1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување, комбинирање и начин на подготовка на храна за бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од BirMelek, 18 јуни 2017.

  1. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Да.И препорачливо е.
    Палента смеете?
    Заборавив од кога се даваше...
    Се' мислам малку подоцна,можеби грешам.
     
  2. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    А првата вода од месото не се истура?
     
  3. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    До пред некој месец ја истурав,но во месара ми кажаа дека грешам.Неодамна,истото го прочитав и во една од групите на фб.
    Врти сучи,разни тврдења и теории.
     
  4. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Јас досега за нас ја истурав.:wasntme: Тек сега не знам што да правам....Готвењето за бебе ми стана виша математика |(
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Po tabelite pisuva od 6+ deka e.jas nekoi namirnici gi davam i od 7+ sto se kako blitva i piperka na primer a za nekoj den planiram da dadam i cveklo bidejki krvta ni e slaba i da probame so hrana da ja pojacame
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ајде мами помош. Набавив домашно цвекло, така поголема глава. Како да го складирам сега?
    Да го сварам цело и после да го сечам на ситно и да го замрзнам или да си сечам од свежото и да варам?
     
  7. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Не го мрзни варено. Така губи повеќе од хранливите вредности. Мрзни свежо.
    @lejla5 Јас давам палента 3-4 пати неделно. Сега кога ќе воведам глутен ќе намалам бидејќи ќе може да дадам и други житарки. Инаку ја правам со ад и најчесто ја давам со овошје, јаболко, вишна или банана. Најмногу со вишни ја сака. Денес планирам да ја дадам за ручек со блитва, ама ќе ја подготвам со вода, не со ад. Инаку ја користам палентата на Нестле, бебе ја обожава.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Само што го ставив во тенџере да се вари и трчав да го исклучам. :lol:
    Значи да го исечкам на коцки и да го замрзнам така па по потреба да си варам?
     
  9. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Така кажа нутриционистка на 0м+ на телма.Да не се мрзне еднаш приготвена храна. Исклучи:!:
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Jas cveklo svezo vo frizider cuvam ne go mrznam nit varam. I taka skoro sekoj vtor tret den mu davam.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Јас имам прочитано дека цвекло не се мрзне затоа што гги губи своите корисни состојки. Ама не знам колку е ова вистина. На блогот на здрава храна здрави деца
    https://zhzd.blogspot.mk/2016/08/blog-post_30.html?m=1
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Може најдобро би било да се пастеризира. Печено, исецкано на коцки и пастеризирано во тегли:wasntme:
     
  13. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Zdravo, dali oves davate pod forma na ovesni snegulki, ili vo zrna oves, pa go varite i blendirate? Jas zemav oves vo zrna no neznam kako se prigotvuva, kolku vreme se vari, dali predhodno se kisne vo voda..? Na upatstvoto nisto ne pisuva okolu nacinot na podgotovka.
    Isto taka ako davate i ovesni snegulki kako im gi prigotvuvate, kolku vreme gi drzite vo topla voda pred da gi blendirate?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Овесот во зрно се кисне од вечер, па се вари следниот ден, убаво да се развари. Јас не сум варела овес во зрно, па не можам да ти кажам колку време му треба. А овесните снегулки не мора со топла вода да се киснат, може и со вода на собна температура. Нема потреба од блендирање, омекнуваат убаво за прилично кратко време. Јас често ги накиснувам во сокот што го пуштаат смрзнатите вишни додека се одмрзнуваат, па после мешам и други овошки.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  15. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Јас давам цело зрно овес, од ноќе го киснам па сабајлето го варам добар саат, саат и нешто.
    Па пасирам со некоја овошка и давам.
    Меѓутоа многу време одзема за припрема а често и ги фрлам кашите па ќе си купам снегулки. Од даверт или од ДМ некои
     
  16. LBC

    LBC Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    381
    Допаѓања:
    4.312
    Пол:
    Женски
    Јас давам овесни снегулки .тие германските, не оргарнски. не ги блендирам зашто ги јаде и без тоа потопени во млеко и да отстојат 15 мин во фрижидер.
     
    На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Lelee, da mnogu vreme odzema podgotovkata, imajki v predvid deka nautro sekogas brzam da go napravam pojadokot na beba, taka da snegulki ke koristime pocesto i nie.
     
  18. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Нас ни е рано за дохрана но од сега се спремам, зошто кога ќе дојде време за јадење некои овошја и зеленчуци нема да ги има.
    Сега за сега замрзнав само кајсии.
    Е сега прашањето ми е во што ги замрзнувате? Јас во обична најлонска кеса ги ставив и се некако мислам дека е нездраво така.
    Сакам и пиперка да замрзнам, дека имаме домашни. Исто и брокула ќе замрзнам.
    Слива и тиква исто ќе замрзнам кога ќе има.
    Читав погоре за цвекло и во дилема сум како да го замрзнам.
    И за праски да прашам. За нас правиме компот со шеќер. Дали може за бебе да се додаде нешто друго наместо шеќер или ништо.?
    За ќерка ми така без шеќер сварив компот, ама некако ни вкус ни мирис на праска имаше.
    Што друго можам да замрзнам што ќе го нема на зима?
    Модар патлиџан, тиквица ( иако мислам дека има и преку зима, ама имам домашна баш сега), карфиол,...???
    Кажете што може и како да се замрзне.
     
  19. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    712
    Допаѓања:
    753
    Пол:
    Женски
    Vo vrska so kompotot od praski, da ne bi slucajno da ne si ja pogodila sortata na praski, pa da e ne pustile dovolno sok, ima nekoi praski se podivi? ili stavaj poveke praski a mnogu pomalku voda, za da bide povkusen. E da, bez seker poblutkavi se na vkus. Nestavaj seker, ako treba v zima da jadete kasicki, ke ispasiras praskite od kompotot so banana i ke e vkusno. A isto za cveklo neli go ima preku celata godina, zosto da zamrznuvas....ili greska sum go nema vo tekot na cela godina?
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Како е најдобро да зачувам домати за зимата?