1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Читање и пишување пред почнување на училиште

Дискусија во 'Дете' започната од wtff, 17 јануари 2014.

  1. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Само едно ќе кажам.
    Деца што знаат да пишуваат, читаат пред школо,подоцна стагнираат и се јавува нешто што е многу поопасно,а тоа е досада на час,која после преминува во мрзливост.
    Сите ќе научат и букви и бројки,не се мери надареност по тоа.
     
    На Tajnaotrovna, cresa-jagoda, Dalia93 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не кај сите, не чини и тоа да се генерализира, ама се согласувам дека не е потребно да се знаат пред училиште. Што ќар што син ми знае и бројки и букви и на кирилица и латиница, и на англиски и на македонски, да ги препознае и напише, кога мораме по логопеди да одиме за конверзација.
    За се си има време.
     
    На cresa-jagoda, sofi2107, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Мојава знае мама и Ева да напише, толку. И тоа јас не сум ја учела туку во градинка ја имаат научено. Немам намера да ја учам да пишува и чита пред школо. Нема ни 6 да има ко ќе појде, детството ќе и се скрати што се вели, јас сега уште и да ја форсирам дома да учи пред време нешто. Нема шанса. Училиштата се за учење, ние дома треба да помагаме и повторуваме, а не поголеми учители од учителите да се правиме.
     
    На Tajnaotrovna, cresa-jagoda, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Училишните програми се направени према возраст на децата и затоа голем дел од децата шо не можат да совладаат материјал на училиште во одделенска настава е само зошто е премало и уште не е доволно развиено да сфати некои работи. Ќе ги сфати по некој месец кога ќе му дојди време, а дефинитивно не треба уште многу порано да се тера да учи нешто за кое не му е дојдено време.
    Поентата ми е, не ги форсирајте на ништо, ако не покажат интерес да учат да пишат дома, ќе научат на училиште. А, дур тргнат играјте со нив и нека бидат деца, така најмногу учат. Јас сум пишела дома пред училиште, брат ми не. Пак тука мислам дека е преференца зошто јас до ден денес "играм" со стила, а брат ми е тежок во тој поглед.
     
    На candy.cane, Tajnaotrovna и EuHenIa им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    бараат само да знае името да си го напише и ќе побараат нешто да нацрта по негово. Црти прави треба да им нацрта исто и толку. Усно ќе прашаат денови во неделата месеци во годината и годишни времиња
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ова чисто од радозналост ме интересира: Зошто би требало да знае името да си го напише? Па нели кога ја воведоа деветолетката во прво одделение не требаше ни да ги учат буквите, па сеа треба порано да ги знае? Што ако се вика Александар или Максимилијан или Андријана? :)
    Додуше и да не знае нема да не го запишат, ама баш ме занима.
     
    На Tajnaotrovna, cresa-jagoda, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Внука ми појма немаше од ништо од наведеното. Такво е детето. Што ја интересира неа до перфекција ќе го направи. Она што не ја интересира, а бе не го памти па што сака нек биде. И ја запишаа :)
     
    На Tajnaotrovna и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Знам и други деца така, затоа искоментирав. Таман работа да не запишуваа ако не знае да напише нешто.
    Претпоставувам дека прашањата се повеќе колку да се каже дека е направен тест, за да одложат упис во прво потребна е сериозна дијагноза.
     
    На Tajnaotrovna и kukla21 им се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Имав прочитано по групите лани некоја мајка ја препратиле до Симпо по мислење. Искрено дете збунето од новите случувања, плус голем дел од децата на 5ипол се и исплашени, ако е карактерно како моето ќе ти рече Не сакам да кажам и крај. Среќа јас на 6г и 5м ќе го упишувам.
     
    На Tajnaotrovna и darcy им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не знам,нас на тестирањето ни побараа името да си го напише а и претходно прашував што треба да знае за тестирањето сите кои ги познавам а поминале пред нас во 1во одд ни кажаа дека името треба да си го знае да си го напише
     
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Види ,стагнацијата која се јавува е нормално да се јави од причини што ги,"чекаат" другите деца да го совладаат предвидениот материјал .
    На крајот на годината,сите исто знаење ќе имаат, тие што не знаеле ,ќе научат , а и тие што знаеле ќе останат пак на исто,што значи стагнација,немало напредок, немаат некој левел плус,ова во случај ако не скокнат одд.ако останат во истото.
     
    На Tajnaotrovna и EuHenIa им се допаѓа ова.
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мојот коментар се однесуваше во однос на појавата на досада и мрзливост, не за прифаќањето на ново знаење. Не сите што читаат и пишуваат пред училиште ќе станат мрзливи и ќе им е досадно :) А за нови знаења, можеби ќе ги добијат од таму од каде што научиле да читаат пред да седнат во клупа, не знам. Критериум за надареност и перспектива за во иднина секако не е.
     
    На EuHenIa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    A da prasam ja za mojot sin so e 8 god... Znaci detevo znae bukvi znae da gi procitav, nz da gi povrze od ponedelnik sakam da povezba so nastavnik... Iskrajno celo leto bese zaludno za ovoj del... Pak si tera kako on so saka, ima nekoj inat...
    A nemozam iskrajno da trpam kako sekoj den nastavnickata dava kritiki kako on, nz kako on e slab i sl.. :(
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па таа што не поработи со него?!
    Ова ко на внука ми наставничката. Децата одат во целодневна, по 12ч пуштени "банда без команда", неа ја мрзи да им го пополни времето и во 16ч на родителот треба тоа и тоа да се работи.
     
    На Tajnaotrovna и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Nz iskrajno on e Klasicna duri mislam ako sea vo 3to e ista sostojba ra, da mu go smenam ucilisteto
     
  16. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    На темава имам разговарано со наставен работник кој ми има кажано дека таа блага предност која ја имаат децата што ќе тргнат со поголеми предзнаење за брзо се надминува и децата се горе-долу изедначуваат до крајот на учебната година! Поточно сите деца (ретки исклучоци) на крајот од прво одд, знаат да читат да пиишуваат, оние основни познавања предвидени со програмата! Можеби децата кои тргнале со предзнаење полсено го совладуваат материјалот, исто како и они деца со кои дополнително работи некој и дома (родител, приватен наставник), ама не значи дека они кои тргнале во школо со повеќе знаења во иднина ќе бидат подобри од другите кои немале предзнаења! Значи тоа што знаат да читат не значи дека ќе бидат најдобри ученици, иако често родителите мислат дека детето ќе биде капацитет оти нели предвреме научило да чита!

    Ќерка ми е 5год и 5 месеци, на нејзино инсистирање сме ги подучиле буквите и пробавме да прочитаме некое зборче! има интерес, ама не форсираме! Буквите ги препознава, знае по некој збор да прочита, не знае да пишува!

    Ако детето само пројавува интерес за читање и пишување, не мислам дека е проблем да се поработи околу тоа, секако ако детето не е помало од 4 години! Не сум за форсирање, не сум за претерано учење и пишување на возраст од 4 или 5 години, искрено сметам дека се премали! Ама она препознавање на букви, спојување букви во зборче, оние лесни и први зборчиња кои ги учат (маса,баба, мама)... зошто да не, се разбира ако самото дете е спремно за тоа! Пошто има деца кои од помали се интересираат за пишување и читање, познавам неколку такви!

    Не знам дали по програма е така или нашите воспитувачки во градинка самоиницијативно ги подучуваа децата да пишуваат и учат бројки. Тоа последната година во градинка, ама гледам во тетратката од 1 до 10 бројките ги пишувале, плус прави и коси линии, кругчиња и сл. Некаква подготовка за во училиште! Не знам дали е тоа по програма, ама ете нашите работеле!
     
    На Tajnaotrovna, cresa-jagoda, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Искрено! не Искрајно.

    Побарајте од учителката да работи со него, не да остава на вас, вие не сте просветни работници. Ако не можете со неа да наидете на компромис побарајте приватно наставник кој ќе поработи со него. На 8г претпоставувам 3то ќе биде, веќе мора да знае да чита, инаку ќе има проблем да се вклопи во наставата. Внука ми е со пречки во развој и потешко учи и навистина се чувствуваше разлика. Внимателно! Не оставајте на случајност никако.
     
  18. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Mislam deka e podobro deteto da znae bukvi I brojki pred da odi na ucilishte oti ke mu bide polesno. Deteto moe ima 2 god ama e znae azbukata, brojkite, formite, boite i pokazuva interes za citanje, odnosno jas citam a toa povtoruva.
     
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Како мислиш интерес за читање? Сака да му читат или тоа сака да чита? Оти друго е да сака да слуша приказни да му читат а друго е да се интересире за букви па и за само да чита. На 2 години ова?
     
  20. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Moeto 8god pocna da sovladuva i toa dobro da sovladuva ama so mene plus privaten nastavnik..

    A maleckoto e 2ipol godini saka da mu napisam na primer bukva i ke me prasa ko demek koja e i ke kazam ja povtara i ja pisuva sea ne bas isto ama se trudi... :)
    Ima razlicni deca ne mi e cudno