1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шерлок Холмс (Sherlock Holmes) [2009]

Дискусија во 'Филмови' започната од BlackSwan5, 27 јуни 2011.

  1. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Шерлок Холмс (Sherlock Holmes) е американски акција – филм од 2009 год. Филмот е сниман според истоимениот лик создаден од Сер Артур Конан Дојл. Филмот е режиран од веќе докажаниот Гај Ричи. Во филмот има доста хумор, така што неговиот жанр не може точно да се предвиди.Главните улоги ги толкуваат Роберт Дауни Џуниор,Џад Лоу и Рејчел Мекадамс.
    Шерлок Холмс (Роберт Дауни Џуниор) се прославил со пронаоѓање на вистини во најсложените мистерии. Со помош на неговиот сојузник од доверба, Џон Вотсон (Џад Ло), ги фаќа криминалците од сите видови, ослонувајќи се на својата единствена моќ на запазување, и неверојатни вештини. Но, сега над Лондон се спрема бура, закана со каква Шерлок никогаш не се соочил, но всушност тоа е оној предизвик кој отсекогаш го барал.После низа брутални, и ритуални убиства, Холмс и Вотсон, во последен момент ја спасуваат најновата жртва и го разоткриваат убиец, лорд Блеквуд, но кога Но Блеквуд се држи до своето ветување, неговото воскреснување го плаши Лондон. Но, за Холмс играта уште трае. Во трка за да ја спречи смртоносната игра на Блеквуд, Холмс и Вотсон паѓаат во свет на црна магија и нови технологии, каде логиката понекогаш е најдоброто оружје за борба против криминалот, и каде добриот удар на десницата е често доволно да се изврши задачата.
    Па дали сте го гледале филмот и како ви се допаѓа? На мене како на љубител на ваквите филмови каде што дејството е сместено во постаро време многу ми се допадна.Со нетрпение чекам да се појави вториот дел.
     

    Прикачени фајлови:

    На elimkd и viki44e им се допаѓа ова.
  2. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Конечно нов Шерлок Холмс.
    Односно конечно јас дознав за нов Шерлок Холмс. :D

    Виден во добро издание какво навистина има заслужено и тој како лик, а и Артур Дојл. :D
    Инаку филмот е од 2010 чинам. :)
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    ^^ Од 2009 е..има уште еден втор дел од 2010.
    Инаку филмот ми е гледан до пола,до тука беше супер..
    Потоа ми исчезна од компјутер,па сега треба пак да го спуштам.
    Не се сомневам во квалитетот и на овој дел,а и на 2ката.
     
  5. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Првиот дел е од 2009 а вториот не е уште завршен и би требало да излезе кон крајот на годинава.Иначе јас би ти порачала да го догледаш интересен е ептен :) .
     
  6. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Ептен интересен и фасцинантен филм...воодушевена сум !
     
  7. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Излезен е и вториот дел, само не знам од кај да го симнам уште се лоши снимките.
    Мистерија, сарказам, Роберт Дауни Јуниор, Јуд Ло, што повеќе можам да барам!
     
  8. Lyanna

    Lyanna Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    18
    Не знам дали е до Robert Downy Jr ама филмов НИКОГАШ нема да ми здосади!
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно за паметење, освен познатите имиња. Не очекував да видам тема за филмот.
     
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Неодамна го гледав, целиот шмек на филмот е во одличниот избор на актери кои ги глумат улогите во филмот, подобар избор не можеше да има.
    Роберт Д. Ј. и неговата спонтаност која како природно да му доаѓа а не како да ја глуми, сензуалната и не така наивна Рејчел и разумниот Џад Лоу.
    Убава сценографија, убаво доловено тоа време од минатото како и костимите. Возбудлива и интересна авантура.