1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чување на тајна е невозможна мисија

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 4 јануари 2018.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    @baba Rada ubava tema. (y)

    Imam Jas edna tajna koja e moja licna koja ponekogas duri i zaboravam deka ja imam, a koga ke se setam mi smeta. Dali nekogas ke ja kazam? Bi sakala, koga veke nema da bide od korist na nikogo.
    Vremeto tece, nesto sto znaes i bilo vazno pred 25 god po 30-50 god nema ni znacenie. Mozda ke bide i smesno.

    Tugi tajni neznam.
    Ostra sum, distancirana, ne vleguvam vo drugarstava osven povrsni, mozda i zatoa nikoj dosega ne mi kazal tajna.
    Nesakam ni da znam tugi tajni. Kojznae kaj se ne taa licnost ja "kazuvala svojata tajna" pa na kraj ako se doznae mozda ke bidam jas na tapet. Ni luk jal ni luk mirisal. :emo:

    Ic ne sum slusac, ramo za placenje, sovetnik,....
    Za mene nisto ne e problem osven terminalna bolest. Se drugo tece i pominuva so redosled.
    Se razbira begam ili uste podobro me izbegnuvaat takvite luge. :$
     
    На Кена Рис, poenta, Briar Rose и 2 други им се допаѓа ова.
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Кога сме кај тајните...
    ..не толку блиска личност,одамна,ми кажа нешто "во доверба".
    И толку.
    После 3-4 месеци истото го чув од друга рандом личност.
    И сеа...мене ми кажала во доверба..?!?
    Ни да слушам,нит да знам.
    Зошто да ми е непријатно?

    Да едитирам... @toogood веќе пишала слично.
     
    На *Amethyst*, Lilit, Tanjamm и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На elimkd, realGirl, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Jas pak , znam da cuvam tajni , samo potrebno e da mi se kaze deka nestoto e tajna , i jas ke si molcam kako riba . Sakam da soslusam bliski licnosti , da mi se doveruvaat , no i jas da se doveram , da bidam soslusana .. Zatoa biram koj imam do sebe i na kogo se doveruvam . Vo minatoto se izgorev ubavo , pa sega pretpazlivo gi biram licata koi me opkruzuvaat .
     
    На Biny, LadyInTheDark и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Знам една работа, дека ниту една тајна не отишла у гроб..и знам дека долгогодишна добро криена тајна донела невидено олеснување откако е разоткриена иако првично поминала низ минско поле.
     
    На ivi1987 и Briar Rose им се допаѓа ова.
  6. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Јас не сум личност што прекажува ретко трачарам.. а тајни чувам и баш пред некоја недела бевме излезени со друштво и едно другарче го прашаа па баш за тајната и мислам дека се изненади оти ништо немав кажано се сврти накај мене и толку зачудено им кажа на сите гледајќи во мене си реков да не згрешив шо не кажав хаха така да и најмала работа што е не ја кажувам на никој нема потреба секој се да знае, а најмалце да дознае од мене.. и не ги почитувам луѓето кои прекажуваат или мора одма се да кажат на цел свет. Некои работи без да се напомени треба да знаеш дека не треба да се кажуваат. Кај мене тоа често се случува затоа имам добри пријатели покрај мене. Јас немам некои тајни, долго време немам чувано тајна. Ете пример кога бев помала знаев една тајна која всушност не беше вистина и затоа што мразам озборување и ја кажав на другарката на која се однесуваше тајната.. тука настана малце конфликт испадна дека другарката што ми ја довери тајната се зезала ама јас мала мене страшно ми изгледаше така да зборува за друг и затоа кажав. Многу мразам неправди. Ете ви открив две мои тајни.. се надевам на никој нема да ги кажете..
     
    На *Amethyst* и baba Rada им се допаѓа ова.
  7. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Се сложувам со тоа дека тајните не одат во гроб, еден ден се се дознава. Може само да се одолговлекува периодот во кој е тајна и мислам дека тој период претсавува доста голем товар за душата дури и ако ти самиот ја чуваш таа тајна, а уште повеќе ако и некој друг ја „чува“ со тебе.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека е невозможно, ама тоа пред се' зависи од човекот. Не е секој човек вреден за доверба. Тајните можат да бидат товар, за некого и проклетство.

    Чувам тајни, и тоа добро, не ми сметаат, не ми тежат, ниту чувствувам потреба да му ги кажам некому. Освен во случаи кога сметам дека некому треба да му се помогне, можам да кажам ако проценам дека ќе користи на личноста што ја засега.

    Во глобала, тајните не остануваат вечно сокриени. Ама не е мое да ги откривам.
     
    На theowndemon, +++, *Amethyst* и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.666
    Пол:
    Женски
    Ете толку е едноставно и просто.
    Или ако си “лајпрда” или “врба низ г’з”.

    Доста длабоки анализи за овака проста тема.
    Тајна е кога ја знае само еден. Во ретки случаи останува меѓу двајца, ако си доволно среќен да имаш човек од доверба. И да бидеме искрени, оние “тајни” што се кажуваат на некој, најчесто сакаме да бидат дознаени и споделени. Кога не сакаш нешто да се знае си го чуваш јазикот зад забите.
     
    На theowndemon, *Amethyst*, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А што правиш на пр.кога некој ќе те проколнува и моли да му ја кажеш тајната!???
    Што би правела ти кога некој ќе те моли да му признаеш дека она е посвоено бебе, дека тие не и се правите родители за кои мислела


    дека е така 37 години!??
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Чувам тајни ... многу успешно.
    Тајната е во тоа што... брзо заборавам.
    Особено ако нештото не ме засега лично или не сум вклучена во приказната, ма само изволте. Како бунар без дно...
    Во моментот ќе сослушам, ќе сочувствувам дури, ќе дадам мислење, не дека не ми е гајле, гајле ми е... ама заборавам, многу заборавам. Срамота е да кажам дека заборавив дека ми кажаа тајна која после се обелодени, а јас бев изненадена...и на тоа ми рекоа - леле браво како изглуми да не биде лошо пред другите... екхм... остана тајна дека ја заборавив тајната. :?::wasntme:
    Дементна сум тро...

    Е имаше една друга тајна во средно, да не образложувам што, мајката на девојчето работеше со мајка ми, па така и знаев зошто мајкава во една прилика кога бев кај мајка ми на работа во основно си кажа пред мене, никој не очекуваше дека во средно заедно ќе учиме. Мајка ми ме седна и ми рече - не смееш да зборуваш за тоа со другите деца, ќе ја повредиш многу и ќе пати. Ко за младо дете добро се носев со тоа и не писнав, иако секој ден ме потсетуваше на тајната и не се задружив со неа ич. Могуќе е и тука да ми се врежало дека туѓи тајни се туѓи тајни, шо знам и коупинг стајл со туѓите тајни ми е да ги потискам и заборавам за да не ги повредам.

    А тргнувам и од себе...
    Имаме неколку фамилијарни тајни кои ги знаат малкумина од доверба. Верувам дека нема да ми биде сеедно да ги слушнам од некаде. Мислам тајни, не се тајни кога ете се знаат, ама не знае и не треба да знае секој.
    Од друга страна исто така благодарам на мојата околина во која растев. Некои работи знам дека ги знаеа сите возрасни и никогаш од никаде не стигна од мене од трета страна дека некој збори или знае, но знам дека знаат...ама почитувам зошто се однесуваат со почит према тоа.
    И така...

    И не зборувам за своите тајни, она што е длабоко и горко особено, па и позитивно ми се случува да скријам... знам дека не можат да ми помогнат, освен да одмогнат, та дури и да се наситат.
     
    На Annath, macka91, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Оние тајни кои не ми се од лично значење (туѓи тајни) или се мои но не од големо значење, не ми е проблем да ги премолчам, ниту ми тежат, едноставно ги потиснувам па дури ретко и се присеќам на нив.

    Мои лични поголеми тајни ми било проблем да не ги споделам барем со еден близок, но времето покажало кои луѓе останаа од доверба.
     
    На Annath и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.666
    Пол:
    Женски
    @baba Rada што има некој да ме проколнува и моли да кажам нешто? Ако веќе наслушнале нешто ќе ги упатам до тој што треба да им каже.

    Сите ние имаме луѓе околу нас што точно знаеме што од кој да очекуваме. Имам другарка што ако сакам нешто да се расчуе одам прво кај нејзи да и ја кажам “тајната”. Имам личности што ако сакам да дознаам нешто (исклучиво ако е поврзано со мене, иначе апсолутно не ме занима), точно знам каде да заѕвонам и кој прв ќе истрча да ми “пренесе во доверба”. Имам другарка на која никогаш не и велам не кажувај на никој за ова, оти сама знае дека она што си го кажуваме е за меѓу нас и само и само за меѓу нас. Така и таа со мене. Сите ги имаме тие карактери од луѓе околу нас, така што не гледам зошто некој би ме преколнувал мене кога секогаш може да најде друг кој без многу молење ќе си каже се па и повеќе од очекуваното.

    Кога веќе спомна посвојување конкретно, дали е мое да кажам на некоја трета личност дека е посвоена?! Не е мое. Затоа во тој случај - ништо не знам.
    А конкретно имав другарка која е посвоена. Дали беше до мене да и кажам? Не. Ама татко и го изгуби кога имаше 4, а мајка и ја изгуби пред 3 години. Друга фамилија немаше. Ги собрав другарките и им предложив да и кажеме дека е посвоена, зошто гласини имаше на секаде, она веќе некое време се сомневаше и беше сама, знаев дека некој ќе и истропа. Не сакаа да слушнат за тоа. Не поминаа 2 недели, таа дозна. Не обвини прво нас. Ја седнав и и раскажав како и овде, како и што беше. И дека мајка и имаше речено дека се додека е жива нема да и признае дека е посвоена. Тогаш која сум јас да и кажам таква работа?

    Има работи што иако ги знаеме под никакви околности не е на нас да ги кажеме. Можеби некогаш ќе дојде до тоа (како во мојот случај), можеби не. До тогаш наше е да процениме што и кога, и дали воопшто смееме да си дозволиме да го кажеме.


    Иначе немам проблем со тајни. И битните и небитните ги заборавам. А она што го памтам, не го кажувам на никој, пошто како што реков не е на мене да го раскажувам понатаму. Тајните не ми тежат. Но она, што знае да ме пецне кај нив е што некогаш ми е споделено нешто тажно, а јас не можам на никој начин да помогнам.
     
    Последна измена: 5 јануари 2018
    На Someonespecial, macka91, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Ако знаат двајца тогаш тоа веќе не е тајна :devil:
    Шала на страна знам да чувам тајни но никогаш не си ги кажувам своите :)
     
    На Feminka22, stetoskop и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не постои тајна. Се се дознава, нешто порано, нешто покасно.
    Јас не знам да чувам тајна, ако е некој трач или нешто невообичаено би разговарала со партнерот да слушнам што ќе каже за тајната.
    :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  16. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Имав пишаво сличен пост во сдк, знам да чувам тајна се дури не ми речат никому да не кажувам, е тогаш тајната во прва прилика магично испарува
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Порано сакав да имам тајни и да ми ги кажуваат, не посветував внимание на тоа.
    Сега со теков на времето навистина не сакам да ми ги кажуваат своите тајни, мислам дека не би можела да го сносам тоа во себе. Не дека не знам да чувам, туку едноставно не сакам да бидам нечија пандорина заклучена кутија.
    Во последно време не кажувам тајни свои на други личности поради тоа што во минатото кажував и ги злоупотребија.
    Еднаш кога ќе се попариш и на ладно ќе дуваш. Затоа е најдобро секој за себе да си ги чува тајните.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    Порано невозможна мисија јас секогаш бев онаа која имаше "лапнато"нога од кокошка па секогаш издавав се кој на кого му е симпатија и слично но како растам така се повеќе чувам за себе и не кажувам тоа што ми е кажано...колку и да сум изреволтирана ќутам додека пак кај некои личности тоа не е така ќе ги налутиш и се ќе ти стават на тацна и ќе ти го набиваат на нос..."свака им част" :clap:
    И така....
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.852
    Пол:
    Женски
    Тајни има кај мене многу, секако во фамилијата секој има тајни, тие не ги кажувам, е ако зборуваме за тајни други кај мене неможат да седат долго, а со најблиската другарка имаме тајни таа е добра, ја чувам како дијамант, не само заради што ми ги знае тајните и што не ги ќажува, а знаете ако се скараш со другарка таа може да се навреди и да ги каже сите тајни, а ние сме блиски се имаме еднаш скарано ама после тоа јас никогаш до денес и понатака нема да и се скарам, детски тајни и тоа имав ама како дете неможеш да сокријаш ништо и не беа кој знае какви тајни, значи јас имам и некои тајни самата себе што несмеам да ги кажувам, некои непреболени работи, ама тоа е само за да не ги натажам моите, знаејќи ги дека ако им кажам нешто лошо што го чувам во себе ќе ми се лутат и ќе се секираат можеби и засекогаш, не се знае колку долго ќе трае, со дм ветивме меѓу себе тајна која исто така згрешив што издадов ама само на најблиската другарка, таа Чувај Боже да не заречам не ме има издадено, зависи каква е тајната кај мене барем со најлиската другарка ги споделувам тие поголемите бидејќи знам дека е добра и со дм планирам да стапам во подобри односи со разговори и со тек на време и на него ако заслужува и ако ме слуша ќе му ги кажувам маките, а има и посебни тајни кои ги чувам јас од дома, и така.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Амиго

    Амиго Активен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Baram kako da stavam slika i go vidoc ovoj i preska kazav sekogas sim imal golema sreka da srekaxam luge za da mosam sa im se doveram pred se na mojot brat