1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување, комбинирање и начин на подготовка на храна за бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од BirMelek, 18 јуни 2017.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    И месо и млечно и лубеница на 6+, со препорака од педијатар бидејќи почнавме со дохрана од 4 месеца.
     
    На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Добро е што ви дал месо, туку зошто не глутен? Препораките за глутенот се да се воведе што порано, така организмот полесно го поднесува.
    Млечно исто можеш да дадеш, туку ќе ти се струпа се одеднаш, воведи неделава месо, па наредната глутен, па млечно... јајце не кажа, даваш ли?
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bupalu

    Bupalu Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Не, не сум дала.. Не ми кажа за јајце ништо... А и од зеленчук има пробано само морков тиквичка блитва и брокула сеа се каниме и карфиол.. Не знам зошто не глутен крвната слика си е океј
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам што да кажам, 3 месеца веќе како се храните и скоро ништо немате воведено?! Ако немате никакви проблеми зошто тогаш толку слепо се придржуваш до неговите препораки, имаш нет читни малку за воведување дохрана, ќе сфатиш колку доцните со се.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Сезнајкии сакам да замрзнам тиквици за во зима за бебка
    Како ги мрзните, свежи или обарени?
     
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.854
    Немам мрзнато,ама мислам дека е подобро свежа.
     
    На SarChee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.260
    Допаѓања:
    124.755
    Само лупам,сечам на парчина и мрзнам.
     
    На Bupalu, Lolipop23 и SarChee им се допаѓа ова.
  8. SarChee

    SarChee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2013
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    367
    Мамии, домата за бебе како ја правите ако можи рецепт или воопшто домати како спремате за во зима??
     
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Можеби има наназад во темава ама не сум ставила "дикат" зашто до сега не ми требало. Домашна приготвена Зеленчукова каша (без компир), со месо, да ставам до утре во фрижидер може? Веќе грев ме фати секој ден да фрлам...
     
  10. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.774
    Допаѓања:
    7.304
    Пол:
    Женски
    Може. И со компир може ама тие не е добро да се греат. Може само на собна температура да се стоплат.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  11. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Мајки, сварив цвекло, но ми заспа детето, го завиткав во кујнска фолија, го ставив во фрижидер и после саат време го извадив за да го ставам со другиот зеленчук. Верувам дека не му е ништо?
     
  12. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Се случи нешто што многу ме изнервира и сега барам совет дали е безбедно. Вчера некако не сум ја затворила вратата на замрзнувачот и сега кога отворив да земам месо за ќерка ми, кое е инаку варено, секое парче завиткано во проѕирна фолија и ставено во пластична кутија, видов дека се одмрзнало, 3-4 парченца беа со малку мраз. Пак го ставив во замрзнувачот и сега не знам дали да давам од него? Така стоело околу 22 часа....
     
  13. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Јас не би дала. Разбирам дека е скапо месото ама со здравје на бебе не би се играла.
    Веројатно не е ништо, ама за 500 денари не би ризикувала воопшто.
     
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ја не би дала. За неколку парчиња да ризикувам, не би.
     
  15. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Majki ako ne ve mrzi na kratko da pisete. Pocnuvame so voveduvanje vkusovi. Me interesira za ponataka. Ako treba da receme 150gr kasicka da napravam za eden obrom od mesano ovosje ili zelencuk ke treba da minostanat parcinja ne iskoristeni. Dali mozebi seckate inpripremate vo kesicki obroci ,.izamrzmuvate za poveke denovi i sako varite posle ? Mozenli taka? Eve sezonski da receme koa nema sliva ke treba ili da zamrznam ili kasicka da kupam. Meso procitav varele po 300gr i delele i zamrznuvalr pa po potreba kocko meso se vadat . Kako vie iskoristivuate poveke od namirnicite i posgotvuvate zanpoveke denovi i pobrzo/polesno? Znam za bebka najdobro e svezo ama sekoj den vo kujna za nego pa za nas... posobro toa vreme da go iskoristam da si igrame ako postoi moznost da se skrati
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Во зависност од тоа што има сезонско во моментот и кои комбинации сакаш да ги даваш можиш да си ги замрзниш одделно и после да ги ставиш во една кеса..
    За месото мое мислење е да го замрзниш на парчиња варено со водата заедно па да си вадиш за еден оброк и додаваш пред крај во зеленчукот..Оваа опција ми е побрза отколку да го вариш тогаш еден саат 50гр.месо..
    И не замрзнувај големи количини месо ако го купуваш од месарница, ќе си купиш пак..
     
    На Julija1985 и Ivyano им се допаѓа ова.
  17. Julija1985

    Julija1985 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки сакам да ве прашам како го подготвувате телешкото месо и со што ? Го варите и го замрзнувате со водата во ќесичка мојава има 7ипол месеци па сакам да и понудам ама незнам како да го спремам и со што во комбинација
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Јас во пластични чашки, месо и вода.
    Комбинирам со секаков зеленчук компир морков кромид лук грашок патлиџан обичен и модар
     
    На Julija1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Го варам со морков, целер, пашканат и кромид и заедно со водата го складирам во мали кесенца во замрзнувач
     
    На Julija1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, се извинувам ако прашањето не е за тука.
    Бебето ми е 9 месеци и веќе 4 дена не сака млеко, иначе сме на AD со препорака од педијатар пробавме со alpsko не го прифати. Околу 18 часот му давам палента со јогурт или лебче, гриз, фрутолино. А околу 21 часот ноќна кашичка на hipp. Дали е во ред или е погрешно.