1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување, комбинирање и начин на подготовка на храна за бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од BirMelek, 18 јуни 2017.

 1. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  Мајки ја отворам оваа тема за ние поновите мајки, да слушнеме од поискусните како најздраво и најбрзо се готват одредени видови храна. Сметам дека некоја мајка која сака да знае како се вари просо, цвекло, месо, дали да мрзне ова-она, побрзо и полесно би се снашла овде отколку во темата за воведување на цврста храна, а и да не ја шириме таму многу. Во темава нема да се пишува од кога се воведува одредена намирница и како се воведува, туку само ќе кажуваме како се подготвува храната, како да ги чуваме намирниците и евентуално комбинации на храна. Сметам дека е ок, оти подготвување на храната на беба ми стана опсесија веќе :)
   
  На the12345, Среќичка, kikin и 7 други им се допаѓа ова.
 2. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.996
  Допаѓања:
  7.706
  Пол:
  Женски
  Super tema. Eve prva ke prasam. Kako da zemam so mene meso za bebe na odmor? Rizik e svezo zamrznato po pat ke se odmrzne a toplo e, da go svaram prethodno pa da go zamrznam isto ke e..nemam druga ideja. A vo grcka da kupuvam meso za bebe nema sansi ne mi e provereno,kupecka kasa so meso nekam. Ama sepak 10 dena bez meso kako....?
  I uspat eve nekoja iskusna mama neka dade sovet za nosenje hrana za bebe na odmor.
   
 3. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  @TheSecret Јас досега со бебе на одмор не сум одела, но околу месото сметам да бидеш рает и да си купиш слободно од таму, безбрпј пати сум купила и поубаво им е дури. Само дали ќе има месарница каде што ќе одиш? Друг начин е да го пастеризираш во мали теглички, имаше некој начин на здрава храна здрави деца на фб. Мајка ми го пастеризираше зготвено во тегла и после теглите во рерна на тивко 4-5 саати. Така ќе ти биде безбедно за пренос.
   
  На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.927
  Пол:
  Женски
  Супер тема! Браво @BirMelek што ја започна!
  Месо стерилизирам во мали теглички веќе десетина месеци па така ќе оди и во Грција годинава.
  Ако сакаш да стерилизираш треба да си обезбедиш мали теглички но со цврсто затварање (оние од кашички не ги бива). Месото го купувам свежо, незамрзнато, го сечам на парчиња и количината колку за еден оброк ја ставам во чиста тегличка, дополнувам со вода, додавам 2-3 зрнца сол и во некои теглички чешне лук. Убаво ги затворам тегличките и ги редам во тенџере. Ги варам не тивко околу 3 часа откако ќе зовријат. На тура правам по десетина теглички и ги чувам во обичен фрижидер.
   
  На macunka, TheSecret, BirMelek и 2 други им се допаѓа ова.
 5. wings

  wings Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  1.201
  Допаѓања:
  2.887
  @TheSecret јас истата мисла ја имав и на крај купив хип кашички со телешко иако не е ни приближно хранливо ама тоа е..
  Имам уште едно прашање околу месото. Дали може сварено парче телешко да го ставам во фрижидер неколку часа или преку ноќ па потоа со тазе зеленчук да блендирам?
  Ова за кога немам време точно во тајминг за ручек...
   
  На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Практикувам често да давам телешко месо. За да си заштедам време и да имам брз полуготов ручек секој ден, варам телешко колку за 5-6 оброци во претис лонец и си замрзнувам во кеса за мрзнење парче месо и од сокот во кој се варело количина за еден оброк. Па кога е време за ручек го ставам да се вари и додавам секој ден различно едно или комбинација од компир/морков/брокула/боранија/грашак/пченка/ориз/спанаќ... Веќе стекнав искуство и правам количина таман доволна за еден оброк.
   
  На Arendelle и wings им се допаѓа ова.
 7. marijaaa20

  marijaaa20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  101
  Пол:
  Женски
  Супер тема. Јас планирам да почнам со вкусови за некоја недела и доста читам на оваа тема. Моментално дилема ми е дали секогаш да спремам свежо оброк за оброк или да правам од еднаш за повеќе оброци и да замрзнуваш во калапи. Какво е вашето искуство.
   
 8. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.927
  Пол:
  Женски
  Зеленчук, овошје, житарки- сѐ се готви за еден оброк и се дава свежо приготвено! Јас само првиот месец овошјето го давав обарено а потоа продолжив со свежо додека зеленчукот до година го давав исклучиво обарен. За месото имаш начини како да го готвиш за неколку пати - смрзнато, стерилизирано и сл.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.359
  Допаѓања:
  7.810
  Пол:
  Женски
  Најдобро е свежо, барем според мене, за почеток одзема 15 минути. И мене ме интересира за телешкото. Значи може варено да се замрзне. Од секогаш сум се мислела, а и бааги време одзема на секое да вариш.
   
 10. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.996
  Допаѓања:
  7.706
  Пол:
  Женски
  @BirMelek nekes da mu menjas namirnici na bebe vo stranstvo posebno meso veruvaj. :) jas ne bi, sekogas od isto mesto si zimam.
  Tuku najsigurno sepak hipp...
   
 11. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  21.331
  Пол:
  Женски
  Јас не сакав да купувам таму месо. Па си понесов од дома. Значи пребројав колку пати треба да јаде месо, па понесов толку парчиња, секое за едно готвење. Ги замрзнав дома, на тргање ги ставив во фружидерче со амоњаци од сите страни, плус шишиња замзната вода. Кога стигнавме таму пак одма во фрижидер. Месата беа камен замрзнати кога стигнавме, не попуштија ни малку.
   
  На Annath и TheSecret им се допаѓа ова.
 12. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.996
  Допаѓања:
  7.706
  Пол:
  Женски
  Epa ke zemam i jas taka ako ne i za sekoj slucaj ke si zemam kupecki..ustvari ako treba od tamu ke kupam hipp se sekade isti...
   
 13. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  Јас и онака половина од храната што ја имам дома ја земам од Грција. Еднаш месечно мм оди по намирници. Напротив, кога одам таму не можам да се изнајадам. Имам досега неизневерена доверба во нивната хранаа. Тие имаат сосема друга контрола на квалитетот и поинаква култура на чување на производите.
   
 14. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  26.586
  Пол:
  Женски
  Мене пшедијатар ланми ме советуваше да не си играм со готвење храна за бебе додека сум на одмор. Ништо нема да му биде на бебето 10 дена со купечки кашички, поголема штета може да се направи од неправилно чување на храна (особено месо) и евентуално готвење во простор каде што има туѓи бактерии (дома бебето е навикнато на нашите а во туѓа кујна кој знае што се може да има). За дља не ни преседне одморот купивме готови кашички и мирна глава. Плус и ми вика и тебе ти е одмор уживајте со бебе на плажа и слично место да робуваш на подготовка на храна.
  Искрено и смачено ми е од македонски домаќинки и ставот само домашно другото е отров. Како бре преживуваат деца во зермји каде што многу почесто од кај нас се даваат купечки теглички. Не може да е отвор све.

  За варење на месо. Јас секогаш варам свежо месо. Телешко/јунешко од 50 грама се вари за саат време па како сакате да го варите. Со подолго варење само потврдо станува протеините во месото се стегнуваат и станува жилаво.
   
  На Jordanovska-K, Shelea, anastasijaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.883
  Допаѓања:
  198.205
  Пол:
  Женски
  Месото, небитно дали е зготвено или сурово, најдобро е да се транспортира во фрижидерче.

  Вообичаено сите оброци му ги спремам на бебе истиот ден, ама откако почнав на работа спремам од вечерта за наредниот ден. По совет од педијатар, секако. Месото го варам навечер, наредниот ден утрото обарувам зеленчуци, и ручекот е спремен. Овошната каша ја спремам исто утрото пред да одам на работа, со тоа што накиснувам или варам житарка, после оставам инструкции како да измешаат и што пред да тргнам на работа. Не сакам да ја подготвам јас, бидејќи овошјето оксидира, јас излегувам пред 8 часот, а малово јаде околу 9.

  И јас се двоумам за на одмор - готвење или готови каши. Со првото првпат на одмор надвор од Мк отидовме кога имаше две и пол години, и тоа во Египет. Бидејќи веќе јадеше сè, не морав посебно да готвам, ама мене ми беше малку шубе поради ризикот од цревни инфекции кој што е таму голем. Ама фала му на Бога немавме проблеми, бидејќи хигиената во хотелот беше на високо ниво. За Грција би се помислила и за големиот, камоли за малово, со оглед на тоа што во апартманите е поинаку. Имам време да одлучам, ама најверојатно ќе бидат готови каши. Освен ако не се нафатам и садови и тенџериња од дома да носам, па тогаш ќе готвам.
   
  На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.284
  Допаѓања:
  315.839
  Пол:
  Женски
  Хип немате мн избор во Грција
  Бар не онаму јас каде што сум била.На прв крак бевме пред две години од хип имаше БУКВАЛНО само два вида на каши.Од благите една со портокал и бисквит и една солена од 190 грама со домат месо ...

  Ништо друго од хип немам сретнато така да мн посигурно ви е од дома да носите

  Јас месо замрзнато и замрзнат зеленчук носев во транспортно куферче ладилник
   
  На Sunshine_1979 и TheSecret им се допаѓа ова.
 17. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.996
  Допаѓања:
  7.706
  Пол:
  Женски
  Koga ne ti kacuva dovolno kilaza deteto i koga e alergicno na odredeni raboti i koga moras da gotvis mnogu pokaloricni jadenja za nego ke sedis vo kujna i ke gotvis a deteto ke si go pustis na plaza so tatkoto ili nekoj dr za da uziva bar toa. Jas gotvam za nego so zadovolstvo a uste pogolemo zadovolstvoto e koga so slast ke go izede toa i znam deka zdravo se nakrkal. Nikogas ne mi pretstavuvalo problem a i nema da mi pretstavuva da mu podgotvam tri zdravi obroka vo tekot na denot na svoeto dete.
  I mene mi e smaceno od makedonski domakinki koi se ufilmani deka se neznam kolku moderni i koi se sporeduvaat so amerikankite a i so nekoi drugi evropski drzavi voopsto a nemaat nikakva dopirna tocka so niv kutrite, ama toa e sekoj so svoeto.
  I da ke odam na odmor, moeto dete ke ima bar dva zdravi obroka tie 10 dena, ke uzivame na plaza zaedno, ke setame i se sto sakame ke pravime, hranata toa nema da go spreci so dobra organizacija se se moze kako i sto sega sama 10 saata vo denot so nego postignuvam bas se i plus ima vreme da si igram i da se galam so nego zosto i ne na odmor i taka od 12 do 17 ednogodisno bebe na plaza ba toa sonce nikako nema da nosam.
  Ova e mojot stav i taka ke teram za drugi koj kako mislel ic ne mi e gajle i ne diskutiram na ovaa tema.
   
  На jovana03 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.284
  Допаѓања:
  315.839
  Пол:
  Женски
  А кога детето не јаде готови каши?
  Што праиме тогаш?

  Искрено и мене ми е смачено од не прифаќање на туѓ начин на живот.Ако нејзе,мене не ни смета да готвиме на одмор што има тебе тоа да ти смета?

  На првиот одмор кога имаше 9 месеци и јас се готвев па не ни преседна одморот воопшто.Од каде тие стереотипи?
   
  На Sunshine_1979 и TheSecret им се допаѓа ова.
 19. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  26.586
  Пол:
  Женски
  Не зборев напамет имаше тука напишано дека не биле доволно хранливи готовите каши.

  Искрено знаев дека ќе има вакви реакции ама само сакав да нагласам дека има и други мислења од тоа готвев па ете ништо не ни бидна.

  И моето не обожава готови каши. Јадеше со лажење повеќе додека бевме на одмор. Домашните се повкусни ама си слушав педијатар. Не сум уфилмана домаќинка заради тоа. Нити сум полна со стереотипи. И не седам само во Македонија па да се споредувам со филмски домаќинки. Шетам и гледам и учам за светот.
  Кој како сака нека си прави јас само си дадов мислење.
   
 20. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.996
  Допаѓања:
  7.706
  Пол:
  Женски
  Nie sto gotvime ne sme izlegle od Makedonija ne setame, abe od doma ne sme izlegle, ne be od kujna ne sme izlegle...
  I zosto da jade so lazenje i da mu se gadi i povraka od sekoe piknato lazice da se maltretira i deteto i toj sto go hrani, mesto da uziva vo obrokot. Za zdrav obrok e pola saat potrebno max saat ete neka e, pa toj si se vari sam ne mu stojam jas vrz tendzerceto i duvam bog da cuva. Edno rucece od 200 grama da napravis ne e nekoja filozofija i ne odzema kojzae kolku vreme. Ama sekoj so svoite kulinarski sposobnosti neli :D
  Zatoa posle se zalat bolno bilo deteto, anemicno, krvnata slika nikakva, neznam sto, pa i jas ke bidam bolna sekoj den tri pati da jadam vestacki prasoci ne pak bebe vo rast na koe mu trebaat vitamini minerali proteini...
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.