1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шерлок Холмс-Елементарно (Elementary)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од danichap, 19 декември 2012.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Хех, ова не го очекував. Ми се свиѓа глумицата за Мориарти што ја одбрале, и како Марџери во Игра на тронови е супер, има карактер некако. :) Инаку тешко ми прираснува овој актер за Шерлок, си останувам на своето дека ја нема острината некако. Ама океј е серијава, имаше некои подосадни епизоди на средината, крајот ја оправи малку.
    И мене ми се свиѓа што барем засега ни ја задоволија љубопитноста колку толку, а сепак има простор за маневрирање понатаму. :)
     
  2. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241
    Леле стварно Ајрин е оваа од ГоТ, не ја приметив не ми се верува :fubar: :rofl: Најс ;)
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Добра е серијата, очекував полошо. Имаше 2-3 досадни епизоди, другите беа супер.
    Приказната поразлична, ама интересна. Задржува внимание.
    Многу добро што се одлучиле на толку храбар потег,
    Ајрин Адлер да биде истовремено Мориарти, макар и плавуша.
    Мене ликот не ми е нешто впечатлив, просечна е Натали Дормер, ниту убава, ниту грда, нема некое особено присуство, што знам, можеле малку построг, постуден, појак лик... Па и не пројави некоја висока интелигенција или шарм, малку ко мивка во улогата... :^)

    А Џони Ли Милер одлично се снајде. Мене ми е супер, не подобар од Бенедикт, ама па подобар од многу други Шерлоковци. Баш му легна улогата. :)
    Ќе ја гледам и втората сезона.
    Добра серија. :up:
     
    На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    И јас по4нав да го гледам филмов, и искрено многу ми се допадна, па ќе видиме каква ќе биде втората сезона...
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Излезе ли превод за новава епизода? Уште не можам да ја изгледам. :yawn:
     
  6. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    И јас барам :(
     
  7. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Јас ја загледав искрено од љубопитност, како фан на Џони Ли Милер и Луси Лу.
    Срам ми е да кажам дека до сега не сум нит погледанала нит прочитала нешто подетално за Шерлок Холмс, не знам зашто ама ова ми е прва серија од Шелоците, па не можам да правам разлика со англиската верзија од ББЦ нит со старите филмови и серии.
    Мене серијава во мала доза ме потсеќа на Менталист, иаку на многумина ги потсеќало на Монк, јас овој Шерлок го споредувам со Патрик Џејн, иаку сепак се работи за сосема различни приказни, има доста сличности и поврзаности(консултанти се и двајцата, дрски и беобразни по малку, препаметни и си јадат по некое шамарче :D )
    Мене ми е многу фина, стигнав до 5тата епизода од првата сезона, верувам дека за брзо ќе ви се приклучам со ред во втора сезона.
    Џони ми е екстра глумец, јас си го знам како Илај Стоун, али сметам дека и во оваа улога се снајде.
    Луси Лу ми е за промена мила, она знае да глуми дрска одвратна хистерична жена, овде и е фина улогата, барем мене ми се допаѓа за промена да ја гледам сталожена и разумна.
    Знам дека доктор Ватсон во оргиналот е маж, според мене интересен пресврт да биде улога на жена, тука добила во диверзитет и разлиност од претходните.
    Дури и сфатив зашто се вика Елементарно, се утепав од гуглање, битно сфатив :wasntme:
    Фина крими сериичка, убаво ми ги залекувани рани после пропаста со менталист.
    Па следна е после англиската верзија од ББЦ.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Мене ми се здосади серијава. Откако
    се решија работите со Моријарти нема веќе ништо интересно.
    Глупави случаи, млак хумор, ништо повеќе не ме влече. Имам доста заостанато од втората сезона, а не знам ни дали воопшто ќе ги изгледам.
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Првава сезона заврши ФАНТАСТИЧНО!
    Што убаво Џони изговараше Маседонија, мерак ми се направи.
    Еден заклучок, нас секогаш не зафркнува некој, се друг ни е крив, веќе не е Бранко крив што не влегуваме во ЕУ Мориарти е :rofl: Грујо ќе даде одма демант, уште не ја гледам серијава само :D
    Мене ме изненади пресвртот со Мориарти, убаво ја разработиле тематиката, ми паднаа многу начини на памет, ама конкретно оваа не. Браво за тоа.
    Сега за сега едно големо палче нагоре за серијава, ГОЛЕМО :up:
     
    На alekce83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    И изгледав се до крај :whew:

    Втора сезона почна млитаво, ама продложува интересно, барем мене ми е интересна.
    Шерлок ќе биде спонзор, што ќе се деси со детектив Бел и плус БРАТ МУ, со кој плетка и мути води?
    Како не го разоткрија дека нема чисти намери не ми е јасно, ај Вотсон, ама Шерлок, малку ми имаат пропуст тука, ама веројатно намерно оставаат простор за нови сплетки.
    Посебно, мислам дека оставаат простор за Мориарти да се врати, мислам дека сите го очекуваме тоа.
    Се надевам дека ќе се појави таткото, да не биде ко со тетката од Том и Џери, мајка му на Хауард и некои други, кои цела серија ги спомнуваат, ама очи не сме им виделе.

    Само страшно ме нервира чекањево, кој ќе чека до 2 Јануари за нова епизода, претеруваат.
    Мислам дека сеуште има простор да не изненадат, барем јас тоа го чекам друга бомба да ни фрлат сезонава ко претходната со вистинскиот идентитет на Мориарти.
    Само да не ја уништата и оваа серија, како 2-3 годинава, мене ми е супер.
    Шерлок на моменти ми е пресмешен, пример
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]

    Друго, стајлинот на Луси Лу е супер, многу минималистички и кежуал, али многу кул и супер и стои, мене ептен ми се бендисува.
    И за крај Клајд :rofl:
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG] :rofl:
     
  11. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Уф, конечно малку од стариот сјај.
    Мориарти ми е многу добар негативец и ептен се неизвесни епизодите со неа. Плус интересно ми е кога се натпреваруваат со Шерлок, кој кого ќе одгатне прв. Инаку јасно е дека се сакаат двајцата и дека се надополнуваат како црно и бело од еурокрем : )))
    Се надевам дека повторно ќе се појави наскоро, ми делува дека ќе има некој јак заплет сезонава повторно со неа.
     
  12. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Jас стално си ја гледав на AXN кога ја даваа во четврток после католичкиот Божиќ цела програма некако се смена и сега не знам кога се .
    Многу ми е интересна и смешна серијава.
    Леле имаше една епизода каде што тој порано спиел со нејзината другарка :fubar: само за да и го запознај подобро друштвото. Нa таа еп. се изнасмејв .:D
    Зошто во последно време пуштаа репризи на AXN?Некој да не знае? :?:
     
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Првата епизода ја гледам наново и наново (само зошто Шери е без маица).
     
  14. alekce83

    alekce83 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    903
    Допаѓања:
    1.133
    Пол:
    Женски
    За прв пат се среќавам со Шерлох Хоулмс и ми се допадна многу.Ми се допаѓа Шерлох кој е ексцентричен, склон на пороци, на моменти вулгарен и безобразен, но сепак се труди да не ја разочара Водсон.Луси Лу е одлична во улогата.Најголемо изненадување ми беше кој е Мориати.Многу добро изведено :clap:
    За последната епизода
    Види ја ти Водсон и нејзиниот интерес за мафијата :lol:
    Им провалив грешка, кога ќе одат Шерлох и Вотсон да истражуваат кој го убил Pardillo и ќе чепкаат во ѓубрето истура снег, веднаш следната сцена доаѓа Капетан Томас Грексон и разговара со Вотсон надвор нема ни траг од снег :lol: Баш ми е мило што се смирија на некој начин Шерлох и детектив Бел.
    Why don’t you take him for a walk? Crash a prom or something
     

    Прикачени фајлови:

    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Meне па последниве 2 епизоди ми беа малку досадни, и таа со Мориарти дури. Мислам дека можат подобро.
    Јас дури и не сфатив што се деси на крај со Мориарти? Нека ми пише некој во спојлер.
     
  16. alekce83

    alekce83 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    903
    Допаѓања:
    1.133
    Пол:
    Женски
    Мора да признаам дека една од омилените серии ми ја затупеја.Послените три серии беа многу просечни, нешто ми недостасуваше.Некако и коментарите на Шерлок не се тоа што беа.Случаевите им се млаки и без врска.Се надевам дека ќе се подобрат, ете пак можат да ја вратат Мориати бидејки според мене таа приказна уште не ми е завршена до крај.И кај го снема брат му на Шерлок, нели збореше на телефон со некој за Шерлок,дури имам подзаборавено што збореше на тел :^) а тоа е реткост кај мене.
     
  17. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    В четврток како шо најавија на АXN ќе ја давале последната епизода од втората сезона.
    Ќе ја гледам,ааа некој знае шо се случи во епизодата минатиот четврток нешто со брат му на Шерлок беше и спасување на Вотсон нешто така...?
     
  18. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    :o Е тоа кога ви велам Цветанка цела серија ја гледа,карјот не.Ама млаер чупе сум била :x Некоја во ЛП ќе биде заинтересирана да ми ја прераскажи?
     
  19. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Ја гледаВ, да, во минато време, затоа што затапе откако се откри кој е Мориарти. Некако наеднаш се испукаа во прва сезона и вторава испадна тапа. 1 или 2 епизоди од втора сезона само сум изгледала (не ми ни текнува на нив, заспивав од досада). Инаку, на почетокот, многу ми се допадна целиот концепт на серијава, идејата за тоа Вотсон да е жена, Шерлок да си остане Англичанец, а се' да се случува во Америка. Доста интересно. Дур не почна втора сезона... Ако некој ја следи редовно и ако нешто се сменило (станало повозбудливо) - нека ми каже, зашто не можам инаку да се натерам да гледам.
     
  20. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    И јас се навлеков на серијата. Од почетокот не ме влечеше многу (бев навикната на другиот Шерлок, а мразам промени), ама се подобра станува. Ја гледам втората сезона (каснам малку :lol:) и интересни ми се случаевите, врската меѓу Шерлок и Вотсон од една страна, и Шерлок и Мориарти од друга страна. Само ме интересира што изведува брат му Мајкрофт :?:. Добра серија во секој случај :).
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.