1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување, комбинирање и начин на подготовка на храна за бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од BirMelek, 18 јуни 2017.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Оди ти јади со лажење десет дена, бог да чува. Жити педијатарот да ти кажам искрено, кажи го бар по име и презиме да знаеме кој е. А како он мисли дете кое што не јадело купечки каши преку нок да мора бар два пати дневно да ги јаде редовно десет дена. Знаеш ли која промена за дигестивниот систем на детето е тоа. Искрено не сум против купечките, ама син ми не ги јаде. Јас понесов 6-7 на одмор за секој случај дур сме по пат да имам и за таму, ама како ги однесов само една отворив и ја некеше и така ги вратив. Мислам воопшто не е тешко една манџа да направиш, одзема точно еден саат. Секако од 11 до 17 не бевме на плажа. Дете во двор си играше под сенка и преспиваше, а јас ке спремев. На крај краева седевме скоро три недели на одмор, па греота е да го малтетирам детето три недели да јаде нешто што не сака.
     
    На joy1 и TheSecret им се допаѓа ова.
  2. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Hipp во Грција точно е дека нема, јас нигде не видов а и општо други кашички, два вида нестле и толку, може по аптеки имаат.
    Јас повеќе од пола кашички вратив, си носев едно мало лонче во кое вообичаено готвам за бебе, пасаторот, житарки и сода бикарбона. Таму купував зеленчук и овошје, ги покиснував и готвев скоро редовно.
    Незнам како ама повеќе време имав за него, за себе, за маж, за готвење :)
    Повремено комбинирам и купечка каша овошје па додавам варени житарки.
     
    На Annath и joy1 им се допаѓа ова.
  3. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Bebe e 6+m, od 5+m pocnavme so voveduvanje na cvrsta hrana. Dali veke moze ovosjeto da go blendiram svezo, ili treba seuste da go varam pred prigotvuvanje na kasata?
    E sega ima i podprasanje, ako treba da e vareno, dali poradi toa sto se mnogu prskani ovoskite, pa da izumrat hemikaliite, ili zatoa sto zeludnikot potesko go obrabotuva svezoto ovosje?
    Sakam da go davam svezo, za da se socuvat site hranlivi vrednosti od ovosjeto, no neznam kako e pravilno za tolku malo bebe?
     
  4. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас 5 минути само обарувам и толку .
     
  5. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Оф нареден месец на работа :( и во паника сум кога ќе успеам да му спремам ручек од сабајле. Дали некои комбинации може од вечер да се приготват? Пр. Житарки за доручек мислам можеше, мевце исто, ама од зеленчукот што можам?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Хемикалиите никако не се чистат од овошјето и зеленчукот, само со киснење на овошката/зеленчукот во сода и оцет може малку да се намалат, ама целосно да се исчистат не може. А за варено овошје, некои од мајките спомнаа дека наводно бебето немало ензими за преработка на свежо овошје, па затоа да се варело малку, ама јас не сум давала варено овошје (освен компот, и тоа ретко), ни на првото пред пет години, ни на второво сега.
     
    На Mariangel, sunmoonstars и TheSecret им се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Taka e. Nema enzimi za mango avokado papaja i slicnite sto ne se nase podmebje. Za jabolko krusa sliva kajsija nasite ovosja ima toa mu e genot. So varenje se gubat vitaminite

    Cvekloto kolku go varite ili taka svezo go davate? Jas go varev i nekako mi obele epten :)
     
    Последна измена од модератор: 20 јуни 2017
    На sunmoonstars и Annath им се допаѓа ова.
  8. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Мајки,земав амарант, како да го спремам,две лажички да ставам.да се свари и потоа во блендер со некое овошје или зеленчук?
     
  9. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас го печев, многу е повкусно печено.
     
    На bella12 и TheSecret им се допаѓа ова.
  10. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    majki, sega na toploto mnogu mi e problem koga bebe nesaka da ja jade svezo prigotvenata kasa, pa koga ke mi izede samo 3-4 lazicki, soodvetno treba da mu ja dadam pokasno. Ovosna kasa znam deka ne se cuva za podocna, vednas potemnuva, no za zelencukovite mi e prasanjeto dali moze da se cuvaat vo frizider vo staklena teglicka i da se zagreat podocna za konzumiranje, dali se zadrzuvat hranlivite sostojki koga e dva pati podgrevan zelencukot?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Немора наеднаш да го блендираш целиот зеленчук.Штом не јаде мн остави и за подоцна да изблендираш.Веќе блендирано побргу пушта вода и се расипува побргу.Некои зеленчуци не смееш да ги подгреваш(домат,компир,спанак)
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Majki, kako da pravam kasi so ad? Neli ne se vari, a ako stavam otposle mnogu tecna ke izleze a on gusto saka. Osven ovie sto se vo kutija sto se potopuvaat i snegulki neznam dr nacin.
     
  13. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Kaki go podgotvuvate avokadoto i sp sto se kombinira
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Сирово се дава,не се обработува.
    Иде со било кое друго овошје
     
  15. LBC

    LBC Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    4.312
    Пол:
    Женски
    кога ќе ми испадне течна кашата додавам лажица инстант каша од пет жита на Хумана, чисто за да згусти.
    @joy1 имам дадено црна рибизла само купено на хипп, сега имам дома црна рибизла. треба да ја обарам или се дава сирова таа во комбинација со друго овошје?
     
  16. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Постои ли некој природен засладувач што смее да се додава во кашички за бебе?
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Јас не ја обарував
    Ниту аронија,капина,малина
    Тоа свежо давав
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Банана :D
     
    На mal.ecka, kikin, sunmoonstars и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Кокосово масло мада не е благо како шекер :)
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Stavi kombinacija 3:1. 3 fildzani voda, 1 fildzan amarant. Varish dodeka ispukaat topchinjata.. Jas so ovoshje go mesham :)
     
    На muchacha_a му/ѝ се допаѓа ова.