1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шерлок (Sherlock) [2010]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Shana, 17 декември 2011.

  1. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    Најдобрата серија што сум ја гледала до сега!!!! Од приказна, до глумци, фотографија - се е совршено. Се опседнав, рингтонот на мобилниот ми е од серијата!!!! Ја изгледав еднаш серијата и сега ќе ја изгледам уште еднаш. Американските верзии, посебно серијата ми се некако млитави во споредба со оваа. Очи да не можеш да тргнеш. А и глумецот што го глуми Шерлок Холмс - малце сум опседната со него :$ :lol:
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    На tigerlady и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
  3. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Па време беше да кажат кога ќе биде премиерата. Само многу далеку бе, можеле малку поскоро да ја стават, не ми се чека ич, ама ајде ќе си почекаме :lol:
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Ја имам изгледано само првата сезона, ама и без да ја догледам можам да кажам дека ептен ми се допаѓа серијава.
    Јас искрено немав порано некој интерес за Шерлок Холмс, ама после Елементари се закачив и на овој.
    Сега си правам компарации меѓу двете, интересни се и посебни на свој начин, оваа за мрвица ми е подбора, пред се посериозна и малку подетална во случаите, поразработена до најмали детали, а таа ми е позабавна, т.е похумористична некако.
    Бендикт е супер Шерлок, дефинитивно еден од поталентираните глумци во своја генерација. Баш читав денес ќе го глуми и ликот на Асанж во филм за него, дефинитивно му лежат вакви улоги и такви комплексни ликови.
    Мене и Вотсон ептен ми се допаѓа, ама од Шерлок мира нема човекот :D ништо не го остава да прави како што сака, се мора да му уништи. Супер се поклопуваат некако си личат заедно како пар :D не во таа смисла де, како партнерни во работата.
    Само мене по 3 епизоди во сезона ми се премалку, ма и квалитет и се не може да ми покрие толку кратки сезони. Ај некако траат по час ипол, па барем асално да се загледа човек, ама можеле барем до 5 во сезона да снимат, 3 ми се премалку, нема изговор нит оправдание што толку малку прават, посебно кога се толку добри.
    За интелектот на Шерлок нема ни да коментирам, баш онака глупаво да се осетиш на крај на епизодата, посебно кога ќе чујам од некој кога збори има фотографска меморија, сакам да им кажам, бич плис, гледај го Шерлок па збори ми за фотографска меморија :emo:
     
  5. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ^
    Хипстер, ти само првата сезона од Шерлок???

    Срам да ти е :x

    Ме нервира волкава пауза што направила, забораваш што се случило. Среќа никој не забранува исти серии по 100 пати да гледаш посебно кога се вака интересни.

    Мартин Фриман (Вотсон) е феноменален глумец како и Шерлок и одлично се споени, не се засенуваат еден со друг туку и двајцата доаѓаат до израз.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Петок за петок, недела за недела.
    Дека ја изгледав цела, ја изгледав, а има уште доста часови до крајот на денот :D
    И не згрешив што ја започнав многу доцна, сега одма ќе почне трета сезона и тамн се свежо ќе би биде.

    Дефинитивно втората сезона е далеку подобра од првата, јас мислев дека после Скандал ин Белгревија нема да има подобра епизода но се излажав, не само последната и втората беше Ф-А-Н-Т-А-С-Т-И-Ч-Н-А. Мислам дека таа епизода и ми беше најомилена, најневеројатна од сите, ептен ме освои тука серијава, ама ептен.
    Ми се допадна како заврши, не дека се сомневав дека ќе испадне нешто поинаку, но сепак ми се допадна пресвртот на настаните.
    Мене уште ме мачи за Мориарти, се кладам дека и он не заврши така како што видовме, барем мене така би ми било логички да заврши.
    Мене сепак омилено ликче ми е Џон, мислам нормално дека и Шерлок, ама некако Џон посебно ми се одвојува. Ептен топол лик, чувствителен и харизматичен, не би била иста серијава ако некој друг го глумеше него, барем не ми текнува на памет кој друг би бил суперза улогата на Џон Вотсон.
    Мене овој лик на МОриарти, супер ама пресупер ми одговара профилски на Ред Џон, јас вака некко психопатски си го замислував, така да можат да го позајмат и за у таа серија.
    Посихо лик одамна немам видено. Баш е супервилен.
    Одвај чекам да видам како ќе ја развиваат серијава понатака, за сега е чиста 5ка.

    Инаку убедливо најмомент, ми беше овој-
    [​IMG]
    Now people are definitely going to talk. :lol:

    А најреченица ми е дефинитвно "Every fairy tale needs a good old fashioned villain." ~ Moriarty

    Единствено нешто што во овој Шерлок не ми се допадна толку беше приказната за Ајрин Адлер, лично подобра ми беше приказната и поврзаноста во Елементари отколку тука, али па на оваа глумица повеќе и лежи таа улога него на таа во Елементари, пошто таа ми е малку безлична, а оваа има доста страст и емоции во нејзината глума.
     
    На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    По ваша препорака,еве си ја симнувам 1та сезона.Како голем обожавател на Шерлок Холмс и воопшто на такви ликови,би требало да се погоди.Имам големи очекувања да знаете,се надевам нема да ме изневери :D
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Многу бе касно... ама добро, поарно нешто отколку ништо...
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Ја па до други сознанија дојдов.
    Дека првата епизода ќе биде на 1 јануари, новогодишен подарок од ББС, а втората ќе биде исто во Јануари, некаде на крајот на јануари, третата у февруари.
    И на имдб и на сајдреал ова вака стои, а они ми се некако најрелеванти за дати на епизодите.

    Инаку од 25 па натака ќе го има мини епизода од 7 минути, и на интренет и на apple store, вајда на itunes.
    Епизодата ќе се вика "Many Happy Returns" и ќе биде прикуал на третава сезона.
    Вајда ќе ја има и за симнување на торент, не планирам да ја барам низ страниве, па да ми сецка.
    Ако не се плаќа на ајтунс таму ќе ја гледам, ама тоа мало морген.

    BBC One is premiering a "Sherlock" mini-episode online on Christmas Day. The episode is entitled "Many Happy Returns" and will act as a prequel to the upcoming third series. Picking up two years after the second series finale when Sherlock supposedly died, the synopsis for the episode reads "Sherlock has been gone for two years. But someone isn't quite convinced that he's dead."
     
    На Trendafilka, Annath, AnaKarenina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
    Во моментов на AXN ја има епизодата кога ја запознава Ајрин. Можам по сто пати да ги гледам :P . Треба да основаме фан клуб на Шерлок :D
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    АААААА,генијалност е серијава,ми засени се што сум гледала досега :lol: Таква брилијантност сврзана со голема смисла за хумор и британски акцент-рецепт за успех.И дефинитивно се придружувам на екипата заљубени во Шерлок,а и Ватсон си го обожавам,какво срце е,како што рече Хипстер погоре,совршен пар ми се :D
    Си враќам сцени наназад,многу брзо размислува,не можам да го следам.Ме потсеќа малку на Шелдон (Big bang Theory) баш генијален социопат,ама Бенедикт е многу подобар.
    Серијава и давам чиста десетка!!
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Излезе мини епизодата ^_^
    Не знам дали сте ја гледале, па си реков да ја постирам.
    http://www.youtube.com/watch?v=JwntNANJCOE

    А јас веќе си ги симнав првите две сезони за уште еднаш да ги изгледам.
    Сум ја заборавила интересната музика што оди во позадина :lol:
     
    На Hipster, Camellie и Marossa им се допаѓа ова.
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас синоќа ја симнав првата сезона во пакет и се зачудив кога видов дека има 4 епизоди... :^)
    На првата пишуваше Sherlock: Season 1, Episode 0
    Ја изгледав и беше многу слична на првата епизода A study in pink, па прогуглав и еве што најдов:
    Unaired Pilot refers to a 60 minute pilot episode of Sherlock which was made but not broadcast. The pilot, which essentially follows the same plot as "A Study In Pink" was originally intended to be the first episode of the show.
    The BBC however decided that they wanted Sherlock to have 90 minute episodes and asked the team to remake it. The pilot episode has been released as an extra on the series DVDs.

    Значи, првичниот план им било епизодите да траат по 60 минути.
    Си викам: Абе јас сум ги подзаборавила настаните од Шерлок затоа што одамна ги гледав, ама ова вака не беше...
    И ете што било финтата :)

    Бидејќи претпоставувам дека повеќето од вас пак ќе ги гледаат епизодите од првите две сезони, да не дојдете до збунка ако во првата сезона го има и овој unaired pilot.
    А до сите оние што планираат да ја почнат серијава, гледајте си ја прво подолгата епизода, вака ќе го изгубите филингот :)
     
  14. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    ^Си ги изгледав сите епизоди,и таа нултата :D и мини епизодата во 2 дена на среде колоквиуми :D И пак ќе кажам воодушевена сум од серијата,пуштив солзи за последната од 2 сезона иако знаев дека е жив,Вотсон каков беше :( :'(
    А сега одбројувам денови до 3 сезона.Biće zanimljivo :D

    [​IMG]

    Очиве :inlove:
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Се опседнав со серијава, одамна не ме обземало нешто вака. :D Нема ден како почнав да ја гледам,а веќе сум до половина серија,од до сега снимените епизоди.

    Мене Ватсон ми е поомилен лик,некако можда е чудно ама ми е покомплексен и помистериозен од Шерлок барем за сега,особено делот дека кошмарите и нарушената психа му биле од желба за уште адреналин ,а не од страв од војната. Цел тој дел како се совршено компактибилни,а двајцата `згрешени` и како се толку неприлагодливи со остатокот од светот ,а совршено прилагодливи заедно ми е ептен добро изведен во екранизацијата.

    Инаку , се согласувам нема некоја класична убавина глумецот што го толкува Шерлок,ама има дефинитивно вонсериска појава и држење.Некако токму измеѓу ароганција и самоувереност,ко по самата линија меѓу обете да гази.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Шерлок IS BACK!!! Сега официјално ја прогласувам 2014 за започната :lol:

    ........................................... :x :x :x :x :x
    Лелелелеле епизодава епизодава..Немам зборови значи,толку заплеткано,толку оригинално,мислам дека не дишев 2 саати.Толку сценарија како преживеал,па кога ја бакна Моли,па како го зезна Ватсон на крајот,се збркав целосно...Јас мислам дека така совршено склопена епизода никогаш немам погледнато,серијава ми се искачи на врвот на омилени серии.
    Каков старт удрија,очекувам многу добра сезона!!! Long live Sherlock Holmes!

    Еве ви и линкче http://eztv.it/ep/50922/sherlock-3x01-t ... -x264-fov/
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам превод нигде. Има излезено или?
     
  18. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    ^ Мене преку BS плеер директно ми се симнаа,ама јас со англиски превод гледам,за друг не знам :)
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    Значи!
    Sherlock lives!
    Уффф, ама ми фалеше серијава, не трепнав додека ја гледав.
    Маестрално направено, не знам како може да има само три епизоди, не е фер стварно, премалку е.
    Се изнасмеав кога ја видов Реј. :D
    Не можам да издвојам момент од епизодава, ги имаше премногу.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Ја гледав новата епизода, and oh dear God, I missed all of this *fangirling* :$
    Воодушевена сум! Каква хемија има помеѓу Шерлок и Вотсон, дефинитивно епизодава постави високи граници на квалитет кои ретко кој може да ги достигне. Самото решавање на случајот беше едноставно и не му се посвети многу време во епизодата, акцентот повеќе беше ставен на објаснување што се случи минатата сезона и повторното враќање на Шерлок и Џон „во шема“ :D Особено ми се допаѓаше комбинирањето на сцените кога Шерлок решаваше случаи, а Џон работеше во ординацијата, одлично беше изработено. Ме пресмеа моментот со девојката со теоријата дека Шерлок и Мориарти се љубовници, пародија на 90% од фандомот :D Се изнасмеав и кога Шерлок го праша Џон дали ја сака подолгата или пократката верзија на приказната, кратката - not dead :D На крај пак не дознавме како го извел паѓањето, мене не ми се чини дека тоа што го кажуваше пред камерата е точната верзија.
    Трејлер за наредната епизода, која ќе излезе на 05.01:

    http://www.youtube.com/watch?v=qtGf6RvjWE4

    За крај: Oh please, killing me...that's so 2 years ago ;)