1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шерлок (Sherlock) [2010]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Shana, 17 декември 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ја изгледав првата сезона. Ме заинтересира, прилично. Навистина те задржува пред екран, не ти дава да дишеш, мислиш и размислуваш, кој е, што е, како е. И кога Шерлок ќе каже нешто, ти иде да се мавнеш по глава и да си кажеш „Како ли не видов нешто толку очигледно?“
    Ликот на Холмс, како лик, отсекогаш ми бил интересен - способноста на човечкиот ум е нешто што не може да се сфати, ниту предвиди, не знаеш до каде може да одиш. Ама, генијалноста се граничи со лудилото. Или не? Како и да е, отсекогаш мислев дека Холмс е луд генијалец, дека ретко кој може да го прави тоа како него. Ама сфатив дека се' е во опсервацијата, правилното поврзување на податоците и изведување логичен заклучок. Сето тоа може да го прави било кој просечен човек со нормална интелигенција, секако, доколку сака. Ама најчесто, ние луѓето складираме толку многу непотребни информации, што очигледното ни бега од вид и без да сакаме. Ех, Шерлок, Шерлок... додуша, не е само тој книжевен лик таков, ги има и други (Поаро, на пример), ама мислам дека ликот на А.К. Дојл е ненадминлив.

    Сега ќе ја симнам и втората сезона, за која очекувам да биде уште поинтересна, се надевам дека нема да се разочарам. Штета што толку малку епизоди снимаат, ама мора да се задоволиме и со тоа.

    Што се однесува до главниот лик, или актерот... да, привлечен е... ептен. Не само заради улогата... ниту пак поседува некоја вонсериска телесна убавина... едноставно, човекот има харизма со која ретко кој се раѓа... да е мажот ми тука, да го чита ова, ќе рече да не трескам глупости. Ама морав да си кажам 8)
     
    На Giovanna и Trendafilka им се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас штотуку ја изгледав последната епизода од втората сезона и останав подзината :o
    Цело време се обидувам да најдам некое логично објаснување за тоа што се случи, дури главата ме доболе!
    Серијава прави да се чувствувам глупава наспроти Шерлок :?:

    И не ми се верува дека така мистериозно заврши! Зар ќе чекам до 2013 за новата сезона?!
    Па до тогаш може светот ќе заврши, под итно нека прават нова!

    Инаку, пред некој си најдов еден стар беџ, кој се сеќавам дека го купив за 10 денари.
    Не знам што сакал да каже авторот, тумачев низ годиниве, па си го нареков I love shoes.
    Ама сега ќе си го прекрстам во I love Sherlock Holmes и почесно ќе си го носам :wasntme:
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC00445.jpg
      DSC00445.jpg
      Големина на фајлот:
      184,5 KB
      Прегледи:
      179
    На Trendafilka и Annath им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Јас на фокс ќе ја гледам серијава, поубаво ми е така на голем телевизор. Да не се мачам на екранчето од компјутерот. Сакам се убаво да можам да доловам. :)
     
  4. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    А во кои термини ја даваат на фокс бидејќи и јас сакам да ја гледам?
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Понеделник во 21,45 на фокс крајм, а репризата во недела е мислам во 22,35. :)
     
    На Vikica.cuci му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Прееска го дадоа во неколку крупни кадри со тоа очите, уф леле поцрвенев и почнав да се смешкам ко некоја попалена тинејџерка. Не треба веќе да ја гледам со маж ми. :lol:
    Инаку како баш така заврши, ептен неизвесно, се надевам наредниот понеделник ќе ја продолжат втората сезона на фокс крајм.
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Мене глумецот ич не ми е убав, ама затоа ми е многу фармантен. Да го видам на слика, одма тргам поглед, ама во движење е прекрасен :)

    Инаку името на серијата е само Шерлок.
     
  8. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Се чуствувам како најголем идиот кога Шерлок ќе успее да го реши случајот со сите докази кој се пред очи, а јас тоа воопшто не сум ги забележал, а сум некој академски граѓанин :@
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Нема веќе да ја даваат на фокс крајм, ја проверив програмата. Си ја симнав втората сезона и првата епизода ми е изгледана. Значи целата епизода беше страшно интересна со ептен добри пресврти. :)
     
  10. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Серијава ептен ми е интересна и планирам да си ја симнам целата.Значи во серијава има ептен пресврти мозгање и што уште не.Дефинитивно најдобра серија која ја имам загледано во последно време.
     
  11. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Зошто во понеделникот ја немаше на Fox Crime?
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Имам страна поназад пишано дека нема да ја даваат веќе, само првата сезона ја дадоа и толку. :)
     
  13. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    :@

    Фала на информацијата :)
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Оф, јас па не знам зошто цело време мислев дека се три сезони. :( Тоа две само биле.
    Последната епизода е
    птен беше добра, пуштив некоја солза на крајот за Шерлок, иако знаев дека нема да умре. Сепак, ептен ми беше трагично.
    Аиии кој ќе чека сега до 2013 :wasntme: :worried:
     
  15. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Дајте некој линк да ја симнам втората сезона... please :)
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
  17. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Може да ми дадете торент да ја спуштам првата сезона? Нешто не знам или не ми фукционира со овој на Трендафилка што го оставила. Втората сезона ја спуштив, првава не можам да ја најдам. :D
     
  18. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Изгледа дека дечко ми не е единствениот "попален" по Шерлок Холмс. :D (this doesn't seem right :?)
    Ја симнувам и полека ќе си ја гледам. Не знам оти не ми текнало до сега тоа да го направам.. |(
    Се изначитав добри критики за серијава, па сакам и јас да пишам една. :geek:
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Третата сезона ќе се емитува 2013 есен, или почетокот на 2014. :( Кој ќе чека толку долго бре.
    [​IMG]
    Aххх....
     
  20. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Трета сезона ќе биде на пролет мислам. Со душа ја чекам!
    Ова е најдобрата серија што ја имам гледано во 2012. Саат ипол да гледаш и да не трепкаш и одма откако ќе завршиш со една епизода мора да пуштиш и друга да гледаш. Двете сезони ги изгледав во два дена, па после уште еднаш, па уште еднаш. И пак ми беа интересни. Во секоја изгледана епизода го студирав ликот на Шерлок и се повеќе и повеќе ми се допаѓаше главниот лик (додуша и Вотсон е ок).

    Ако дознае некој точно кога искача сезона 3 одма да пише.