1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чиа семињата и нивните полезни дејства

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од StefChef, 29 октомври 2013.

 1. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  492
  Многу од вас не слушнале за оваа семка но оваа семка е користена од пред 3500 год. п.н.е од Азтеците во Мексико како основен ресурс за енергија.Неговата употреба како за високо издржлив енергенс биле толку користени што на крај се користеле како еден вид на пари,зашто ова мало семче има многу хранливи и структирни вредности.Многу малку се знаае за нив,но семињата чиа имаат исто така и медицинска и хранлива вредност правејќи ги супер храна.


  Едно од најбитните квалитети на чиа семињата е екстремно добрата апсорбција на водата имајќи ја способноста да апсорбираат дури 12 пати од нивната тежина во вода.Нивната способност да задржуваат толку многу вода дава способност да го зголеми времето на хидратација.Со чиа семињата,ја задржувате влагата во организмот;регулирање за поефикасно апсорбирање на хранливите материи и телесните течности.Заради големата ефикасност од искористувањето на телесните течности,балансот на електролитите се задржува.Покрај тие предности,кога се накиснуваат 30 мин чиа семињата формираат цврст гел.Тој гел исто така се формира во стомакот кога се конзумира.Научниците веруваат дека тоа покажува дека на некој начин го забавува процесот на дигестивните ензими да го претворат скробот во глукоза,правејќи го полезно за дијабетичарите и за сите луѓе со проблеми со шеќерот во крвта.Тој процес на забавување на претварањето на јаглехидратите во глукоза креира способност за издржливост.Јаглехидратите се енергија за нашиот организам,нивното одложување во глукоза ги стабилизира метаболичките процеси,избегнувајќи ги јо-јо ефектите и инсулинскиот глад што го чувстувате кога конзумирате висок гликемичен јаглехидрати. Чиа семињата се околу 20% протеин.Тие се дигестираат и апсорбираат многу лесно.Со тоа се добива брз транспорт до клетките и негова апсорбција од клетките.Оваа ефикасна апсорбција ги прави Чиа семките многу ефективни кога се случуваат енормни промени во клектите особено во период на раст.Тоа исто вклучува и регенерација на мускулни влакна за кондиција,атлетизам,дигање терет и друго. Зборот чиа е добиен од Азтецкиот збор чиан,што значи маслен.Друг единствен квалитет на Чиа семето е големото количество на масти.Чиа семињата се еден од најдобрите извори на омега-3 масни киселини;Тие имаат повеќе омега 3 масни киселини од било кој друг растителен извор.Повеќе омега-3 имаат од лососот.Има 10 пати повеќе масло од повеќе зрна и 1 и пол до 2 пати повеќе концентрација на протеин од другите зрна.Тие масла,незаситени масни киселини,се есенцијални масла што твоето тело му требаат и се потребни за емуглирање и апсорбирање на витамини растворливи во масти:А,Д,Е и К. chiaseme

  Има милион начини како да се вклучи чиа семето во вашата исхрана.Чиа,како состојка е сон на секој што држи диета.Чиа семињата се популарни за губење маснотии.Тие го намалуваат желбата за јадење и со тоа го намалуваат вкупниот калориски внес.Оваа способност помага на секој што држи диета.Чиа семињата мора да се приготват со чиста вода пред користење.Тие помагаат на твојата диета со што те прават сит.Тоа е затоа што апсорбираат 12 пати повеќе од својата тежина во вода,формирајќи цврст гел што те прави сит побрзо.Чиа семињата се полни со антиоксиданси и можат да се држат подолг период,за разлика од лененото семе,со што ги прави добра состојка во готвењето,печењето или додавањето во омилениот пијалок.

  Како се користи чиа семето?

  Користете сирова чиа семе помешано со вода да ги замени јајцата во печените храни како торти или било кое слатко.Ставете 1 лажица од чиа семе во една чаша и додадете 3 лажици вода.Оставете ги состојќите да стојат така 15 минути.1/4 чаша од чиа хидрирани семки е рамно на 1 јајце.Со замената на чиа семиња,вие добивате врзувачките способности на јајцето но без холестеролот или ризикот од болестите на јајцето.

  Сировите чиа семиња исто така може да се додадат во вашиот омилен шејк да го згусне и да додаде кремаст вкус во пијалокот додека додаваат добар извор на бавно апсорбирачки протеин.Многу добри вести за атлетичарите е спосбноста да помогне да ги задржи електролитите,добро за маратонците и планинарите.

  Додајте ги во вашиот доручек од житарици,овесни снегулки,салати или супи
  Додајте ги во мафините,колачите или било кој рецепт за торта
  Додајте ги во тестото за палачинките пред да ги готвите.Тие се лесни за дигестирање подобри од ленененото семе и не треба да се мелат.Тоа се многу малку корисни работи за чиата и како да ги внесете во храната,но додавањето на нив е добро заради тоа што имаат многу мек вкус и нема да пречат на било кој рецепт.
   
 2. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.865
  Пол:
  Женски
  Чиа семињата и нејзините полезни дејства.

  го конзумирам, понекогаш кога си доручкувам житарици додавам едно кафени лажиче,
  или во лимонада додавам исто лажиче, лажиче и пол и се прави како желе, малку е грозничко, ама трпи невесто за убавина
   
  На StefChef му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.650
  Допаѓања:
  15.506
  Пол:
  Женски
  Чиа семињата и нејзините полезни дејства.

  Јас ги користам во зелена салата,сега не,ама лето/пролет супер се. :)
  Инаку,се разочарав од баровите од Виталиа со чиа и кикирики.
  Одвратни се! :puke:
   
 4. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Чиа семињата и нејзините полезни дејства.

  Мене пак баш ми се вкусни :)
   
 5. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.906
  Допаѓања:
  7.707
  Пол:
  Женски
  Немам пробано.
   
 6. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  26
  Прекрасно е, чиата во соино млеко да отстои преку ноќ и наутро имате вкусен појадок.
  Јас го комбинирам со овошје што и да имаме дома.
   
 7. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  23.600
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа тоа што нема некој специфичен вкус тежок за привикнување како другите семиња.
  Го јадам со јогурт, а обожавам да го додавам во смуди од јагоди и банани.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Црвче

  Црвче Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2015
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Женски
  Колку чини и од каде го купувате?
   
 9. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.043
  Чиа семето
  Чиата за да ги пушти омега-3 и сите други „бенефити“ требда распука, те.е да пости во течност и станува лигава и набабрува. Ако ги јадеш така зрнцата тврди само ќе поминат низ организмот и толку.
  Црвче го има сегде, во одделите за драва храна, тинекс, веро, виталија во пакувања го има и рефус во продавници за драва храна.
   
  На Црвче му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  4.290
  Пол:
  Женски
  Јас го купувам од продавницата за здрава храна во Буњаковец, 900 ден е кг.
   
  На Црвче му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.940
  Допаѓања:
  23.600
  Пол:
  Женски
  Го има во Тинекс, мало паковање 70 денари. Доволно е за неколку оброци.
   
  На Црвче и kjukli им се допаѓа ова.
 12. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.064
  Допаѓања:
  5.970
  Пол:
  Женски
  не сум пробала ..
   
 13. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.296
  Допаѓања:
  7.200
  Пол:
  Женски
  Темата е постара,ама ме интересира вашето искуство:D
   
 14. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.648
  Пол:
  Женски
  Чиа семето го користам веќе подолго време, најдобро ми оди во комбинација со банана, млеко, ореви, лешници, некое суво овошје по желба и се’ ова во блендер. :)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.