1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шах

Дискусија во 'Спорт' започната од Vitorija, 21 октомври 2011.

 1. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  602
  Мислам дека нема ваква тема :)

  Значи Шах (од персијски-крал) е спортска игра на квадратна табла за двајца играчи. Таблата е поделена на осум редови и осум колони, и има 64 полиња кои се наизменично темни и светли (често се вели црни и бели).

  Шахот како игра е со доста долга традиција, најверојатно играта се појавила пред повеке од 2000 години. Играта во тоа време претставувала најобична војна помеѓу две спротивни страни и го укажувала поредокот на тогашната индиска војска, на што укажува и претходниот назив на фигурите: пешадија, коњица, слонови и борни коли, а во средината се наоѓа раџа (крал) и неговиот советник мантрин (денешна кралица).
  Со тек на времето ваквите називи добиле замена и "помодерна" варијанта на воена симболика (освен кралот и кралицата).

  -Пионот или пешакот во германскиот е "der Bauer" (селанец), во англискиот "pawn", збор кој потекнува, преку англо-норманскиот и францускиот, од латинскиот "pedon", што значи војник припадник на пешадија.
  -Фигурата "коњаник" (или витез) сѐ уште така се нарекува во англискиот јазик. Во рускиот јазик е коњ, во хрватски јазик "skakač", а во македонски се користи коњ или скокач.
  -Индиската фигура која го симболизира слонот, во Русија и денес се нарекува слон. Во Германија е "der Läufer", што значи тркач. Во македонскиот јазик се користи терминот "ловец" или пак "лауфер", а во англискиот, "bishop" (бискуп), можеби поради сличноста на формата со бискупската капа.
  -Борната кола, чиј стар назив бил "кула", а се однесувал на дрвената кула која се користела при опсадите, денес, веројатно како промена во техниката на војувањето, е заменета со топ.
  -Кралот, персиски "шах", и го дал името на играта. До кралот стои фигура која на персиски се нарекува "ферз", што значи канцелар или везир. Овој назив се користи и во Русија. Во Европа ферз го сменил полот и се претворил во кралица или дама.

  Секој играч започнува со 16 фигури: крал (1), кралица (1), топ (2), коњ (2), ловец (2) и пион/пешак (8). Еден играч игра со светли, односно бели фигури, а другиот со црни фигури, најизменично придвижувајки ги своите фигури, при што белиот има право на прв потег. Резултатот во шаховската игра зависи исклучиво од вештината на играчот, а воопшто не зависи од среќата. Играчите најизменично влечат потези со цел да го матираат противникот, и да го доведат во позиција на шах-мат. Шах-мат е ситуација кога кралот е нападнат и нема начин да се заштити или да се придвижи кон поле кое не е нападнато. Кога противникот е матиран, партијата се завршува со победа над противникот. Покрај шах-мат, кога е познат победникот, партијата може да заврши и со реми или пат позиција, кога резултатот е нерешен.

  Јас играм шах од 5/6 години, и сега кога ќе се сетам уште со смееме со тато (инаку голем љубител на шахот) на моите "бисери" во изучувањето на правилата и техниките :D
  Па, што мислите за ваквиот спорт :) Многумина ја сметаат за досадна а и ретко кој има време за неа, а за многумина е добра "вежба" за мозокот. Знаете да ја играте и колку обожавате да ја играте?
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 2. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Ја играм од многу мала, ме научи дедо ми. Секогаш ја играв со него, сега за жал немам со кого.
  Добро, ја играм на компјутер... Никогаш не ми е досадно, напротив уживам додека ја играм и никогаш не се откажувам.
   
 3. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Порано не бев многу многу заинтересирана за играва. Знаев само која фигура како се движи и кога е шах а кога мат. :) Пред некое време дечко ми ми се запна да ме научи да играм, па сега дури сама го терам.. некако мозоков ми го размрдува. По солиден број одиграни партии, се запознав и со чувството кога победуваш! јеее (се надевам не ми попушташе типацот :) ). Интересно е морам да признаам, само понекогаш многу ме нервираат мажите од мојата фамилија т.е. кога се исклучуваат од сета реалност, нас жените не ставаат на муте и целосно се предаваат на шахот. :P
   
 4. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.882
  Пол:
  Женски
  Ме научи тетин ми, а потоа учевме малку и на школо, во не знам кое одделение точно. Важно е дека знам како да ги наместам фигурите и која, како се движи :lol: доста ми е, не? :lol:
   
 5. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Ги знам основните потези, знам и да изиграм нешто со послаб противник. Имам играно едно 10-тина до 20 пати преку сила во целиот мој живот, а тоа е релативно малку. Дечко ми многу сака да игра шах, дури има одено и на натпревари. Пред неколку години за роденден му купив кожен шах кој се мота во футрола тркалце (како дипломите од факултет), а фигурите се магнетни и се лепат за подлогата. Не дека е подарок од мене ама прекрасен е. Кога го виде подарокот летна ама буквално летна :lol: иако имаше дома еден дрвен постар шах.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.103
  Допаѓања:
  56.277
  Пол:
  Женски
  Шах :) Ми враќа спомени од детството. Татко ми многу сакаше да игра и уште од малечка ќе ме седнеше спроти него и ме учеше. Не злато, ваму ќе го ставиш топот, не бре срце таму, ах бре детиште гледаш ли ти воопшто што играш?! :D Ама се научив и го победував после без попуштање :!: И маж ми игра, него не можам да го победам никогаш, штета не ми текнало за дома да си купиме шах.
  Ми се свиѓа тишината некако, размислување, концентрацијата што е потребна за играва. :)
   
 7. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.852
  Сега не играм. Порано играв постојано, интересно ми беше и сеуште ми е интересно ама не играм.
  Посотојано губев од татко ми и плачев :rofl: .
  Татко ми и неговите браќа знаат многу да играат, чичко ми има добиено и некаква награда, не сум запознаена.
  Да има поголем интерес и организации би играла :) .
   
 8. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.563
  Допаѓања:
  75.632
  Пол:
  Женски
  Сака и играм шах. Благодарна сум му на вујко ми затоа што ме научи да играм. Не знам дали ми попушташе, но понекогаш го победував.
  Играм и со сестра ми, но таа е многу послаба, па не ми е предизвик.
   
 9. Afronija

  Afronija Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  9
  со татко играм скоро секој ден... мо мислам дека ми попушта :?:
   
 10. Donatella

  Donatella Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Знам да играм ама одамна немам играно што мислам и дека заборавив :tmi: :wasntme: Добра игра само бара многу време.
   
 11. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Уште многу мала, татко ми ме учеше да играм. :)
  Тогаш научив, но многу одамна беше и сега незнам да играм.
  Како и да е ни тогаш не сум знаела да играм многу добро и не сум била експерт.

  Ми се допаѓа кога гледам некој како игра.
  Особено пред крај таа напната атмосвера. :lol:
   
 12. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Oбожавам да играм. Со дедо ми највеќе играм бидејќи тој ме научи а и му ги знам сите финти.
  НО пред една неделеа прв пат до победив воо шах.Тој во времето на Југославија бил најдобар шахист. (не се фалам но морам да речам) :lol:

  Шахот ме опушта и уживам. Па ајде на една партија шах. ;) :)
   
 13. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  70
  Моја голема страст. Порано играв уште повеќе а денес поретко. Извондредна игра за размрдување на сивата маса, многу размислување премислување тактики само да победиш и тоа да се надеваш дека нема да ти попуштат :D
   
 14. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  играм шах уште од мала и сум била на натпревар во основно училиште. Шахот е умствена и интересна игра. Би сакала некој ден да бидам како гари каспаров идол ми е човекот :D
   
 15. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Шах знам да играм дедо ми (Бог да си го прости) ме научи. Секогаш играв со него ми текнува кој губи чести сладолед, сокче, милка. Али без разлика кој изгубил дедо ми честеше. Немам играно веќе 4 години откако е починат ;(
   
 16. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Почнав да играм пред 2 месеци и не да се фалам ама добро ми оди.Успеав да си ја победам противничката која знае кај кај повење од мене да игра ама ми се посреќи :) на физичко тепаме време со шах инаку имам на ум да си купам сега за брзо време :)
   
 17. TheTribe

  TheTribe Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  29
  Обожавам шах...сама се научив, и играм како мала со другарка ми...сега во последно време немам со кој да играм...но во секој случај е многу добра игра за масажа на мозокот и развивање на умствената страегија.
   
 18. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Обожавам шах..татко ми не научи да играм.не сум експерт..досега го немам победено татко ми..а кога играм во школо победувам..
   
 19. Gentleman..D

  Gentleman..D Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  44
  ахх не ја обожавам играва многу но знам дека дедо ми ме учеше да играм како малечка..аа сега одмана немам играно ехееее има има време (ако немам заборавено) хихихиих :lol: (ама лажам) ^_^
   
 20. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  Баба ми ме научи да играм шах кога бев мала. Па, сега сум една од ретките во генерацијата кои знаат да играат шах. Па, така, понекогаш играм со баба ил тато. Понекогаш и со мама, но со неа избегнувам затоа што ме остава лесно да победам. |(
  Прво играв и со братучед ми, но сега одамна не сум играла... :D