1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шерлок (Sherlock) [2010]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Shana, 17 декември 2011.

  1. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Секоја сезона на Шерлок завршува со cliffhanger. Not surprised at all.
    Како што напиша AnaKarenina, општо познато е дека Мориарти е антагонистот во приказната, слично како Џокерот (ете морав пак да направам делумна корелација со Бетмен).
    Све у свему, прејјака епизода. Полека и расте рејтингот, сега за сега 9.6 на imdb.

    Овде има некоја информација за четвртата сезона.
    Се надевам дека нема да чекаме пак две години.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167
  3. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Серијава е лудница!!!! Бенедикт и Мартин се смртоносна комбинација! Мислам дека подобри глумци не можеа да изберат. Требаше пролетва да има една епизода, prequel или што и да е, ама и тоа не го дочекавме. Паузиве се убиствено долги, ама на крај се исплати. Малку ми пречеше само што во последнава сезона Шерлок беше со некои малку повеќе хумористични ноти во однос на тоа што сум навикната, ама се простува! Ехххх... :l:
     
    На d.Darla и JustFun им се допаѓа ова.
  4. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    http://variety.com/2015/tv/news/sherlock-special-airdate-title-1201625919/

    Ќе има Викторијански спешл на 1 јануари 2016 :clap::clap:
    И тоа 90 минути :dance::dance::dance:
    Без разлика што нема врска со досегашните епизоди, главното дуо Бенедикт и Мартин се тука,па очекувам јако филмче/епизода/masterpiece.
     
    На JustFun, AnaKarenina, d.Darla и 4 други им се допаѓа ова.
  5. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Аххх одвај чекам.........Ми недостига Бенедикт, општодвајцата Шерлок и Вотсон :inlove:
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас не знам веќе колку пати ги имам изгледано епизодите, ама па ги заборавам и морам да се потсетам што се случило :wasntme: Стварно паузиве се предолги, нови делови на играни филмови прават за побрзо време :^)
    И се надевам дека стварно ќе го пуштат ова на нова година, многу пати излажаа до сега, веќе не им верувам :D
     
    На d.Darla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Како ви се допадна Christmas Special-от? Само што го изгледав и можам да кажам дека е прилично интересна епизодава. :D
     
    На Nausicaa и Cka им се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Дај ми линк :) Денеска да го гледам :)
     
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    На Marossa и Cka им се допаѓа ова.
  10. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Го гледав на http://www.bbc.co.uk/iplayer/live/bbcone . Само има фрки со локацијата, само за гледачи од Ук е, ама се прави тоа и може да се гледа.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Ја гледавте? Добра е? Што прашувам глупости, сигурно е добра.
    Којзнае до вечер дали ќе излезе српски превод.:worried:
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Има англиски сабтајтл за глуви, ѕверска е :) Има десетина шашави збора, ама океј е.

    Како ќе биде уште една година без епизода? Секоја чест. Иако.... епизодата каде Шерлок загинува е ненадминлива...
     
    На Marossa и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Уште една епизода која завршува со cliff-hanger, и ајт чекај си уште 120 века за друга. Се надевам дека ќе добијам одговор на сите прашања што ги имам... пред да навршам 90 години. :rofl:
    А што си беше маестрално направена епизодава како и секоја досега, си беше, нема збор за тоа. :clap:
     
    На Marossa, 1209 и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  14. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Си стартува епизодата и покажуваат што се дешавало претходно и срцето ти се исполнува :D
    Стварно ги сакам двајцава глумци заедно,таков склоп на два карактери,толку совршено се надополнуваат...
    А епизодата беше мајндфак,како и секогаш,сценаристот е благо речено генијален.
    Masterpiece серија ,колку пати да ја гледам,никогаш нема да ми здосади и мора да ја убрзаат некако,вака по 100 години чекање,ќе станеме костури :D
    И еве сега почнувам пак од Study in Pink...
     
    На RainBow, calliope, Waka-waka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Изгледано и од моја страна. Завршена домашната задача. :rofl:

    Се' на се', закон епизода, многу имагинација, многу креативност и способност така да ги испреплетеш работите, а на крај да бидат јасни. Интересно ми беше се, само уште не сум проверила колку време ќе се чека до следната нормална сезона. Ова епизодичево и така доцнеше многу, мислам цела година дека се фати.

    Мразам што не' лажат на секои неколку месеци дека тогаш и тогаш излегува новата сезона. И колку и да ја сакам серијава, мислам дека со следната сезона треба да ја завршат, зашто ова чекање не е хумано. Ми се одмилува поради временскиве дистанци. А да не зборувам што претходната сезона, која удри малку на хумор (што не му личи на Шерлок) е можеби најслабата сезона според мене. Пикот го достигнаа со смртта на Шерлок и толку. Сега почнува да се движи серијава малку во надолна линија.

    Како и да е, Бенедикт и Мартин ми се најпар како Шерлок и Вотсон на маливе екрани. Дефинитивно! (y)
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Најискрено, се надевам дека со Мориарти ќе завршат што е можно побргу. Некако, тој лик за мене е мртов во секоја смисла на зборот. Кога Мориарти е во игра, Шерлок не се фокусира на ништо друго, а тоа мене ми асоцира на недостаток на свежи идеи и приказни. Плус, нивното надмудрување кај водопадот - ах, таа сцена - ми беше тотално невозбудливо и само очекував побргу да заврши - Фала ти, Џон. :D
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас тек синоќа ја изгледав, едвај се воздржав да почекам неколку дена :D
    Ама сигурно деновиве пак ќе си ја пуштам, чисто да видам што сум пропуштила во текот на првото гледање. Затоа што секогаш има детали кои на прв поглед не ги забележувам, а се прилично паметно осмислени :)
    Враќањето назад во 19ти век мислев дека е дел од некоја претстава што ја прават Шерлок и Џон :lol: Некаде кон средината на нивните авантури сфатив дека преку таквата приказна, Шерлок всушност се обидува да открие како преживеал Мориарти. Многу ми се допадна тој дел, како сè беше маестрално вклопено и скоцкано :clap: Кога сум веќе кај Мориарти - мислам дека Шерлок не би бил Шерлок без него, како јинг и јанг ми се, и двајцата брилијантни умови кои дејствуваат во спротивни насоки. Мориарти го предизвикува, без него на Шерлок ќе му биде ужасно досадно.
    И така, сега можам да си отворам tumblr и да се смеам :rofl:
    [​IMG]

    Едит: Еве, редактирано во спојлер :) Дали дека јас каснам неколку дена, па сите околу мене веќе ја гледале и имам чувство дека знаат што се случило :D
     
    Последна измена: 5 јануари 2016
    На 1209, Marossa, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    @AnaKarenina
    Мислам дека треба да вклучиш пола од постот во „спојлер“. Сепак, епизодата е се' уште тазе и има луѓе што не ја гледале.
    На твое место, спојлерот би го почнал од „Некаде кон средината...“ и би го терал до сам крај, сосе сликата. :)
     
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Шерлок е џанка, ете тоа забораив да ви кажам :)
     
  20. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Ее одамна тоа,ама мене ич не ми пречи :D
     
    На Cka и Lady Phoenix им се допаѓа ова.