1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување на тајна е невозможна мисија

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 4 јануари 2018.

  1. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Да, тоа го гледам од искуство:| Работата е како да се ослободи од тој товар, знаејќи дека никој околу него не е доволно сигурна личност за да ја знае таа тајна?
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    На запад се исповедуваат во црква:)
     
    На ivi1987, Someonespecial, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Зависи, ако тајната сакаш да ја споделиш со некого, мораш да бидеш премногу внимателна и треба да имаш 100 % доверба во таа личност.
    Сепак, треба да имаш на ум да процениш дали таа личност психички може да ја поднесе твојата тајна
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Мене повеќе ме плаши дека на погрешна особа ќе се доверам кога ќе бидам премногу притисната од таа тајна и во тој момент на стегање ќе се најдам поред погрешна особа...незнам, можеби и на форум???
     
    На Lianna Anna, prominent, blonde_supergirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Еве мене довери ми се :D
     
    На baba Rada, Someonespecial и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @baba Rada @prominent еден совет од мене- никогаш немојте да верувате никому, не можете да знаете што мисли таа личност на која и се доверувате.

    Едноставно мора да се убедите самите дека таа тајна не смее никој да ја дознае и готово.
     
    На baba Rada, Someonespecial, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  7. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш луѓето ми се исповедувале, не знам зошто. Умеам да чувам тајни, но не ги сакам.
     
    На baba Rada и Briar Rose им се допаѓа ова.
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Обично и во разговори кога зборуваме нешто се трудам да филтрирам што и како пренесувам ако има потреба од пренесување. Не мора некој да ми каже тајна и да ме замоли да ја чувам. Се знае каде ќе остане.
    Тајната не е тајна ако ја знае повеќе од еден. Тој еден е сопственикот на тајната.
     
    Последна измена: 4 јануари 2018
    На baba Rada и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  9. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Тајна е ако ја знае еден човек 1

    Ако ја кажеш на некого,до единицата има уште единица 11

    Ако тој еден ја каже на уште еден,не се тројца туку 111

    И понатаму,со секој еден со кој се спиделува тајната е уште една единица плус 1111111111..... итн...
     
    На Lolo5, baba Rada и referentka им се допаѓа ова.
  10. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Е
    Може да се нарече и алапача на пример место Алајпрда :?::nod::D
    Во контекст на темава ... Чувам она што е суптилно, се однесува за нечиј живот и доколку се расчуе нештото може да биде болно за страната чија е тајната. Све остало је трач:smoke:
     
    На ivi1987, baba Rada и referentka им се допаѓа ова.
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Ако толку сакаш да се ослободиш од неа напиши ја на хартија стави ја во шише и фрли ја во море.:)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Цитатот всушност е three can keep a secret if two of them are dead, од Бенџамин Френклин, еден од моите омилени, а преобработено изгледа во песничето за малите лажливки.

    Тајни чувам, кога нешто не е мое за кажување не чувствувам потреба да го споделам со друг. Па и за мене кога се работи, само ако ми треба совет може да се доверам, инаку не.
     
    На ivi1987, baba Rada, Lianna Anna и 5 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Малите лажливки не сум ја гледала, песната сум ја слушала, а за цитатот - знаев дека е преработен од некаде, ама не се сеќавав кај сум го сретнала во поинаква форма :)
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  14. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.726
    Пол:
    Женски
    Пред некој да ми се довери прашувам дали знае некој друг. Знам да чувам тајни и затоа не сакам ако кажале на други да ми се доверат. Утре ако се дознае, не сакам да бидам доведена во ситуација да морам да се докажувам и правдам дека не сум издала јас.
    Некогаш знам да се доверам ама на прсти се бројат оние личности во кои имам максимална доверба. Некои работи си ги чувам само за себе.
     
    На ivi1987 и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Секој од нас има по нешто што треба да остане премолчено.
    Чувањето на тајни не секогаш и не за секого значи невозможна мисија.Туѓите тајни ги потиснувам во меморијата на сеќавањата со ознака строго доверливо и со тек на времето не чувствувам никаква тежина за складираниот материјал.Споделените зборови можеби се поголем товар за тој што одлучил да ми се довери. Тоа се моменти и чувства за кои другиот носи одлуки како ќе се справи со силината на чувствата и мислите.
    Со оглед на тоа што не сум многу зборлива личност, моите тајни се тајни само кога си ги задржувам за себе. Не сум расположена да разговарам со блиските, особено не со женската популација. Сакам да се раководам според интуицијата.Таа е единствената особина на која се потпирам и во најголем број случаи не сум погрешила. А кога ми се случува спротивното, сама се соочувам со последиците.
    Големината на една личност ја препознавам во способноста да премолчи кога е потребно. Не е лесно, но е возможно кога некој умее да ја препознае ситуацијата и така да постапи.
    Лесно е да се самопрогласиме за умни и да делиме совети,но кога ќе се најдеме на истата позиција, стануваме свесни дека се е поинаку од едно пренагласено мудрување.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    Jaс искрено ич не знам да чувам тајни ниту пак сакам некој да ми се доверува. Едноставно таква сум, како да ми е товар на душата ако не споделам со некој. Не е дека не може некој да има доверба во мене за да му се најдам во тешка ситуација, ама не можам...Не сум злопамтило ниту се смеам на туѓа несреќа ама тајна никако не умеам да чувам. Немам некои посебни тајни и така да не ми е мака и на некој што кажам да каже и тоа е тоа.
     
    На baba Rada и Justicija им се допаѓа ова.
  17. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    1.809
    Сметам дека кога личност доверила тајна, доверила со причина.
    Прво затоа што ви верува, второ затоа што ве смета за интелектен човек.
    Од мој аспект тоа за мене претставува респект, индиректен комплимент.
    И не гледам потреба зошто да се издаде тајна дури и ако е издадена вашата, бидете тоа што таа личност не успеала да биде, човек во доверба.
     
    На Bitter-Sweet и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Мене една другарка кога беме средно ми вика ти си единствената што не ме издала, најдоверлива си од другите.
    И да ви кажам знам да чувам тајни, и ако ми се доверила барем и за глупост или за нешто важно.
    Но за мене е тешко јас да се доверам на некој без да го знам многу време.
    Во животот се доверив само на две личности од која едната ја гледам а другата никогаш мислам нема да стспам во контакт.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Зошто очекувате да не би ве издале некоја тајна кога ни вие самите со кажувањето на тајната сте се издале самите себе ?

    Ги чувам за себе тајните ;)
     
    На Briar Rose и baba Rada им се допаѓа ова.
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
     
    На blonde_supergirl, Briar Rose и baba Rada им се допаѓа ова.