Чоколадо за готвење и диетите

Дискусија во 'Диети' започната од Angelinax, 2 февруари 2011.

 1. Angelinax

  Angelinax Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Колку калории има чоколадото за готвење? Помалку ли е калорично од обичните чоколади? Јас имам навика понекогаш да изедам неколку коцки бидејќи и вкусно ми е ама... Не знам колку влијае на мојата тежина... :?:
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.180
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  па за некоја калорија е подиетално од обичното, ама здраво е многу, штити од алергии
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Ама подобро е она чоколадо за готвење од Европа или од Краш, другите се шеќерни табли. Колку поголем процент на какао има, толку е поздраво и помалку калорично. Така што, исто би ти било дали јадеш чоколадо за готвење или црно чоколадо што има до 70% какао.
   
 4. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.659
  Допаѓања:
  9.697
  Пол:
  Женски
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Јас повеќе го сакам темното чоколадо и чоколадото за готвење. Млечните не ги ни допирам,зошто ми се лапливи некако и премногу благи. Омилено ми е она со 70% какао, милина е.
  Никогаш не сум гледала на калории, ама мислам дека млечните чоколади се далеку покалорични.
  Што се однесува на тоа кое е поздраво, побарав на нет и еве што најдов.

  Which Type of Chocolate is Healthiest?

  Dark, milk and white chocolate may be equally yummy, but researchers agree that dark chocolate has the greatest health benefits. This is because it is the cocoa in chocolate that provides the health benefits, and there is most cocoa in dark chocolate.

  Cocoa contains flavonoids (polyphenols), which are potent antioxidants. They have effects on the circulatory system and blood, and protect the body from the damaging effects of free radicals. Oxidation by free radicals is thought to be a major cause of aging. Both dark and milk chocolate contain flavonoids, but the milk in milk chocolate interferes with their absorption, so dark chocolate is a much better source.


  Тука вели, дека поради поголемата количина на какао, темното чоколадо(или она за готвење)е поздраво. Какаото делува како антиоксиданс, има и влијание врз циркулацијата на крвта. :) Чоколадото за готвење содржи повеќе какао, така да здраво е да се конзумира.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Точно е ова напишано погоре, ама чоколадите за готвење содржат до 50% какао најмногу, тоа го имам забележано. А црните чоколади со 70% какао ги има сe' повеќе, дури и со додатоци (портокал, малина, нане). Како и да е, подобро е да се купи такво црно чоколадо отколку за готвење. Барем тоа е моето мислење, оти во последниве неколку години забележувам дека чоколадите за готвење повеќе се како шеќерни табли (како што кажав и претходно) - немаат многу какао, ниту пак млеко, повеќе се на шеќер и растителни маснотии, па не се ни чоколади во вистинска смисла на зборот.
   
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.659
  Допаѓања:
  9.697
  Пол:
  Женски
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Точно е тоа.
  Барем јас еве зошто само такви јадам, знам дека огромна е разликата меѓу чоколадото за готвење и оние црните со 70% какао. Особено оние од Свислион чоколадата за готвење се како водести, немаат вкус. А по правило би требало да горчат, зошто треба да содржат повеќе какао.

  најубаво е како што кажа Annath, да си купиш едно чоколадо од продавница со 70%какао, горко и темно, и да си уживаш!


  Патем, еве мене кои ми се многу вкусни темни чоколади:
  [​IMG]
  [​IMG]
  Имам пробано и со портокал, но тие не ми прават многу мерак.
   
 7. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  4.954
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  има сега и едни нови чоколади со 60 или 70% какао на најлепше жеље и ги имаа во варијанти со портокал, малина и бишна со бисквит
  јас ги пробав и се преееубаси посебно таа со малина
  ако сте по експериментирање пробајте
   
  На starfish му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Angelinax

  Angelinax Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Јас јадам од чоколадите за готвење на витаминка... Значи помалку калорично е да каснам неколку коцки чоколадо со 70% какао отколку чоколадо за готвење?? :)
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  ^^Логично би било така. Ама не само што е помалку калорично, туку е пред се' поздраво. Какаото е добар извор на железо и антиоксиданси, и во колку поголема количина го има, до толку подобро ;)
   
 10. Angelinax

  Angelinax Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Ќе пробам сега од чоколадото со 70% како :) Благодарам многу :inlove:
   
 11. Scorpio93

  Scorpio93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  Нјдобро е диетално чоколадо! :)
   
 12. principessaE

  principessaE Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  мое мислење...1 ред чоколадо за готвење воопшто не е калорично,баш за оние кој се на диета а сакаат да јадат мн.благо...:)
   
 13. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Чоколадо за готвење. Калорично или не???

  А Витанова чоколадото доста ли е калорично?
   
 14. Saska023

  Saska023 Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2013
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  3

  Да тоа е диетално јас секогаш го јадам , но многу јадам и чоколади а тоа знам дека не е здраво ама не можам да се одвикнам :P