1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шерлок Холмс (Sherlock Holmes) [2009]

Дискусија во 'Филмови' започната од BlackSwan5, 27 јуни 2011.

 1. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Шерлок Холмс (Sherlock Holmes) е американски акција – филм од 2009 год. Филмот е сниман според истоимениот лик создаден од Сер Артур Конан Дојл. Филмот е режиран од веќе докажаниот Гај Ричи. Во филмот има доста хумор, така што неговиот жанр не може точно да се предвиди.Главните улоги ги толкуваат Роберт Дауни Џуниор,Џад Лоу и Рејчел Мекадамс.
  Шерлок Холмс (Роберт Дауни Џуниор) се прославил со пронаоѓање на вистини во најсложените мистерии. Со помош на неговиот сојузник од доверба, Џон Вотсон (Џад Ло), ги фаќа криминалците од сите видови, ослонувајќи се на својата единствена моќ на запазување, и неверојатни вештини. Но, сега над Лондон се спрема бура, закана со каква Шерлок никогаш не се соочил, но всушност тоа е оној предизвик кој отсекогаш го барал.После низа брутални, и ритуални убиства, Холмс и Вотсон, во последен момент ја спасуваат најновата жртва и го разоткриваат убиец, лорд Блеквуд, но кога Но Блеквуд се држи до своето ветување, неговото воскреснување го плаши Лондон. Но, за Холмс играта уште трае. Во трка за да ја спречи смртоносната игра на Блеквуд, Холмс и Вотсон паѓаат во свет на црна магија и нови технологии, каде логиката понекогаш е најдоброто оружје за борба против криминалот, и каде добриот удар на десницата е често доволно да се изврши задачата.
  Па дали сте го гледале филмот и како ви се допаѓа? На мене како на љубител на ваквите филмови каде што дејството е сместено во постаро време многу ми се допадна.Со нетрпение чекам да се појави вториот дел.
   

  Прикачени фајлови:

  На elimkd и viki44e им се допаѓа ова.
 2. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  290
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Конечно нов Шерлок Холмс.
  Односно конечно јас дознав за нов Шерлок Холмс. :D

  Виден во добро издание какво навистина има заслужено и тој како лик, а и Артур Дојл. :D
  Инаку филмот е од 2010 чинам. :)
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  ^^ Од 2009 е..има уште еден втор дел од 2010.
  Инаку филмот ми е гледан до пола,до тука беше супер..
  Потоа ми исчезна од компјутер,па сега треба пак да го спуштам.
  Не се сомневам во квалитетот и на овој дел,а и на 2ката.
   
 5. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Првиот дел е од 2009 а вториот не е уште завршен и би требало да излезе кон крајот на годинава.Иначе јас би ти порачала да го догледаш интересен е ептен :) .
   
 6. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Ептен интересен и фасцинантен филм...воодушевена сум !
   
 7. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  153
  Излезен е и вториот дел, само не знам од кај да го симнам уште се лоши снимките.
  Мистерија, сарказам, Роберт Дауни Јуниор, Јуд Ло, што повеќе можам да барам!
   
 8. Lyanna

  Lyanna Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  18
  Не знам дали е до Robert Downy Jr ама филмов НИКОГАШ нема да ми здосади!
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.189
  Пол:
  Женски
  Ништо посебно за паметење, освен познатите имиња. Не очекував да видам тема за филмот.
   
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.040
  Пол:
  Женски
  Неодамна го гледав, целиот шмек на филмот е во одличниот избор на актери кои ги глумат улогите во филмот, подобар избор не можеше да има.
  Роберт Д. Ј. и неговата спонтаност која како природно да му доаѓа а не како да ја глуми, сензуалната и не така наивна Рејчел и разумниот Џад Лоу.
  Убава сценографија, убаво доловено тоа време од минатото како и костимите. Возбудлива и интересна авантура.