава е протеинска бомба. И чиа семето, и лененото семе, и сусамот и овесните снегулки се полни со протеини. На врв на тоа, лененото семе исто така има доста омега-3 како чиата, помага за топење на мастите и исфрлање на токсините, а сусамот е моќен антиоксиданс. Причина бр. 2, можеш да ја комбинираш со што сакаш. Понекогаш го јадам така, без додатоци, а доста често во комбинација со банана. Може да се додаде малку какао или цимет. Одлично иде со шумски овошја. Причина бр. 3, имам веќе приготвен појадок утрото, не морам да му ја мислам што ќе јадам или носам на работа, само претурам во помал сад и тоа е тоа. И да бидам искрена, доста заситува.

    Една забелешка за крај: секогаш ставајте 1 голема лажица чиа на 100 мл течност. Така се добива најубавата густина на пудингот.
     
    Последна измена: 2 април 2017
    На eli25 и Emy867 им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Абе женски , некаде читав дека дневно е дозволена 1 лажица чиа , а гледам вие по четири ставате:?: Мене ми е многу поубаво кога не отстојува туку ја ставам во житарици со јогурт, млеко и одма ја јадам. Ама и така изгледа не е правилно:D
     
  12. Јоана

    Јоана Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Дали се меле чиата?

    Дали се меле чиата?

     
    Последна измена од модератор: 20 август 2017
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам да ставам чиа семе во смути на сабајле, али не знам како се користи. Некои рецепти и совети ако може? Избегнувам млеко и јогурт, така што пожелно е без тоа.
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Епа ќе ти кажам како јас од прилика го користам.
    Правам смуди, или овесен оброк, како сакаш наречи го. Ставам четири лајци големи овес, една банана, рака друго овошје, лажица прашок од соино млеко од ванила, лажичка мелено ленено семе, лажичка чиа семе, лажичка кокосово масло и лажичка јаворов сируп. Ова е како најчесто го конзумирам чиа семето за старт на ден. И се ова блендирано, не споменав.
    Често го ставам во салата со марула и краставици, во комбинација со ленено семе многу вкусно ми е.
    Многу често го правам чиа пудингот, и тоа наједноставно што можи да се направи, зависно колку сакаш ама од прилика две лајци чиа семе прелиени со соино млеко од ванила, засладено со малку јаворов сируп или мед и го оставам да одстои неколку часа, или да ја одстои вечерта.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Dali moze da napravam chia puding so voda, zas mleko ne pijam. I kako da go podgotvam so voda?
     
  16. dayla

    dayla Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2017
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    5.606
    Пол:
    Женски
    Да, јас секогаш го правам со вода. Иста доза ко со млеко, додавам и какао и мед, овошје, и оставам да отстои преку ноќ. :)
     
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Moze da mi kazes za edna porcija( casa) kolku so kolku stavas voda-seme?