1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    mnogu sakam koga mi e rasfrlano vo soba,taka zivo,i togas se si znam kade mi e. a ne koga ke rascistam pa kaj e ova,pa kaj ona i na kraj za 10min pak rastureno :D
     
  2. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Девица сум...Сакам да ми е се чисто и уредно....ама ...ама јас да не чистам хахаха :$
     
  3. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.613
    Пол:
    Женски
    повеќето време ми е неуредно се .. некогаш на моменти ќе ме "акнат" будалите и ќе земам да преуредувам собата, масата на друга страна креветот на друга страна , ќе чистам се под конец .. но тоа се случува еднаш во месецот :lol:
     
  4. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    ааааа ....јас си си чистам по дома...од кога ќе станам зошто сите се на работа а јас за оваа год завршив со фак...и цело време сум дома се осеќам како праваа чистачка....
    Ама луѓе за чистење и не толку ама обожавател сум на перење алишта,цело време перам,едно алиште ќе сго износам два пти,и бап во перална,и се така,мора дома прашок и омекнувач да има на залиха.... :lol:
    шкафот кога ќе си го отворам дома,залиснува на омекнувач,сто да правам опсесија :lol:
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Леле исто и јас,член на фан клубот перални. :) Многу сакам да перам,некое релаксирано чувство добивам кога си перам и кога знам дека сите алишта ми се чисти и испрани.Дури ми викаат дека алиштата ги упропасувам од постојано перење,но посилно е од мене... :)
     
  6. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Хахаха јас па не обожавам мн перење али сакам колку толку да е средено...но не премногу онака се под конец..Кога отидов на факс , во станот со цимерката си направивме мал неред за да има повеќе домашна атмосфера хахахаахх :D :D
     
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.755
    Викендов бев кај една пријателка на дома и беше средено до совршенство, па добив желба и мене да ми биде така. Вчера средив дел од куќата и сега многу ми е убаво. Сепак, имам уште 2 соби што ми се хаос. Се надевам некогаш ќе успеам да ја доведам цела куќа во совршен ред, и дека ќе можам да ја одржувам така. Ама не ќе да е тоа во блиска иднина :)
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.102
    Ако ми е расфрлано по соба повеќе од максимално пропишаните граници и јас се чувствувам расфрлано со мислите.Деновиве се распуштив нешто,се живо и диво од плакар доле ми беше и се осеќав без ориентација и мислите си ги ловев ...денес засукав ракави,до најмал процеп се сум поминала,не под,не тепихчето,не прозорци,врати,завреси,плакар пререден под конец...ама си го задржав мојот креативен хаос,има по некое списание,некој партал лево-десно и стварчиците од моето хоби кое е ...така малце поише хаотично,ама се трпи,а башка што и е љубов у прашање.
    Кога сум на факултет,претпочитам да не оставам хаос зад мене,за да имам време повеќе за одмор и учење или пак штом се вратам се пресоблекувам и веднаш се ред-редум на место си враќам...
     
  9. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Jас ја чистам целата кука еве мозеби 2пати неделно,ама мојата соба еднаш месечно :D :D :D
     
  10. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Ја и помагам на мајка ми со чистење,секоја недела претежно некогаш ќе се случи и некој друг ден и бришам со политура,со ајакс за стакло,со џогер го поминувам пархетот и то а мама ми чисти со правосмукалка некогаш и мене кога ќе ми текне (еднаш годишно) или пак кога гледам дека кај мене има некои ливчиња паднати и други глупости земам правосмукалка и усисувам..финтата е додека да почнам па потоа можам колку сакам да работам :)
     
  11. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    koga imam mn za ucenje mi idi golema zelba cela kuka da si ja iscistam :D :rofl:
    sakam koga mi e cisto ama ne e vozmozno sestrami nema takva navika i non stop rastura inace v decka ne ostavam dr da mi cisti zs nemozi kako mene do sitnica i obicno vo nedela toa go pravam brisam metam i sve
    inace najomilen del mi e brisenje na prozorcite
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Не сум многу по чистењето, ама кога ќе исчистам сакам се да ми биде под конец.
     
  13. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    многу сакам да ми е чисто дома особено WC сепак тој е најголемиот извор на бактерии,но со двајца стари луѓе дома тешко дека секогаш може да ти е средено тип-топ,постојано дома се карам со мајка ми за таа чистота пошто она мн мн не се замара со тоа али затоа мојата соба е со совршен ред и се се знае кај е што е и зашто е :) :) :)
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас уживам во хаос, кога ќе ја средам собата неможам да си најдам што кај ми стои. Инаку и јас сакам да е чисто , ама да не чистам јас :D А од малку прашина кивам како луда, па затоа редовно бришам прашина и усисувам. А најмногу од се мразам да пакувам алишта, сакам да имам огромен плакар и се да ми стои на закачалка. Не дека ништо дома не чистам ама не уживам во чистењето :D
     
  15. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    исто како ангелче и струдла, да не се повторуваме сега со зборовите :y: :) ж
    да не сте девици во хороскоп???
     
  16. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Еве јас сум девица во хороскоп па и ме нервира баш тоа чистење :) значи што ако сум девица,не се замарам многу многу... :D сакам дома да потсредам пошто секој ден сум сама дома и можам да измијам садови,да избришам,да постелам....Да подсуредам со еден збор кажано ама да чистам НЕ :D :D мрза сумммм хахахаха
     
    На Simonna7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Хух денес сум онака добро расположена и земав усисав и ја средив мојата соба..ја светнав и сеа можам цел стан да го средам ама за вчера некој да ми кажеше да земам да чистам ма нема шанси :D
    Тоа се моменти :)
     
  18. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Како мала бев пргава, чистев по дома, метев двор и сл, а сега утепај ме, пуста мрза, ме мрзи и креветот да си го постелам (сепак го правам тоа) :D Некогаш, многу ретко, ќе земам да чистам, тоа ептен кога сум расположена а немам попаметна работа :lol: А најмногу ме мрзи да диплам алишта, и затоа ако ја отворете вратата на мојот плакар, пазете да не ве потрупа облека :D
     
  19. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    најмногу од се мразам да работам по дома.Да чистам да готвам.........За чистење си ја чистам само мојата соба,а често тоа знае да го направи и мајка ми.Мразам неред, но многу мразам да чистам ај види работа сега де....
     
  20. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    На оваа тема...сум за жив срам....мразам да чистам...МРАЗААААМ...сега да влезе некој кај мене во соба мислам дека ќе фати невиделица :D незнам од кај да почнам да потсредам малку....инаку исто и јас голема разлика правам, нечисто и расфрлано...расфрлано ми е секогаш и можам да поднесам, ама нечисто никако ама по можност да не чистам јас...ама уште малку па ќе морам јас...или не????????
    п.с. купатило чистам манијачки...дезинфицирам....ставам средство да стои секаде пола саат, и после со врела вода поминувам се...убивам бактерииии :lol:
    и мислам дека како мене никој не гланца купатило (два пати годишно додуша) :rofl: