1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шведска диета

Дискусија во 'Диети' започната од sheis, 31 август 2015.

 1. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,

  Темава е за шведската диета и исто така резултатите од неа. Јас ја испробав, супер брзи резултати и најважното: НЕ СИ ГЛАДНА! :)

  Диетава гласи:

  Дозволени намирници

  - Сите видови месо
  - Сите видови риби и ракови
  - Јајца на сите начини
  - Зеленчук кој расте над земја (зелка, кељ, брокула, тиквици, маслинки, домат, спанаќ, печурки, зелена салата, авокадо, пиперки)
  - Млечни производи исклучиво со висок процент маснотии (јогурт, путер, павлака, кајмак, сирења)
  - Јаткасти плодови (семки од сончоглед, ореви, семки од тиква, бадеми, лешници, индиски ореви, бразилски ореви)


  Дозволени понекогаш

  - Зеленчук како цвекло, морков, репка и целер
  - Овошје. Доволна е една овошка дневно наместо десерт, а посебно препорачливи се малините.
  - Чоколадо со висок процент на какао 2 пати неделно (над 70% какао)

  Не е дозволено!!!

  - Шеќер, купечки сокови, газирани пијалаци, тестенини, колачи, сладолед, мусли и вештачки засладувачи
  - Житарки и скроб (леб, ориз, тестенини, компир, чипс, каши)
  - Маргарин и рафинирани масла
  - Алкохол, посебно пиво

  Исхраната е едноставна и не го оптеретува организмот, па посебно се препорачува во моментите кога сакате брзо да ослабете некој килограм без изгладнување или да ги исфрлите вишокот маснотии.


  СРЕЌНО ♥
   
 2. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Nemora da se drzi dietata.dovolno e da go primenuvas seto nabrojano postojano vo zivotot, da go smenis nacinot na ishrana i ke vidis deka ke ima rezultat.
   
 3. valerija22

  valerija22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  11
  Те молам ако не ти е тешко напиши едно дневно мени какви комбинации правеше за доручек вечера и ручек
  и дали смее да де користи сол оцет и зејтин.
   
 4. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  Може да се користи, но не во преголеми количини :)
  Доручек: Чаша јогурт со јаткасти плодови и по една лажица мед.
  Ужинка: Јаболко или круша (било какво овошје но по едно само - банана не)
  Ручек: Стек или риба ( можеш и тиквички печени,спанаќ...)
  Ужинка: Некое бадемче или лешниче или сува брусница.
  Вечера: Или само салата или нешто што останало од ручекот :)
   
 5. Misaki

  Misaki Нов член

  Се зачлени на:
  4 декември 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво , почнав да се придржувам за овој еежим ме интересира само едно . Дали во денот смеам да ги мешам млечните производи и месото , или строго ако сум го започнала денот со млечен производ треба цел ден да сум на тоа? Ви благодарам
   
 6. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.104
  Пол:
  Женски
  Искрено јас само сум слушнала за шведска маса а не за шведска диета хахаха :)
   
  На Ariel и zhap4e им се допаѓа ова.
 7. Baba1704

  Baba1704 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2015
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
 8. sanie

  sanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  23
  Колку се слабее од диетава месечно ? Поздрав :)
   
 9. Ekran

  Ekran Нов член

  Се зачлени на:
  23 мај 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Sheis, ако не е тајна како ти одеше слабеењето и како се хранеше после добиената сакана тежина. Интересно е и не мора да биде напорна!