1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чоколадо за готвење и диетите

Дискусија во 'Диети' започната од Angelinax, 2 февруари 2011.

  1. Angelinax

    Angelinax Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Колку калории има чоколадото за готвење? Помалку ли е калорично од обичните чоколади? Јас имам навика понекогаш да изедам неколку коцки бидејќи и вкусно ми е ама... Не знам колку влијае на мојата тежина... :?:
     
  2. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    па за некоја калорија е подиетално од обичното, ама здраво е многу, штити од алергии
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Ама подобро е она чоколадо за готвење од Европа или од Краш, другите се шеќерни табли. Колку поголем процент на какао има, толку е поздраво и помалку калорично. Така што, исто би ти било дали јадеш чоколадо за готвење или црно чоколадо што има до 70% какао.
     
  4. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Јас повеќе го сакам темното чоколадо и чоколадото за готвење. Млечните не ги ни допирам,зошто ми се лапливи некако и премногу благи. Омилено ми е она со 70% какао, милина е.
    Никогаш не сум гледала на калории, ама мислам дека млечните чоколади се далеку покалорични.
    Што се однесува на тоа кое е поздраво, побарав на нет и еве што најдов.

    Which Type of Chocolate is Healthiest?

    Dark, milk and white chocolate may be equally yummy, but researchers agree that dark chocolate has the greatest health benefits. This is because it is the cocoa in chocolate that provides the health benefits, and there is most cocoa in dark chocolate.

    Cocoa contains flavonoids (polyphenols), which are potent antioxidants. They have effects on the circulatory system and blood, and protect the body from the damaging effects of free radicals. Oxidation by free radicals is thought to be a major cause of aging. Both dark and milk chocolate contain flavonoids, but the milk in milk chocolate interferes with their absorption, so dark chocolate is a much better source.


    Тука вели, дека поради поголемата количина на какао, темното чоколадо(или она за готвење)е поздраво. Какаото делува како антиоксиданс, има и влијание врз циркулацијата на крвта. :) Чоколадото за готвење содржи повеќе какао, така да здраво е да се конзумира.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Точно е ова напишано погоре, ама чоколадите за готвење содржат до 50% какао најмногу, тоа го имам забележано. А црните чоколади со 70% какао ги има сe' повеќе, дури и со додатоци (портокал, малина, нане). Како и да е, подобро е да се купи такво црно чоколадо отколку за готвење. Барем тоа е моето мислење, оти во последниве неколку години забележувам дека чоколадите за готвење повеќе се како шеќерни табли (како што кажав и претходно) - немаат многу какао, ниту пак млеко, повеќе се на шеќер и растителни маснотии, па не се ни чоколади во вистинска смисла на зборот.
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Точно е тоа.
    Барем јас еве зошто само такви јадам, знам дека огромна е разликата меѓу чоколадото за готвење и оние црните со 70% какао. Особено оние од Свислион чоколадата за готвење се како водести, немаат вкус. А по правило би требало да горчат, зошто треба да содржат повеќе какао.

    најубаво е како што кажа Annath, да си купиш едно чоколадо од продавница со 70%какао, горко и темно, и да си уживаш!


    Патем, еве мене кои ми се многу вкусни темни чоколади:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Имам пробано и со портокал, но тие не ми прават многу мерак.
     
  7. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    има сега и едни нови чоколади со 60 или 70% какао на најлепше жеље и ги имаа во варијанти со портокал, малина и бишна со бисквит
    јас ги пробав и се преееубаси посебно таа со малина
    ако сте по експериментирање пробајте
     
    На starfish му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Angelinax

    Angelinax Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Јас јадам од чоколадите за готвење на витаминка... Значи помалку калорично е да каснам неколку коцки чоколадо со 70% какао отколку чоколадо за готвење?? :)
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    ^^Логично би било така. Ама не само што е помалку калорично, туку е пред се' поздраво. Какаото е добар извор на железо и антиоксиданси, и во колку поголема количина го има, до толку подобро ;)
     
  10. Angelinax

    Angelinax Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Ќе пробам сега од чоколадото со 70% како :) Благодарам многу :inlove:
     
  11. Scorpio93

    Scorpio93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    3
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    Нјдобро е диетално чоколадо! :)
     
  12. principessaE

    principessaE Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    3
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    мое мислење...1 ред чоколадо за готвење воопшто не е калорично,баш за оние кој се на диета а сакаат да јадат мн.благо...:)
     
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Чоколадо за готвење. Калорично или не???

    А Витанова чоколадото доста ли е калорично?
     
  14. Saska023

    Saska023 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    3

    Да тоа е диетално јас секогаш го јадам , но многу јадам и чоколади а тоа знам дека не е здраво ама не можам да се одвикнам :P
     
  15. Teofil

    Teofil Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2021
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Машки
  16. Teofil

    Teofil Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2021
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Машки
    "All you need is love, but a little chocolate now and then, doesn't hurt".
    Temnoto chokolado go podobruva raspolozenieto, go shtiti mozokot, gi podobruva memorijata i fokusot.
    Temnoto chokolado gi laci hormonite na dobroto raspolozenie nareceni "endorfini". Kolku povekje procenti e temno, tolku podobro. A dobro e da e nad 70% temno.
    Toa e dobar izvor na triptofan koj se sintetizira vo serotonin, transmiter na srejkata i dobroto raspolozenie.
    Teobromin e kifeinska supstanca koja deluva kako afrodizijak