1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шах

Дискусија во 'Спорт' започната од Vitorija, 21 октомври 2011.

  1. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Мислам дека нема ваква тема :)

    Значи Шах (од персијски-крал) е спортска игра на квадратна табла за двајца играчи. Таблата е поделена на осум редови и осум колони, и има 64 полиња кои се наизменично темни и светли (често се вели црни и бели).

    Шахот како игра е со доста долга традиција, најверојатно играта се појавила пред повеке од 2000 години. Играта во тоа време претставувала најобична војна помеѓу две спротивни страни и го укажувала поредокот на тогашната индиска војска, на што укажува и претходниот назив на фигурите: пешадија, коњица, слонови и борни коли, а во средината се наоѓа раџа (крал) и неговиот советник мантрин (денешна кралица).
    Со тек на времето ваквите називи добиле замена и "помодерна" варијанта на воена симболика (освен кралот и кралицата).

    -Пионот или пешакот во германскиот е "der Bauer" (селанец), во англискиот "pawn", збор кој потекнува, преку англо-норманскиот и францускиот, од латинскиот "pedon", што значи војник припадник на пешадија.
    -Фигурата "коњаник" (или витез) сѐ уште така се нарекува во англискиот јазик. Во рускиот јазик е коњ, во хрватски јазик "skakač", а во македонски се користи коњ или скокач.
    -Индиската фигура која го симболизира слонот, во Русија и денес се нарекува слон. Во Германија е "der Läufer", што значи тркач. Во македонскиот јазик се користи терминот "ловец" или пак "лауфер", а во англискиот, "bishop" (бискуп), можеби поради сличноста на формата со бискупската капа.
    -Борната кола, чиј стар назив бил "кула", а се однесувал на дрвената кула која се користела при опсадите, денес, веројатно како промена во техниката на војувањето, е заменета со топ.
    -Кралот, персиски "шах", и го дал името на играта. До кралот стои фигура која на персиски се нарекува "ферз", што значи канцелар или везир. Овој назив се користи и во Русија. Во Европа ферз го сменил полот и се претворил во кралица или дама.

    Секој играч започнува со 16 фигури: крал (1), кралица (1), топ (2), коњ (2), ловец (2) и пион/пешак (8). Еден играч игра со светли, односно бели фигури, а другиот со црни фигури, најизменично придвижувајки ги своите фигури, при што белиот има право на прв потег. Резултатот во шаховската игра зависи исклучиво од вештината на играчот, а воопшто не зависи од среќата. Играчите најизменично влечат потези со цел да го матираат противникот, и да го доведат во позиција на шах-мат. Шах-мат е ситуација кога кралот е нападнат и нема начин да се заштити или да се придвижи кон поле кое не е нападнато. Кога противникот е матиран, партијата се завршува со победа над противникот. Покрај шах-мат, кога е познат победникот, партијата може да заврши и со реми или пат позиција, кога резултатот е нерешен.

    Јас играм шах од 5/6 години, и сега кога ќе се сетам уште со смееме со тато (инаку голем љубител на шахот) на моите "бисери" во изучувањето на правилата и техниките :D
    Па, што мислите за ваквиот спорт :) Многумина ја сметаат за досадна а и ретко кој има време за неа, а за многумина е добра "вежба" за мозокот. Знаете да ја играте и колку обожавате да ја играте?
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ја играм од многу мала, ме научи дедо ми. Секогаш ја играв со него, сега за жал немам со кого.
    Добро, ја играм на компјутер... Никогаш не ми е досадно, напротив уживам додека ја играм и никогаш не се откажувам.
     
  3. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Порано не бев многу многу заинтересирана за играва. Знаев само која фигура како се движи и кога е шах а кога мат. :) Пред некое време дечко ми ми се запна да ме научи да играм, па сега дури сама го терам.. некако мозоков ми го размрдува. По солиден број одиграни партии, се запознав и со чувството кога победуваш! јеее (се надевам не ми попушташе типацот :) ). Интересно е морам да признаам, само понекогаш многу ме нервираат мажите од мојата фамилија т.е. кога се исклучуваат од сета реалност, нас жените не ставаат на муте и целосно се предаваат на шахот. :P
     
  4. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Ме научи тетин ми, а потоа учевме малку и на школо, во не знам кое одделение точно. Важно е дека знам како да ги наместам фигурите и која, како се движи :lol: доста ми е, не? :lol:
     
  5. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ги знам основните потези, знам и да изиграм нешто со послаб противник. Имам играно едно 10-тина до 20 пати преку сила во целиот мој живот, а тоа е релативно малку. Дечко ми многу сака да игра шах, дури има одено и на натпревари. Пред неколку години за роденден му купив кожен шах кој се мота во футрола тркалце (како дипломите од факултет), а фигурите се магнетни и се лепат за подлогата. Не дека е подарок од мене ама прекрасен е. Кога го виде подарокот летна ама буквално летна :lol: иако имаше дома еден дрвен постар шах.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Шах :) Ми враќа спомени од детството. Татко ми многу сакаше да игра и уште од малечка ќе ме седнеше спроти него и ме учеше. Не злато, ваму ќе го ставиш топот, не бре срце таму, ах бре детиште гледаш ли ти воопшто што играш?! :D Ама се научив и го победував после без попуштање :!: И маж ми игра, него не можам да го победам никогаш, штета не ми текнало за дома да си купиме шах.
    Ми се свиѓа тишината некако, размислување, концентрацијата што е потребна за играва. :)
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Сега не играм. Порано играв постојано, интересно ми беше и сеуште ми е интересно ама не играм.
    Посотојано губев од татко ми и плачев :rofl: .
    Татко ми и неговите браќа знаат многу да играат, чичко ми има добиено и некаква награда, не сум запознаена.
    Да има поголем интерес и организации би играла :) .
     
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.391
    Пол:
    Женски
    Сака и играм шах. Благодарна сум му на вујко ми затоа што ме научи да играм. Не знам дали ми попушташе, но понекогаш го победував.
    Играм и со сестра ми, но таа е многу послаба, па не ми е предизвик.
     
  9. Afronija

    Afronija Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    со татко играм скоро секој ден... мо мислам дека ми попушта :?:
     
  10. Donatella

    Donatella Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Знам да играм ама одамна немам играно што мислам и дека заборавив :tmi: :wasntme: Добра игра само бара многу време.
     
  11. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Уште многу мала, татко ми ме учеше да играм. :)
    Тогаш научив, но многу одамна беше и сега незнам да играм.
    Како и да е ни тогаш не сум знаела да играм многу добро и не сум била експерт.

    Ми се допаѓа кога гледам некој како игра.
    Особено пред крај таа напната атмосвера. :lol:
     
  12. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Oбожавам да играм. Со дедо ми највеќе играм бидејќи тој ме научи а и му ги знам сите финти.
    НО пред една неделеа прв пат до победив воо шах.Тој во времето на Југославија бил најдобар шахист. (не се фалам но морам да речам) :lol:

    Шахот ме опушта и уживам. Па ајде на една партија шах. ;) :)
     
  13. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Моја голема страст. Порано играв уште повеќе а денес поретко. Извондредна игра за размрдување на сивата маса, многу размислување премислување тактики само да победиш и тоа да се надеваш дека нема да ти попуштат :D
     
  14. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    играм шах уште од мала и сум била на натпревар во основно училиште. Шахот е умствена и интересна игра. Би сакала некој ден да бидам како гари каспаров идол ми е човекот :D
     
  15. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Шах знам да играм дедо ми (Бог да си го прости) ме научи. Секогаш играв со него ми текнува кој губи чести сладолед, сокче, милка. Али без разлика кој изгубил дедо ми честеше. Немам играно веќе 4 години откако е починат ;(
     
  16. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Почнав да играм пред 2 месеци и не да се фалам ама добро ми оди.Успеав да си ја победам противничката која знае кај кај повење од мене да игра ама ми се посреќи :) на физичко тепаме време со шах инаку имам на ум да си купам сега за брзо време :)
     
  17. TheTribe

    TheTribe Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2011
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    31
    Обожавам шах...сама се научив, и играм како мала со другарка ми...сега во последно време немам со кој да играм...но во секој случај е многу добра игра за масажа на мозокот и развивање на умствената страегија.
     
  18. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Обожавам шах..татко ми не научи да играм.не сум експерт..досега го немам победено татко ми..а кога играм во школо победувам..
     
  19. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    ахх не ја обожавам играва многу но знам дека дедо ми ме учеше да играм како малечка..аа сега одмана немам играно ехееее има има време (ако немам заборавено) хихихиих :lol: (ама лажам) ^_^
     
  20. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Баба ми ме научи да играм шах кога бев мала. Па, сега сум една од ретките во генерацијата кои знаат да играат шах. Па, така, понекогаш играм со баба ил тато. Понекогаш и со мама, но со неа избегнувам затоа што ме остава лесно да победам. |(
    Прво играв и со братучед ми, но сега одамна не сум играла... :D