Чистење на стаклата од прозорите

Дискусија во 'Дом' започната од Abrakadabra, 23 април 2015.

 1. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.049
  Пол:
  Женски
  Има ли некоја од вас совет како најубаво да се исчистат стаклата од прозорите ?
  Со каква крпа.? Мене сите ми оставаат траги и влакненца, па вчера пробав и со микрофиберна крпа, резултатот е ист. Пробав и со брисачиве за раце и средство за стакло, нешто помалку ми остави траги на стаклата, ама некако пак како замачкано на места. Се заборавив од експерименти и што време изгубив за еден прозор. А ме чекаат куп ! Или е до мене со педантеријава, но кога ќе се фатам за нешто, тоа мора да е тип - топ и друго нема !
  Совет ?
   
  Последна измена: 23 април 2015
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.150
  На крај ќе финишираш со весник/новина. Без зафрканција со листови од весник ќе ги поминеш и ќе сијаат без ниту едно влакно.
   
  На Osamena devojka, PUPICA, najbolja и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  54.101
  Најубаво, најлесно, без замачкани делови и без влакненца - правиш раствор од вода и средство за садови, со сингераста крпа ги бришеш прозорците, а потоа со сува памучна крпа ги бришеш додека не се исушат целосно!!! Памучната крпа може да ти биде и од веш кој е за фрлање (стари памучни маици) или испрана медицинска газа (купувам од аптека од 1 метар). Со години ги бришам на овој начин прозорците, а и се стаклено по дома и верувај не останува ни влакненце !!!
   
  На Osamena devojka, Antebellum, Abrakadabra и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.049
  Пол:
  Женски
  Благодарам многу за советите.
  Ќе пробам со раствор вода + средство за садовии ( јас користам за стакло средство ) и весник за финиш.
  Комбинација од двата предлога :handshake:
   
  На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Julia Romero

  Julia Romero Нов член

  Се зачлени на:
  5 април 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zemisi krpa od mikro fiber super e....jas se so toa gi cistam...i vlaknence ne ostava...:sun:
   
  На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  3.953
  Допаѓања:
  45.485
  ....da se nadovrzam, isto taka ubavo se brisat I so peskirna krpa pa sredstvo za staklo ke isprskas I taman e.
  Toa so vesnik ijas imam slusnato I zadovolen e sekoj sto probal, ako imas kolonska voda da mu stavis malce uste poubavo bilo, sega vidi nesto probaj I kazi ;)
   
  На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.049
  Пол:
  Женски
  По многу експерименти, конечно најдов начин како да ги светнам стаклата без траги.
  Значи прво со вода + малку сјај и крпа памучна се пребришат убаво (тие надворешнте се повалкани и со остатоци од камикази инсекти, па бараат повеќе работа ) . После со средство за стакло и со хартиениве бришачи за раце се поминат уште еднаш. Сега стаклата ми се џам ! :rock:
  Благодарам за советите. Како што гледате ги применив и искомбинирав !
   
  На meckicka, BunnyGirl и Kukla994 им се допаѓа ова.
 8. ArmaniCode

  ArmaniCode Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.159
  Пол:
  Женски
  Eve najeftin recept so ogromna efikasnost:D
  Pravis rastvor od voda I ocet. Brises so microfiber krpa, pa potoa so suva krpa. Besprekorno:)
  Inaku ovoj rastvor moze za se da se koristi, ne samo za prozorci. Jas doma si ja cistam I prasinata, I laminatot, plockite, znaci bukvalno se. I najdobroto od se e sto e prirodno I ne koristite nikakvi hemikalii po doma, posebno pak I Ako imate decinja:D
   
  На kravce, anaja1, Arien и 3 други им се допаѓа ова.
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.677
  Пол:
  Женски
  Jas imam cisteno so se,ama najubavo mi e so sjaj za sadovi i sunger +krpa,nekogas i bez sunger ako ne se mn valkani.
   
  На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  Нај ефикасно чистење е со средство за стакло и со весник...
  Напрскувате од средството на стаклото и со весник бришете...Ни остава траги како влакненца од крпите ни ништо а прозорците сјајат
   
  На anaja1, hiphopgirl, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  1.966
  Допаѓања:
  58.312
  Пол:
  Женски
  За чистење на прозорите пробав со се' што ми текнуваше, се' додека еден ден вереникот не ми донесе Ајакс за прозори (со амонијак е). Со три распрскувања и чиста крпа (како јастучниците памучни што беа порано, мазни) се чистат феноменално.
   
  На joy1 и Abrakadabra им се допаѓа ова.
 12. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  624
  Пол:
  Женски
  А како да ги избришам рамките од прозорите (пластичните делови) имам пвц прозори, цели се замачкани со малтер кој е засушен?
   
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.736
  Допаѓања:
  254.020
  Пол:
  Женски
  I jas go koristam istoto
  Super e
   
  На Lady Phoenix и MilaP им се допаѓа ова.
 14. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.250
  Допаѓања:
  7.107
  Пол:
  Женски
  Јас ги бришам со ракија и со новина:D
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.221
  Пол:
  Женски
  Јас ги чистам стаκлата од пρозоρите со вода и сјај за садови. Κоρистам памучна κρпа.
   
 16. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.250
  Допаѓања:
  7.107
  Пол:
  Женски
  Јас еднашка пробав со сјај,и реков никогаш више:D
  Се утепав од бришење,тоа се пењи сјајот и реков,више не:D
   
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.221
  Пол:
  Женски
  Ставам малку сјај.
   
  На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. НаталијаРист

  НаталијаРист Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Средство за стакло Спин плав, прво со хартија (стари весници или било што не ми е веќе во употреба) потоа со обична крпичка ги досушувам. Резултатите се одлични.. (Да нагласам дека живеам до патот и на многу прометна улица а собата ми е баш близу) :rofl::rofl::rofl:
   
  На wendy2 и meckicka им се допаѓа ова.
 19. anonymous16

  anonymous16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  919
  Жешка вода и сунгер од оние големите како квадрат тенки и потоа ги сушам со микрофибер крпа. Нема подобро од вода со секакви средства сум пробала секогаш ги замачкувам и од тогаш само со вода нема промашај.
   
  На meckicka и Сама Дома им се допаѓа ова.
 20. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.718
  Допаѓања:
  18.829
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Од пвц рамки до под се со ова чистам . Само за кујната имам посебно средство за чистење за плочки и судопер . Исто од ајакс .