1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Чудни навики на вашите бебиња

Дискусија во 'Бебе' започната од blond, 17 април 2012.

 1. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.710
  Сигурно секое бебе си има свои навики, кои за нас повозрасните некои се чудни.

  Моето бебе има навика кога и да легне на под, веднаш го лиже ламинатот :D . Додека истово не се случува ако подот е покриен со плочки или паркет.
   
  На Girl-Rabbit, DeMelo, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  197
  Кога ќе ме види плаче да го кренам за да може со показалчето да ми ги гали трепките и веѓите, а сега нова навика му е со устето да ми допира трепките колку нежно го прави тоа.. и најново ги гризе ѕидовите ....
   
 3. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  135
  Моето внуче, гризе апсолутно се што ке му дадеш да допре или држи :D а во последно време си ги јаде прстите на стапалата..речиси цела пета му влегува в уста хехе :D многу е смешен :D Поздрав :hai:
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 4. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Обавезно кога ја заспивам, со ножето ме гали по лицето и намерно во уста ми го става и се кикоти. Ама тоа не е некоја невообичаена навика. Инаку имам внуче што обожава да лиже течни детергенти, дрвјата во дворот, д ајаде пластелин, ама буквално се.
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.171
  Допаѓања:
  194.235
  Пол:
  Женски
  Мојов нема некои особено чудни навики. Кога јаде сам (овошје, кекси, или нешто друго) малку да касне, па делче ќе фрли, па пак ќе касне, пак фрла итн. - најверојатно поради тоа што обично во дворот јаде, па си дели со мачето и кучето :) и цело време ломоти додека јаде.
  Секогаш кога ќе се заигра со нешто, кога ќе му досади играчката, мора да ја фрли и да слушне каков звук прави. Ако не ја слушнал, или ако немало звук, пак ја бара и пак ја фрла се додека не биде задоволен. Има навика да тропа по кантата за ѓубре како на тапан, а во последно време и ја отвораше, па ја извадив надвор, сепак не ми се ризикува да изеде нешто од неа.
  И обожава да си игра со играчки чија првобитна намена е сосема друга...
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  16.763
  Допаѓања:
  96.390
  Пол:
  Женски
  Чудна навика..па еве кога седи на кревет ме гледа,и оддеднаш се фрла наназад :D што на нејзе и е интересно,но опасно е ако тоа го прави доле на плочките. Исто така го прави ова со храната , како што рече Аннатх, ке гризне едно залче од лебчето или било што , па рони и фрла на земја , па пак јаде и така :D
  Сега за сега е ова др ако ми текне ке пишам :D
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Не е бебе малку е поголем ама сепак си има некои чудни навики.
  - кога јаде, јаде прво ручек, се напива сок или вода и потоа јаде салата. Секогаш е така, го нудам пред ручек салата а тој ја тргнува и чува за после ручекот :)
  - не спие на јастук-перница. Јас неспијам ама од бебе му вметнувам мало јастуче да се научи, али сега сам го трга и не спие на него
  Др. не ми текнува, сето останато мислам дека е ок за негова возраст и развој.

  Прочитав дека некои јадат пластелин, дрво.....тоа е недостаток на некој витамин и не е чудна навика туку потреба за некој витамин. Обично Б или А, калциум (кога грепкаат и го лижат и јадат ѕидот), калиум....
   
  На Amona му/ѝ се допаѓа ова.
 8. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  mojata vnuka ima dve godini a e veke ekstremen sportista.:) koga sestra mi ke ja zaspie na pladne,i koga ke se razbudi odma direktiva se kacuva na naslonot od trosedot kaj sto se potpirame so grbot :) prvo se zadrzuva za prozorot dodeka se kaci a posle si stoi slobodno na noze taka kacena gore.ne mi se veruvase dodeka ne vidov.budalce malo
   
  На Amona му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  192
  Моето во последно време нон стоп си го вади јазичето надвор од устата се криви што велиме ние струмичани,исто сака да го гушнам и со устето да ми пртка на рамото и се смее на цел глас
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 10. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Па јас сум јадела сунѓер за мијање тањири :rofl: :tmi:
   
  На Amona му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Јас и брат ми сме јаделе песок :tmi:
  брат ми пробал и сапун :lol:
   
  На Amona и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  Ај да не отворам нова тема, тука ќе прашам....имате ли заприметено некогаш малите да ви се стресат исто како кога ни е студено кога ќе се протресеме, и колку тоа често го правеле?
   
 13. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Да, ако проба нов вкус, некогаш кога мочка/кака. Кај нас не е многу често ама мислам дека не е страшно. Сепак зависи колку е често и како се тресе, дали само главата или цело.
   
 14. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.170
  Пол:
  Женски
  Да не е тресење од возбуда или среќа? Како да стиска заби? Вакви моменти имаше внук ми, а ги имам приметено и кај други деца.
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  @leona83 главчето, и можеби по малку рамениците тој дел...баш онака како ние возрасните кога во секунда ќе те стресе ладно, е баш таква реакција
   
 16. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски

  Ништо страшно, и мојата така прави. Мене др.ми рече дека некогаш така прават ако ненадејно си ја голтнат плунката.
   
 17. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.687
  Допаѓања:
  19.853
  Пол:
  Женски
  Malava saka od tepih da si otide na plocki da si legne i da si gleda tv :D a potoa da si lizi.
  Isto koga ja zaspivam kaj mene i e ubavo rakata vo kosa da ja stavi i sa me kube ili vo ustava da mi gi cepka zabite :)
   
  На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Life11

  Life11 Нов член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Moeto since za svoi 10 meseci ima mnogu cudni naviki na primer obozava da otvara po fioki koga se vozi vo dubak tropa na tanjirce so lazica duri nie jadime ako nema pred nego tanjir placi duri go drzi glas inaku i druga rabota e toa sto voopsto ne igra so igracki i obozava so prsteto da me giba po ocite kako i da e veselo ni e po doma mnogu zivo bebule e:D
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.