1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеги со најблиските

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од danichap, 10 мај 2012.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.877
  Допаѓања:
  236.674
  Дали со своите партнери, членови од потесното семејство или блиски пријатели имате посебен начин на комуницирање.
  Шеги, сленг или изреки кои можеби не се за сите сватливи?

  Ева јас ќе започнам.
  Често кога јас прва му викам на сопругот Те Сакам он ми возвраќа со Фала. :rofl:

  Ние си се разбираме и секогаш под мустаќ си се смешкаме, иако не сум сигурна како тоа звучи за околината :?: .
   
  На TheaEsposito и kravce им се допаѓа ова.
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Па со потесното семејство. Со сестра ми поточно, имаме посебен начин на комуницирање.
  Си се обраќаме со краво, козо, коњ, дебел, говедо, кокошка... И само ние си се разбираме. :wasntme:

  Иначе со другарките..
  При разговор со една другарка, ни е стандард, ако каже нешто интересно: Ееет, пашам бе.
  Или со неколку другарки, јас им се обраќам со Тошо, ама онака малце чудно го изговарам.
  Еднаш така во школо им се раздрав на нив Тошоооо, че се јавиш на телефоно, или он сам да си се јави?
  И еден другар поглед: :^) И си се одалечи. :wasntme:
  Дури некои како Тошо ме имаат запишено у мобилен.
  Имаме еден куп овакви некои, ама нареден пат, повеќе. :wasntme:
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.294
  Баш со некои најблиски си имам муабет за заебанција :) и нема љутиш, наш посебен начин на комуникација.
  Еве на пр. со старосватицата (јас сум и) сме заедно уште од средно училиште и на зезанција се завикавме ,,жено,, и така остана. Сега нагалено се викаме женче :) . И беше чудно на околината а посебно што се зезавме со она ,,туго женооо,, :tmi: и така ни остана.
  Со мм не се викаме на име и сл. туку ,,шема,,. Еден период се затепавме со ,,педер,, ама малиот порасна и почна да впива ко сунгер и еднаш на маса го тресна муабетот ,,дедо педер е,,? :$ :tmi: . ,,Шема,, се викаме уште како дечко и девојка кога бевме и така сме си запишани по тел. а и цело друштво на список некогаш не води како ,,шема,, и се знае кој спаѓа таму.
  Со блиски пријатели останува она ,,што правиш,,? ,,мушко/женско,,
  Ако се некои истоимењаци тогаш постои златно правило :) да не се ословуваат со име на пр. Иван туку се ословува како ,,име,,. Кај си бе ,,име,,
  Сите блиски комшии, цимери бивши, колеги и сл. се викаат ,,сусед,, ,,Сусед како е,, ?

  .....................
   
  На Lov3, thinkerbell, Divinebutterfly и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  9.975
  Пол:
  Женски
  ХАхаахха ние со другарките си викаме понекогаш на смеа "Кај си ле пуфло?" :lol: а другите имиња ни се душееее,пуфка,душ,куче едно :lol: и.т.н.

  А со дечко ми едно време се зафркававме а мори Јагодоооо :D Имаше уште нешто ама не ми текнува,ко ќе ми текни,ќе пишам :D
   
 5. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Јас со најдобрата другарка имам најуникатни шеги од сите. Си се зезаме како мене братучедка ми биле албанките (оние со марами, забрадени), а на неа циганките. И така се шетаме и јас на неа: Леле Хххх братучедка ти. Види ја, срам да и е, не се поздравува. И она исто така на мене ми прави. Другите друагрки знаат дека се зезаме, ама незнам како би реагирал некој од страна. :D :$
  А сестра ми едно време ја викав Ѕверхунде и стално ја зезав зошто е таква лута, остра како Ферхунде што беше од лисјата. Иначе си имаме дадено една на друга најмалку 20 имиња. И тоа не онака нагалено, туку некое име што нема никаква врска со нејзиното вистинско. А некој кога ќе не слушне како се викаме, хахаха, бруки. :lol:
   
 6. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Мене едно другарче курва ме викаше еден период,сеа прекина фала Богу.
  И не се лутам,смешно ми е! :rofl:
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Најмногу ги имам со татко ми.
  Поголем дел од времето низ дома се викаме сељак или нагалено - сељо.
  Јас го зафркавам како селското го вуче постојано назад, поради некои негови чудни манири. :D
  Он ми вика дека јас не сум нешто подобра, наводно мајка ми се породила во некое селце забутано, а не во градот, па од жал ме пишале дека сум родена на второво место, за да не ми се смеат.
  Мислам, глупости, ама како мала плачев многу за ова. :D

  Понатаму, кога сака да ме изнервира ме вика дебела балерина, :D зашто еднаш треснав дека балерина ми е неостварен сон.
  Јас од друга страна си го етикетирам со називите жртвено јагненце, 13то прасе и кокиче, зашто се нешто се жали, му фали и многу ни е нежен.
  :)

  А да, ќе заборавев , кога одам во Зоолошка секогаш ми вика - одиш кај сестрите? Поздрави ги.
  :D
   
  На Foreveryoungiwannabe, Aleks96, De-lovely и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.949
  Сестра ми е обично мојата мета. ]:)

  Чикен и викам моментално. :D Кромпир, мрсулче - стандард тоа... петарда и викав кога беше мала и бушава. :rofl:

  Еднаш нешто ја задевав дека има мустаќи, нешто накај Делчев ја вртам работата, ама еднаш ќе се расплачеше прилично многу и престанав. И реков дека ќе и ги издепилирам еден ден да не се шета вечно така и престана да гличи. :rofl:

  Кога беше помала ја виткав во ќебе и ја дрндлав лево и десно, во знак на добро воспитање и поштовање спрема мене. Тогаш беше потејто маш (пире де).
  :D
   
  На De-lovely, Elennaa и slavica999 им се допаѓа ова.
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  Со сите. За шалење нема крај и граници кај мене (свесна сум дека некогаш претерам )но тоа е .
   
 10. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.092
  Пол:
  Женски
  Во последно време, почнав дечко ми „брат“ да го викам. Пример, „брат ај да одиме таму и таму“. Ми се лути, па одбегнувам малку. Не ми бил тој брат, сум си имала. Никој друг го немам ословувано така.
  Брат ми пак, го викам „саламче“. Ме потсетува на салама и готово. Исто и тој ми се лути.
  Најдобрата другарка на шала, на смеа ја завикав скоро па по едно машко име, па сега цела населба ја вика така :angel:
   
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.027
  Со другарките:кучко,краво,идиотко,селанко(нема ден да не им речам барем на една од нив селанко)...иначе еднаш со другарка ми се завикавме курво,некаде на јутуб слушнавме така едно смешно видео у кое се спомнува курвоооо ама така завлеченоооо,и така си се завикавме,ама само кога бевме сами.Или пак пред некои поблиски.Еднаш ни се испушти нашколо,во дворот тишина,немаше многу деца околу 6-7.и јас нешто ја штипнав ли,ја апнав ли,не ми текнува и ова се дере:Амориии курвооо...и јас и викам шо е ма смрдло ни една,и сите се вртат на кај нас,си мислеа ќе се испотепаме,а ние се згазивме до смеење :D
   
  На N1ky му/ѝ се допаѓа ова.
 12. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  Другарка ми ја викам киро мувата и ма4а, а таа мене к’ци црвот и чедо божје. Во принцип не се шегувам на таков начин со лугето. :D Инаку тоа к’ци црвот и киро мувата ни е од еден цртан филм каде мувата и црвот беа на македонски од англиски имиња преведени како к’ци и киро. А тоа ма4а е кога еднаш наместо ма4е на скајп по грешка и пишав ма4а и тоа и остана. :D
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Дечко ми нон стоп се шегува со мене...и тоа ми е ок, не се лутам.
  И јас него често знам да му речам мајмун,но он не се љути,тоа си се знае дека е шега.

  Со другарките исто така.
  Една другарка еднаш спремаше ручек и ме викна, го утнамалце ручекот, и нон стоп ја зезам.
  Сестра ми тек.... :lol:

  А тато така добива инспирација за мене,сите шеги по дома се на моја сметка и на мама. 8)
   
 14. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.883
  Е ако не направам шега барем еднаш во денот, налет таков ден. :D
  Секојдневно се шалам со моите дома, со мајка ми посебно знаеме да се утепаме од смеење, во последно време до солзи се смееме и секогаш знае да каже: `За арно нека е толку смеење`. Со секој дома поединечно си имам посебни шеги, знам кај да ги фатам. :P А си имаме и фамилијарни шеги, и тоа е наречено групно мавање сеир. Татко ми некои шали си ги сфаќа озбилно, па демек ќе се подналути, па пак ќе го фатам на шала и ќе му изнудам насмевка. Пр. кога е Валентајн, или годишнина на моите го буцкам татко ми, му викам: `Ајде одете си со женчето, си имате денес тајни муабети` :D
  Некогаш на мајка ми и се поклонувам и, и викам `Султанке` ( :o многу турски серии не е на арно).

  Уживам кога се шегувам и на своја сметка, и некогаш на нивна, или општо кога нешто ќе раскажувам, обожавам кога изнудувам насмевка. Кога ќе ми текне дома што сум кажала, знам и самата да си се изнасмеам на моите шали. :lol:
  Истото е и со дечко ми, нема лутење, демек ќе му се подналутам, али си имаме стандарни шали и веќе си ги научивме, така да јас најчесто го обновувам фондот на шали, и измислувам нови. :D  Абе махер сум за шегуванции! :hai:
   
 15. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  78
  Jас не сакам :)
   
 16. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  И ние роднините од зоолошка ги викаме...... роднини. :rofl:
  Никогаш не викаме: Одиме во зоолошка.
  - Еј ние отидовме кај роднините, да им пренесеме нешто?
  - Не, не. Само видете дали има празен кафез, па останете малце и на гости.

  А татко ми упорно, наместо да каже: Отидов да се туширам.
  - Отидов да фрлам еден туш.
  И само го зафркавам. :rofl: Го замислувам, со тушот под рака, и преку прозор:
  [​IMG]
  И секогаш има некои чудни имиња за собите. :devil:
  - Иди донеси ми ги клучевите, во комбинована ми се.
  И јас, ќе почнам по ред, од кај да знам што соба му е. |( И ќе рече:
  - Абе ти реков комбинована, а не претсобље.
  Ај претсобље-ходник. Ама комбинована бе? Ене сега ја прашав мајка ми, дневна била. Свашта.

  A со другарките, пробуваме да направиме некој англиско-македонски јазик. Во стилот на:
  - Ват ју вонт? Ват вас дис?
  - Ај ем гоинг ту туширање, вејт фор ми. Плиз, донт би заебавинг ми.
  И слично.
   
  На sweet.star и N1ky им се допаѓа ова.
 17. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.901
  Допаѓања:
  20.384
  Пол:
  Женски
  Мајка ми и татко ми си ги викам на име, не се лутат :D
  Со брат ми имаме неколку, најчесто ни е Дуци, Дуцка, Свињо, или нашето,
  Кај си бе сине? :rofl:
  Со другарките најчесто, Макарона ни остана, или Кај си бе улаа? ее те нема нигде загина, Пеер.

  Со дечко ми ги има многу: Турте, желка, Бебе, Збеснат, Маргаринче.
  И најчесто ни е на српски да причаме да се глупираме :wasntme:
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.040
  Нонстоп се шегуваме низ дома, а и со најблиските.
  Мајка ми ја викам Мајко, Мајко мори :D татко ми Величествен притоа се поклонувам, зашто човекот сака да е страхопочит дома па си го реметиме :D Сестра ми од најгрдите зборови до најмилите зависи од расположението и ситуацијата исто и таа мене.
  Мајка ми ја вика сељанко од мал Парис - Припор :D а она него селанец од местото што ни име нема. Го вика рибар и секогаш кога оди по риба му вика „со среќа„ :D Кога мајка ми мрчи низ дома почнувам да и викам „аман веќе оди на работи ни тебе не ти се седи дома едвај чекаш да отидеш дома се ти смета„
  Татко ми сите машки роднини и пријатели ги вика батка, па дури и дечко ми. Баба ми ја викаме отров, зашто на секој 5 мин ѕвони на тел и замара со глупави муабети, мајка ми кога ќе се зазбори на тел и викаме дека треба да и го зашиеме телефонот за уво, а на сестрами затоа што на секој 5 мин и ѕвони телефонот ја викаме бизнисмен.
  Братучедка ми ја викам сирота, а другарка ми мутла, мула. Сето ова е проследено со неартикулисани звуци. Секако има и позитивни зборчиња иако и овие се на шала без лоши чусвтва, на пример „ојј лепото моја„ „леле убавицата таа„ „најубава си ко белото циганче„ „лепршава си„
  Дечко ми ме вика жаба, а јас него муле и го*мно, те сакам - и ја те какам, ме слушна? - сакаш да те гушнам? :^)
   
 19. Saisnalla

  Saisnalla Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  134
  Со брат ми баш и не се поднесуваме :D тој ми вели лошата вештерка а јас нему стариот прч. :D Kога го довикувам наместо батоо, јас се дерам брат мииии, а тој мене сестра мииии. :D Kога се караме, нормално ги довикуваме сите животни од зоолошка и некои од џунглата. Најчесто стока.... жираф или вол :lol:
  На татко ми најчесто трајче(не се вика трајче) шефе или мајстореее :D
  Со мајка ми сум културна па начесто по име или султанкее.
  Баба ми ја викаме буцка а дедо ми буцко, нагалено буци.
  На дечко ми најново му е чишиткее или чичи, а кога ме нервира му викам говедо, или мајмун :D :D :D
  На другарка ми најчесто тодороооо(и она не се вика така) или жабуркииииии :D :D
   
 20. Kristinna1

  Kristinna1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  124
  Па со потесното семејство. Со брат ми поточно, имаме посебен начин на комуницирање.
  Си се обраќаме со краво, козо, коњ, дебел, говедо, кокошка мајмун ... И само ние си се разбираме. :D

  а со една тетка... (кај една тетка има маче и многу интересно се вика марко) haha :D
  Смешно ми беше ко паднала елката 5 пати и скршени лампиони се мачела што мора да се намести пак.
  најако е мачево.
  хахахаха :D :rofl: :lol: