1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување на тајна е невозможна мисија

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 4 јануари 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Сите имаме по некоја тајна која ја чуваме, НО прашањето ми е колку можеме да ја дочуваме?
  Пред некој ден, една тајна што ја имам, толку сакаше да излета како катапулт од мозоков, на самиот врв на јазик ми застана..со тешки сили ја вратив назад, ја проголтав...Моабетов ми е дека чување на тајни делува исцрпувачки на мозокот, некои научници велат дека делува за појава на анксиозност..како и да е, мора да признаеме дека не е толку едноставно да се чува тајна.

  Умеете ли Вие да чувате тајна?
  Напорно ли ви е тоа чување и дали сте почувствувале потреба да ја обелодените, да се олесните, да се покажете интересни пред пријателите?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.318
  Допаѓања:
  44.060
  Пол:
  Женски
  Чувам, и тоа од најмала ситница до најголема тајна.
  Моите тајни некои се исчувани некој не.Толку биле прави другарки.
  Чувам тајни кои морам да ги чувам а ме болат на душата, ме гушат.
   
  На eli25, LadyInTheDark и baba Rada им се допаѓа ова.
 3. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.219
  Не ми рекла дека е невозможна мисија, барем за мене:) Чувам тајни и ќе ги чувам колку што е потребно.
  Иако нели, се вика дека ако тајната ја знае повеќе од еден, веќе не е тајна.

  Знам да чувам тајни и не ми е тешко, и онака не сум личност што многу зборува и си комуницирам само со потесен круг на луѓе (интроверт сум:)) така што, безбедни ви се тајните кај мене. :$

  На моја кожа имам почувствувано како е да слушнеш нешто за што си мислела дека ќе биде вечно чувана тајна. Не е пријатно, но добра лекција е. Молчењето е злато. Сметам дека е вистинска уметност човек да замолчи кога треба.
   
  На PaLaVa, eli25, bijonse и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.691
  Допаѓања:
  52.971
  Пол:
  Женски
  Не е невозможна мисија за мене. Имам мои тајни кои не можам да ги кажам колку и да се обидувам, не па да не можам да ги задржам. Не сум добра на изразување чувства со зборови и мислам дека ќе бидам погрешно сфатена. Некогаш толку премногу ми тежи што ми иди да викам да се дерам да ми олесни, ама тоа што ми е внатре никако не може да излези.
  А кога друг ми се довери воопшто не ми е проблем да ја чувам тајната, ако треба цел живот.
   
  На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.216
  Допаѓања:
  76.944
  Пол:
  Женски
  Очекував нова тема од тебе и бидна. :D Ептен си ни креативна бабе. :hug:

  Една од работите што не ги сакам е да ми издаде некој тајна, нешто кажано во доверба. Не сакам ни кога мене ми се случува да издадам нешто...
  Треба силен карактер да имаш за да го зачуваш во себе она што го знаеш.
  Како дете бев тужибаба. После почнав да чувам тајни, ама имаше ситуации кога, поради х причини, ги издавав некои од нив. Пред скоро време издадов една тајна што не требаше, со намера да спасам ситуација...
  Воглавно, ако се случи нешто да кажам, тоа не е заради желба и апетит за трач, оговарање и слично. Тие работи не ги сакам. Чувам тајни додека не се најдам во ситуација да сум на некој начин принудена да ги кажам. Ако не се најдам во таква ситуација, супер, тајната иде со мене во гроб.

  Едит: Насловов може да се смени од невозможна во (не)возможна
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.331
  Допаѓања:
  20.878
  Пол:
  Женски
  Чувам тајни на тие што знам дека ги чуваат моите. А тие што знам дека ме издаваат у секоја дадена прилика, ги издавам и јас АКО ми се интересни...упс.
   
  На LadyInTheDark и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. ivi1987

  ivi1987 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.887
  Допаѓања:
  76.010
  Пол:
  Женски
  Чувам тајни зошто ми се сепак доверени само од најблиски луѓе и не ми е воопшто напорно ни за мозок ни за душа. Никогаш ни намерно ни ненамерно не ми се случило да кажам на некој друг нешто што ми е доверено како тајна, а знам дека лошо ќе биде ако јас сум таа што кажала, издала и за мене и за личноста што ми се доверила.
  А, сум осетила на своја кожа како е кога трета личност во караница ми има плеснато во лице нешто што сум го доверила на личност на која најмногу сум и верувала. Чувството е повеќе од бедно. Поучена од таа ситуација, не се доверувам на никого а тајни чувам до гроб што би се рекло.
   
  На cresa-jagoda, baba Rada, SV1911 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Мене ми се товар тајните и не обожавам кога некој ќе сака да ми се исповеда.
  Еднаш имам злоупотребено доверена тајна и тоа само за собирање поени на работно место, да се офајдам нешто...додуше и ми се исплатеше....
  Сепак треба некои доверени работи да се преиспитаат оти повеќе се како барање за помош..некогаш не треба да ги криеме длабоко во себе, треба тајните да ги споделиме со некој и да вродат позитивна разрешница....сакам да кажам дека има тајна и тајна, нели..се не треба да се чува;)
   
  На eli25, LadyInTheDark, Jane.Birkin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  847
  Пол:
  Женски
  Возможна е ако не си кретен.
   
  На ♣ Alba Viduam ♣, Someonespecial, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  а:?:
   
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.702
  Допаѓања:
  322.359
  Несакам да ми кажуваат тајни и не кажувам свои тајни.
  Дури во некои ситуации ИНСИСТИРАМ да не знам.
  Мене тоа ми е товар и цело време ќе го мислам.
  Своја тајна не кажувам, немам потреба од ризици во животот.
   
  На eli25, blackwave, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  847
  Пол:
  Женски
  ^
  Понекогаш тоа што е добро за останатите мораме да го ставиме пред своите потреби.
  Чувам тајни без проблем, и свои и секако туѓи.
   
  На Someonespecial и Lianna Anna им се допаѓа ова.
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  @baba Rada одлична тема! Браво за креативноста ;)

  Инаку, сметам дека зависи до карактерот и намерите на личноста која ја чува тајната.
  И секако игра голема улога дали тајната е наша или туѓа.

  Бидејќи не се интересирам многу за туѓите животи и не сум емоционално блиска ниту приврзана за никого, не знам и не чувам туѓи тајни и проблеми.
   
  На toogood и baba Rada им се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски

  Блазе си ти, јас некогаш и мојата лична тајна сакам да ја споделам со некој:(
   
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.702
  Допаѓања:
  322.359
  Мислам дека еден од клучните фактори е овој.
   
  На blackwave, ivi1987, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  @baba Rada ако сакаш да споделиш своја тајна со некого, тоа значи дека таа тајна не е доволно важна за никој да не сакаш да дознае за неа :)
   
  На Lianna Anna и Someonespecial им се допаѓа ова.
 17. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.702
  Допаѓања:
  322.359
  Напротив...може толку важна што не постои толку доверлив и достоен за да ја споделам:)

  Мојата тајна за мене е најбитна.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 18. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Two can keep a secret if one of them is dead :devil:
  Не кажувам тајни никому, немам ниту толкава емоционална блискост, ниту доверба, ниту пак самодоверба за да искажам нешто што би го сметала за тајна. А редовно, ако некој морало да дознае нешто што знае дека не треба никому да го каже, дали во 2-3 случаи си останал на зборот :tmi:
  Тајни лесно чувам, многу луѓе ми се доверуваат и воопшто не ми е проблем да ме кажам никому. Сепак имам почит за туѓата приватност, туѓиот живот и нивните одлуки.

  Едит: не можеш да очекуваш дека некој ќе ти ја чува тајната. Ако ти не си можела да ја сочуваш, зошто би ја чувала другата страна?
   
  На +++, Nigredo Odor, blackwave и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.683
  Пол:
  Женски
  Сум ја слушнала песнава ! :music:

  " Got a secret
  Can you keep it?
  Swear this one you'll save
  Better lock it, in your pocket
  Taking this one to the grave
  If I show you then I know you
  Won't tell what I said
  'Cause two can keep a secret
  If one of them is dead? "

   
  На baba Rada и DAngel им се допаѓа ова.
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски

  Незнам како би ја дефинирала таа тајна која ти го пара срцето и нон стоп ти излегува на површина, кога неможеш некаде во некое делче од мозокот да ја сместиш и да си чучи мирно таму..оваа тајна боли и затоа сакам да ја споделам, некако се олеснувам..но не ја кажувам целосно, само делимично...ох, ниту јас не се разбрав, незнам дали и ти :(ќе ме разбереш
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.