1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеријатско (верско) венчавање

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 8 јануари 2014.

 1. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.688
  Пол:
  Женски
  Бидејќи има тема со наслов венчавање со Црква би сакала да слушнам за шеријатско венчавање.
  Дали вие сте се венчале на овој начин или само во матично.
  Како гледате на шеријатското венчавање?


  За да бракот биде исламски при неговото заклучување мора да се направи одредена процедура- шеријатско венчавање. Инаку, брак по учењето на Исламот мора да биде склопен во име на Алах џ.ш., сведоци при склопување и личности кои ќе склопат брак (логично :D ).
  Шеријатските венчавки начесто се обавуваат во Џамија со присуство на роднини и пријатели или на друго место по избор на младенците. Во Џамиите може да се организира и помала свеченост со закуски по повод оваа пригода
  Терминот за венчавките се договара со имамот. (логично :) )
   
  На лукајана, Adina и tessie им се допаѓа ова.
 2. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Интересно. Отсекогаш ме интересирало ова (иако сум Христијанка), но бидејќи не сум имала познаници кои имале склучено шеријатски брак, туку само граѓански, не успеав да дознаам. Ти благодарам Emotional за уводните информации.

  Тоа е брак кој се склучува и одржува според прописите на шеријатот кој претставува свет закон во Исламот, ако не се лажам.

  Ги разгледував информациите за правилата и прописите од шеријатот во случај на брак и доста пријатно се изненадив од аспект на исполнување на правдата, старателството над децата и сл.

  Со други зборови, Божјата правда, си е Божја правда, а не` има праведни или неправедни.

  Еве извадок од Википедија за Шеријатот и бракот и сл.теми:

   
  На H.VAGA и Emotional123 им се допаѓа ова.
 3. tiaratia

  tiaratia Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Немав каде да се обратам па се надевам деа тука ќе го добијам одговорот дали шеријатски брак во Македонија може да се склопи меѓу маж муслиман и жена христијанка без притоа таа да ја смени верата. Во некои држави е дозволен ваков брак на пр. Србија, додека во Босна е забранет. Дали е дозволен кај нас како што е практика во Арапските земји и доколку е дозволен кои се условите? Ви благодарам однапред и од се срце :*
   
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  прашај оџа кратко и јасно
  Или пиши на форумот на исламски центар
  Од кај тука би знаеле ние/
   
 5. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Ова од Википедија за Шеријатот

  Припадничките на Книгата се всушност Еврејки и Христијанки. За менување на вера не знам точно, да си прашате таму едино.

  Инаку, би ти препорачала и добро да си размислите пред бракот да го склучите и религиозно. Веќе самиот чи му дава друга тежина, особено ако сте религиозни.
  Среќно.