Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќерна диета

Дискусија во 'Диети' започната од vikktoriaa, 22 февруари 2012.

 1. vikktoriaa

  vikktoriaa Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Слатката диета или диетата со мед, спаѓа во категоријата флеш диети или диети што се практикуваат за кус временски период. Значи оваа диета се држи од 3 до 5 дена.
  Ваквиот режим на исхрана најчесто се практикува со цел организмот да се прочисти од наталожените токсини, желудникот да се одмори од тешката и мрсна храна и да се поттикне метаболизмот - нешто слично на детоксикацијата што ја правиме на пролет или по големите празници кога се јаде многу храна.

  Појадок - исцедете неколку портокали, додајте една лажица јаболков оцет и мед. Ваквиот природен енергетски пијалак консумирајте го на празен желудник. За да не се заситите од ваквиот оброк, можете да го замените со овошно фрапе од 200 грама јагоди, 100 грама банани, еден јогурт и лажичка мед.
  Ручек - овошна салата (забранета ви е само бананата) и какао сир направен од 200 грама кравјо несолено сирење, 100 грама јогурт, лажичка какао и лажичка мед.
  Попладневна ужина - излупете еден свеж портокал, еден безмастен јогурт, зачинете со малку цимет и лажичка мед.
  Вечера - можете да избирате помеѓу две истолчени банани со лажичка мед или 200 грама кравјо несолено сирење со 100 грама јогурт, една лажица суви кајсии и мед.
  За слатка ноќ - за мирен и сладок сон, почестете се со топло млеко со мед.

  Моментално сум на оваа диета па ќе ве информирам за резултатитее.Позз :*
   
  На Ellena07 и macky им се допаѓа ова.
 2. Ellena07

  Ellena07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  12

  Што се случи со диетава?Ја дрќиш ли уште?Какви резултати имаш?