1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чистење на стаклата од прозорите

Дискусија во 'Дом' започната од Abrakadabra, 23 април 2015.

  1. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    1.844
    Пол:
    Женски
    Последно мое откритие се влажните марамчина на Глосс за прозорци.Се препорачуваат и за прозори во кола.Воопшто не оставаат трага,посебно ги употребувам за витрината и за ѕидно огледало кое претходно требаше повеќе пати да го пребришам а со марамчинава со еден потег и нема трага.пс.Бонус еден трик,во врска со сите влажни марамчина ,свртете ги наопаку и така чувајте ги за да не ви се суви пред употреба.
     
    Последна измена: 26 април 2021
    На Kbr, cresa-jagoda и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  2. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.589
    Пол:
    Женски
    Јас прозорите, од страната на терасата бидејќи се ужас валкани прво кога мијам тераса убаво ги прскам со вода со цревото, да паднат сите крокодили, мутанти и се што ти не, ако е премногу валкано (бидејќи сме до пат) со малку вода и сјај и со обично сунгерче, пак ги прскам со вода и на крај со чистач за прозори оној со гумичка што е како на семафорите што бришат, а другите кои не ми се толку валкани бодејќи не се до пат толку, прво ги поминувам со влажна крпа ѓубрето да испадне па со било кое средство за стакло сега моментално на ајакс плаво и со крпа (од стари маици кои не ми пуштаат влакненца) ги светнувам. Рамките ги поминував (беа пожолтени од лепак и сонце) со сунгерчето на фармаси, и со млака вода а многу ретко им ставав и цифт или некое друго абразивно средство за да излезе појака дамка, каде што мајсторите оставиле црни флеки мрсни кога монтирале, ги средував исто со сјај најобичен и сунгерче и со обична крпа. Инаку мој совет кој го практикувам за да немам баш замачкани прозорци ( тоа ми е совет од мајка на другарка која работи во фирма каде бришат прозори по институции) е да брипам прозори кога е облачно а не кога има јако сонце бидејќи средството било кое (за стакло) поспоро се суши на облачно време кога нема јако сонце и не остава траги, а ако е сончево побрзо се суши средството и остава траги, тоа го практикувам со години и до сега ми успевало да не замачкам ниту еден прозор. А летно време кога сум на одмор станувам ептен рано и се фаќам за работа додека пукне јако сонце сите прозори ми се средени... Мислам дека малку од малку ви помогнав со советов
     
    На Трагедијаупмм, Anne Boleyn и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  3. Малечка Маша

    Малечка Маша Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2015
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    со Арис де Грас за масни дамки тој што е? Како го разредуваш? Збориме за рамки од пвц на прозор, така?
     
  4. Alizée10

    Alizée10 Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2024
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Два-три пати годишно и пред некој празник. Заедно со завесите кога ќе ги исперам ги бришам и стаклата од прозорците да блеснат.
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.433
    Допаѓања:
    47.469
    Пол:
    Женски
    Обожавам да бришам огледала и прозори.
    Бришам 2-3 пати годишно прозори, зависи. Некогаш и почесто ако се кал
     
  6. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Последно ги бришев со влажни за стакла од ДМ и досега највеќе ми се погодија. Не оставаат трага и убаво бришат. Досега што и да пробав, прашината пага ама не ми беа скрос чисти, како замачкани беа. Само што некако јас многу ги трошам за еден спрат потрошив неколку пакетчиња, не се исплатливи баш..
     
  7. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.744
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Vo Zegin ima vlazni maramici za cistenje na Sleepy, 100 maramici za 212 den.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    А да ви кажам за стакло само весник и било какво средство завстаклени површини! Гланц
     
    На SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.
  9. Romina

    Romina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    137
    Јас стакло и прозори чистам со средство за стакла и со специјална крпа за стакло.
     
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.538
    Допаѓања:
    163.313
    Со парочистач
    Закон
    За минута се чисти
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.210
    Допаѓања:
    32.372
    Пол:
    Женски
    Јас со весник и со средство за стакло, ни влакненца како со крпите остава, ни рашлакано.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nivea80

    Nivea80 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Средство за стакло и весник, нема подобро.
     
    На SummerGirl и Anyshka им се допаѓа ова.