1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Читање на повеќе книги истовремено

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 26 февруари 2013.

  1. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Често ми се случува да читам повеќе книги одеднаш, но никогаш не читам повеќе од 2... :angel: еднаш во исто време читав две книги ("Времеплов" и "Ацела"), а во двете книги стануваше збор главно за вонземјани и за иднината...главно слична, научно-фантастична тематика... :) и кога ме стана наставничката да прераскажам што сум прочитала, за малку ќе фатев да раскажувам за Aцела... :@ :emo: :D
     
  2. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Многу ретко ми се случува да читам повеќе книги истовремено. Значи, кога ќе почнам да читам некоја книга се внесувам во неа, и сакам убаво да го сфатам и анализирам делото.
    Мислам дека не може доволно да се посветиш на повеќе книги истовремено, се губи сенсот, се мешаат приказните, ликовите...
     
  3. Nefertitii

    Nefertitii Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    239
    Кога читам се внесувам во книгата ,и сакам содржината да ми е во глава ,ако почнам да читам и други книги истовремено малку ке ги измешам поимите и содржините .
    Така да НЕ.
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Уживам да читам неколку книги истовремено од проста причина што ако читам само една, може брзо да ми здосади. За сите работи сум таква, едноличноста брзо ми станува досадна.
    Максималниот број на книги што сум ги читала истовремено е (да не ме направите будала, ама... мислам 5. Не сум точно сигурна. Три од нив ми се чини беа англиски класици, а другите посовремени.
     
  5. phoenix204

    phoenix204 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    17
    Имам читано. Една започната, другата ја започнувам и завршувам после се враќам на првата. Можам и повеќе да читам истовремено, бидејќи паметам, ги читам релативно брзо и не мислам дека би ми претставувало голем проблем. Ама, јас премногу си се посветувам на книгите и затоа во 99% од случаевите си читам една, си ја завршувам, па после другата ја започнувам. :)
     
  6. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Ми се случуваше многу често,порано
    максимумот ми беше 3 истовремено
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. HollyCombs

    HollyCombs Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    19
    Не сакам да читам повеќе книги истовремено. Го направив тоа еднаш и сите ликови и настани ми се испомешаа. Сакам квалитетно читање,дасе фокусирам на една книга се додека не ја прочитам целосно.
     
  8. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Јас моментално го правам ова ама не е добро ИЧ! Сега едната ќе ја дочитам, па после другата оти вака се ми се измеша :/
     
  9. Barbie07

    Barbie07 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    590
    Пол:
    Женски
    Па не практикувам,а и не сакам бидејќи после ќе измешам се,така да НЕ!
     
  10. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум читала повеќе книги истовремено бидејќи ќе ми се испомешаат :)
     
  11. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Не сум читала повеќе книги истовремено.. сега за сега.. :lol:
     
  12. dejana2

    dejana2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    38
    Никогаш не сум го практикувала ова и не би. Зборувам за слободна литература. И јас сакам на раат да си се посветам на една книга и така да ја завршам. Кога снемувам трпение ја оставам и почнувам нова, на старата можно е некогаш да се вратам а и не мора да значи.
     
  13. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.014
    Допаѓања:
    4.712
    Пол:
    Женски
    Неодамна читав две книги истовремено, едната ја позајмив од библиотека а втората ја читав на компјутер, бидејки ја имав симнато во електронска верзија, и искрено сметам дека тоа беше лоша идеја бидејки беа многу различни, подобро е да се читаат книгите една по една, за да можеш да ги доживееш на вистински начин.
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    Во последно време читам по 2-3 книги наеднаш. Гледам да се многу различни, за да не ми се помешаат, иако тоа е како да гледаш различни серии на ТВ - не можеш да помешеш :)
    Ако сум расположена за мистерија, читам една, ако сакам филозофија, другата, ако сакам лесна книга - третата :)
    АКо се сака, се може :)
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Можам, иако ми е поубаво да се посветам прво на една..Несакам да биде на брзање
     
  16. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Пред некој месец читав две книги истовремено, беа сосема различни, па не ми се испомешаа :D
    Не практикувам многу вака :)
     
  17. lallyy

    lallyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Моментално читам две.Едната бидејќи морам,а другата за отпуштање. :D
     
  18. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Знам како ти е.Кога една мораш да ја читаш,но ти треба и друга некоја да се опуштиш и релаксираш.Но обично во последно време се посветувам само на една книга и ништо повеке. :!: :P
     
  19. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Ретко го практикувам ова, а не ми е воопшто тешко.
    Најчесто читам некоја лектира во исто време со друга - слободна книга. Или пак слободна книга и е-книга.
    Максимумот ми е читање на 3 книги во исто време.

    Можам да се фокусирам добро на двете, иако ако ме заинтересира некоја ептен знам да ја оставам другата и да ја дочитам.
    Дупла ефикасност. :lol:
     
  20. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Секогаш читам една книга, никогаш две во исто време. Не се плашам дека ќе ми се помешаат содржините, туку сакам да се науживам на почнатата книга до крај, па потоа да земам нова за читање...
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.