1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Читање на повеќе книги истовремено

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од RainBow, 26 февруари 2013.

  1. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Ми се случува тоа по 3 да почнам и таа што ми остава најголем впечаток ја терам прва до крај па после другите 2 :D
    И сега тоа ми се случи,ја почнав Папокот на светот од Венко Андоновски и уште 2 од саем што ги купив и сеа почнав друг редослед :tmi:
     
  2. KatFem

    KatFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    658
    Книгите ги читам една по една. Кога читам нешто сакам целосно да навлезам во една и единствена приказна и откако ќе ја завршам истата се посветувам на наредна... Не практикувам читање на повеќе книги истовремено, некако ми е без врска... Една по една, се во свое време. :)
     
    На crazylady и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Ми се случило да читам по три книги одеднаш, но никогаш пак не би го повторила тоа. Ќе си ги читам една по една, секоја ќе дојде на ред.
     
  4. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Момемтално читам две книги и плус една аудиокнига (што ке ја оставам). Денес ке гледам да завршам една од книгите бидејки ми е тотален хаос во глава.
    Никогаш повеке. Што почнам прво тоа и ке си завршам.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Книги слободни не , ама книги стручни да. ехеееееее кога се нема време , се читаат два предмета напоредно и те како/
     
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Da se razbira.
    Toa sto se cita vo voz ne se cita pred spienje.
    Obicno imam dve knigi vo opteg, a po nekogas treta vletuva.
    Citanje nekolku knigi vo isto vreme go svakam kako rabotenje poveke domasni raboti vo isto vreme.
    Masinata si pere, jas mozam rucek da zgotvam.:!:
     
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не го практикувам ова, не дека би ми се измешале податоците околу повеќе книги, туку едноставно бидејќи сакам да се посветам целосно на една приказна. Секогаш при читање се внесувам во содржината, локациите, ситуациите и психата на ликовите, на посебен начин приказната ме пренесува во друг свет, за разлика од гледањето серии на пример. Затоа кога ќе најдам привлечен наслов и рецензија за нова книга, гледам побрзо да ја завршам тековната. :lol:
     
    На cresa-jagoda и crazylady им се допаѓа ова.
  8. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Една по една, не можам по две наеднаш се ќе ми се измеша, сакам да се сконецетрирам потполно на книгата, нема потреба од брзање...
     
  9. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Една по една и јас. Не можам истовремено две, сакам да уживам читајќи ја книгата и нејзината приказна, пред да се префрлам на друга.
     
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Не, никогаш не сум читала две во исто време. За мене секоја книга е посебна и вредна за читање (освен Лајла Грејс :lol:) и не сакам да го делам времето за неа со други книги.
    Инаку, не ми се мешаат податоци, бидејќи покрај нормални книги испечатени читам и кратки „приказни“ на Wattpad во слободно време. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Не, не и не!!
    Слободна литература никогаш не можам да читам повеќе книги одеднаш.
    Читам една по една, со цел да навлезам длабоко во книгата и да се соживеам со приказната.
    Доколку станува за стручна литература, и те како се може доколку е 15 до 12 шо би рекла :)
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Порано не можев да замислам да читам повеќе книги,туку една ја делкав по неколку денови,онака лежерно.Сега знам да започнам една на англиски,друга на македонски за на плажа,трета со научна содржина и воопшто не ми е тешко.
    Пред легнување ја читам онаа од лаптопот,кога ми е досадно онаа полесната,а час,два попладне посветувам на научната.
    Не дека секогаш е така,ама си го координирам времето,а не ми се мешаат ниту податоци,ниту ликови.
     
  13. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.127
    Допаѓања:
    17.695
    Имајќи предвид дека преферирам тешка психологија, не би читала повеќе книги од еднаш.
    Не дека тоа не е можно но џабе потрошено време би било тоа.
    Кога читам една книга, максимално и се посветувам на неа. После секоја книга правам кратка пауза, па потоа започнувам нова.
     
  14. Bowie29

    Bowie29 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    90
    Со оглед на тоа што читам се што ќе ми падне во рака, секогаш читам повеќе книги одеднаш, и тие книги немаат допирна точка една со друга... исто така читам многу online ( доколку читате на англиски може да си се логирате на Wattpad)....
     
  15. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Најмногу имам читано 2 книги истовремено. Мислам дека тоа ми било прв и последен пат.
    Немам навика да читам неколку книги истовремено, затоа што не е исто чувството кога целосно и длабоко си посветен на содржината и анализата на една книга.
     
    На cresa-jagoda и КикиМаус им се допаѓа ова.
  16. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.024
    Пол:
    Женски
    Не, никогаш не сум пробала да читам две книги истовремено, а и не би можела ќе збркам се. :D Јас сакам максимално да уживам во книгата.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Искрено досега и немав помислено да читам повеќе книги истовремено, затоа ќе кажам едно големо НЕ.
    Не сакам да ми се испомешаат содржините на книгите.
    Кога ќе почнам една сакам да се концентрирам само на неа, да се соживеам со содржината и ликовите.
    Ги обожавам книгите, кога читам патувам во некој друг свет и мразам ако некој се обиде да ме извади од него. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Не преферирам читање на повеќе книги истовремено, ама во последно читам се повеќе дигитално и некогаш кога сум преоптоварена имам потреба од книга која можам да ја држам во раце, па колку и да сакам да ја дочитам книгата која веќе сум ја почнала дигитално, ми треба одмор па земам хартиена да читам паралелно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Од пред кратко време почнав со читање на 2 книги истовремено. Обично едната е белетристика, а другата е некоја филозофска или психолошка книга. Едната е хартиена, а другата електронска.
    Супер ми иде, заради различната тематика и различната содржина на книгите никогаш не ми се мешаат, а електронската ја читам на телефонот во read mode (без плаво светло) и супер ми се наоѓа за по чекални, иако си ги читам редовно и по дома, де :)
     
    На theowndemon и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Не можам да читам две книги истовремено, но продолжувам со друга веднаш штом ја завршам првата. И баш ми е криво што не можам да читам електронски, поекономично е, но хартија си е хартија 8-|
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.