1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување, комбинирање и начин на подготовка на храна за бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од BirMelek, 18 јуни 2017.

  1. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Прв пат забележав неколку постови тука, а и на фб дека варено телешко месо може да се замрзне заедно со водата каде што се варело. За свежо замрзнато ми иде некако логика, но ова со варење па мрзнење некако од прво ми немаше смисла. Може ли да ми појасите за што станува збор, бидејќи повеќето мајки така постапуваат, дали се губат хранливи материи, дали се расипува месото и сл.
     
  2. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Јас направив компот од праски (само со вода без шеќер),сега ќе правам од сливи и кајсии.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    769
    Пол:
    Женски
    Праски не се замрзнуваат потоа се преполни со вода и лигави и не се јадат. Ако сакаш праски направи компот ама без шеќер за течноста да си ја пир. Да ти напоменам дека праската нема да може да ја јаде пошто е без шеќер компотот и го зема шеќерот од самата овошка.
     
  4. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Се изначитав и се збунив :P моево е скоро 7ипол месеци и уште немаме почнато со месо.. Па ни со млечни производи.... Има пробано само овошје, малку зеленчук, ориз компир и палента, сеа проба брокула и блитва а карфиолот го рипнавме сеа зошто имаше проблеми со мешето...инаку сака да си јаде изгледа, на секој ручек ме гледа и се оближува и сака да фати со раце:D јадно дете изгледа ми е гладно...
    И од кога почнува и трет оброк? Она сеа јаде сабајле овошна кашичка 125гр и попладне нешто ориз компир или палента со зеленчук
     
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Хранливите материи во секоја храна се губат со замрзнување и варење, тоа е општо правило. Е сега, месото за бебињава е толку мала дневна количина (и не е секој ден, туку 2-3 пати неделно), што прво не може да одиш и да купуваш 50 грама свежо телешко секој втор ден (освен ако не јадат и возрасните тоа, па само да извадиш мало делче), второ и да купиш поголема количина бебето не може да го изеде за 2 дена, значи мора да го замрзнеш.
    Јас од практичност варам па мрзнам, и после за 10 минути има ручек, само додавам зеленчук. Така мене ми е полесно.
    Ако не ти пречи да го вариш месото секогаш кога сакаш да дадеш месо, можеш да мрзнеш па да вариш.
    Значи секако ќе го замрзнеш месото, и нормално ќе го свариш, па редоследот по кој овие две работи се прават мислам дека нема некоја значителна разлика.

    И видов си прашала за расипување, јас го пробав месото, освен што не е солено си има супер вкус, и кашичката е вкусна, и јас би ја јадела.
     
    На PeachGirl и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    На дете во раст и развој му се потребни протеини и масти од животинко потекло, јајца, месо, млеко... зошто ги одложувате истите, има ли причина? Што ве советувал педијатар???
    Доцните многу со воведување на истите, детето тера 8ми месец, крвта после 6ти месец нагло ослабнува, треба да се надокнади хемоглобинот од храната, а тоа нема да се случи со компир, ориз и банана.
    Морате што побрзо да воведете месо, освен ако нели сте на диета пропишана од педијатар.
     
    На happygirl, duffi, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Па не сме на диета, педијатарот рече рано било на 6месеци сега ќе видиме дали ќе даде, хемоглобинот мислам дека беше малце низок ама рече не е страшно за да се почне со месо одма... Фино си качуваше килажа, родилна 2.300-400 сега веќе има 7кг и нешто
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.334
    Јас мислам дека тој компот нема да ти стои затоа што нема шеќер бидејќи шеќерот му доаѓа како конзерванс на компотот. Кога отвараш тегла пази да не е скиснат.
     
  9. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Како стоат кашите инаку што немат шеќер? Ги затвараат жешки и се вакумира. И јас така направив. И на @duffi свекрва и па биле ок.
     
    На Coco31 и duffi им се допаѓа ова.
  10. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.045
    Пол:
    Женски
    Не мора шеќер,две години по ред правам и ниедна нема скиснато. Јас му правам овошна каша,за јадење и пиење е кисело.
     
    На Coco31 и duffi им се допаѓа ова.
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.334
    Па работата е да биде без шеќер, нели. А кисело како оцет кисело или ?!?

    Не правиме муабет за индустриски каши, компоти и сл. тие кога ќе акнат пастеризација, стерилизација (зависи од овошје или зеленчук) и што уште не, е друга приказна, зборам за во домашни услови. И јас се мислев да направам затоа што бебчо ќе почне да јаде од Октомври.
    Мора нешто да го ,,држи,, тоа овошје за да не скисне. Има допир со вода и кислород...
     
  12. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Еве нека пише баш @duffi она пишеше дека лани користела.
     
    На duffi и slavica999 им се допаѓа ова.
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Штом нема причина за одложување јас не би чекала. Овошје и зеленчук се супер ствар за витамини, влакна, антиоксиданси....
    Ама при растење на телото му требаат протеини и масти, тие се дел од градбата на секоја клетка, мускулна, нервна, крвна... а најдобар извор на такви протеини и масти е храната од животинско потекло. Железото исто, ниедна храна од растително потекло не може да го надокнади железото кое се внесува со месото, а тоа е клучно за јакнење на хемоглобинот. Килажата како килажа само по себе не е толку битна, многу други работи се позначајни.
     
    На Emma2, mal.ecka, Bupalu и 3 други им се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.543
    Допаѓања:
    144.392
    Може без шеќер.
    И @kukla21 правеше.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.045
    Пол:
    Женски
     
    На slavica999 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  16. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.301
    Допаѓања:
    125.219
    Мене ми се расипаа,ова година ставив по многу малку шеќер.
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Прашав, ни дадоа сега телешко три пати неделно по 50гр со зеленчук, а за сабајле нешто житно со овошје, овес палента само да нема глутен.... Ја земав некои од хип ама сеа видов дека има глутен во нив :worried:
    Врска неам што да комбинирам...
    А пробавме за ручек некоја каша ама во прав од лино со ориз ми ја плукна и дур да ја направиш упатствата за џабе се :/
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.543
    Допаѓања:
    144.392
    Таман е за глутен.
     
    На Skorpija25 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  19. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    А млечно.?. . Сестра ми ме премоли дај му на детето кисело млеко :Dјас нее педијатарот не ми кажал уште, ми вика а лубеница и даде да проба? - не :P ќе ме потепаше..
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.543
    Допаѓања:
    144.392
    7+ почнав со млечно.
    Од лубеница скоро минимални се шансите за алергиска реакција , само да не му биде тешко на мешето. Она е 90% вода.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.