1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќерот во дохраната кај бебињата и исхраната на малите деца

Дискусија во 'Бебе' започната од joy1, 8 март 2017.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    Нема полоша храна од прашаците како чоколино,фрутолино и слично.
     
    На Dust, crimson, angrypepper и 24 други им се допаѓа ова.
  2. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.644
    Допаѓања:
    251.458
    Пол:
    Женски
    ^детска храна со два тона шеќер. :(
     
    На angrypepper, snegulkata, Abeja и 12 други им се допаѓа ова.
  3. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Samo cokolino davam ednas sedmicno ili na 10 dena, kolku da smenam za vecera. Go jade.
     
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Има некој да ми сликне содржина на кашичка? Да издискутираме колку шеќер има, природен, вештачки... Админката може да даде состојки на чоколино да речеме?
     
    На Tinushka, Annath, Mari* и 3 други им се допаѓа ова.
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    20170308_215045.jpg 20170308_215032.jpg
    15 гoдини гo купувaм и не гледaм декa е лoшo зa здрaвјетo нa дететo :)
     
    На kukla21, Antebellum, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    гледаш како наеднаш сите купуваат кутии лино :D

    @Cka соја лецитин,адитиви и шекер содржи.Сојата е една од нај прсканите производи на денешницата и нај гмо преработена.Уште ако не е ферментирана ете ти рак на дојка,пореметн менструален циклус,намален тестостерон,пореметена штитна жлезда...последици кои ги гледаме на наши години.

    како беше она...сите пораснавме на Лино?Да де и сите од нас имаат по некое пореметување од горе наведените

    Фала пријатно
     
    На Freyja, angrypepper, Верче4 и 21 други им се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @joy1 јас сега почнав да јадам чоколино, да не фрлам што носат за малиот. :lol:

    Да не бидам сфатена погрешно, кој што сака нека дава, овошните кашички ги немам видено во состав, ама тие во кутија не ми се допаѓа воопшто составот. А и премногу шеќер, ете и на сликата погоре видете на 100 грама производ колку шеќер содржи.
    Мојот ги јаде лино смоките, 100% пченка, тие ми се одличен производ за замена на обични смоки кои имаат сол и кикири.
     
    На Annath, Bozica1980, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    @kristina.k мн јасно дека кој што сака тоа ке дава.Јас не разубедувам никого ,свое мислење дадов :) .Ако не им се свига гајле ми е .
     
    На Bozica1980, ♡BuBaLe♡, simonka93 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Ајде сега и од кашичките слика :) На пример од слива и од..... што има?

    Еве една од кашичките.... Карамелино

    Nutritivne vrijednosti
    Energetska vrijednost 398 kcal / 1687 kJ
    Masti 4 g
    - zasićene masne kiseline 2 g
    Ugljikohidrati 82 g
    - šećeri 43 g
    Vlakna 2.2 g
    Bjelančevine 7.5 g
    Sol 0.112 g
    Vitamin E 3.3 mg
    Vitamin C 30 mg
    Vitamin B6 0.5 mg
    Tiamin 0.8 mg
    Riboflavin 0.55 mg
    Niacin 5 mg
    Folna kiselina 54 μg
    Izvor: Podravka d.d. Na 100 g proizvoda
     
    На Antebellum, Dust и Mari* им се допаѓа ова.
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Како бре нема ништо лошо во составот, па малтене составот пола е шеќер. А ич нема да ги наведам останатите адитиви. Ако цел живот се присутни на пазарот не ги прави по автоматизам здрави намирници. Плус и во наше време имаше родители кои посветуваа малку повеќе внимание на храната, на пример мојата мајка. Никогаш не сме биле ранети со вакви прашаци(она така ги викаше) и брза храна. Можеби и јас затоа имам одбивност кон инстант и готови каши, и сум приврзаник кон домашно зготвено јадење.
    Јас искрено не видов потреба вакво нешто да воведам во исхраната на детето. И ајде од време на време ок, ама секојдневно да ранам дете со прашак од кутија некако не ми иде.
    Сакам да обрнам внимание и на еден друг аспект. Гледам темава е отворена за рекламирање на производот, па и оние што ја пласираат можат да си прочитаат. Детските производи, посебно храната е изгор скапа во однос на мак.стандардот. Едно кашиче во мала тегла е 50-60 ден. Одприлика кажувам. За 50 денари ќе купиш кило овошје и ќе јаде четири дена, а не еден оброк. А спремањето на оброкот е блендирање на овошјето и мешање со некоја житарка т.е 10 мин работа. 10 мин секогаш може да се одвојат со исклучок на посебни случаеви пример патување.
    Некој ќе ми рече да ама овошјето е прскано. Е да прскано е, но во кашиве какво мислите овошје ставаат и плус адитивите, стимулансите и емулгаторите. Ова е само мој став, не мора да значи дека е точен.
     
    На sunmoonstars, ivi1987, kikin и 20 други им се допаѓа ова.
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    kasickite na holle nemaat nikakvi aditivi dodatoci nitu nesto drugo. Pred mene imam kasicka eve sostav 80 % jabolko i 20 % kajsija , organski se i so demeter kvalitet. Kasickite na baby love i dm bio isto taka , i od niv imam nekolku pred mene sega citam nemaat nikakov dodatok osven ovosje. Za ostanatite ne znam t.e za lino ne znam ne sum kupuvala. Ona sto go imam doma ovosje zelencuk odgleduvano odnosno svekor mi sto odgleduva mu pravam na sinko kasi drugo kupuvam, onie jabolkana na pazar po 20 denari so trista pesticidi ne bi dala vo nikoj slucaj. Gi prskaat pred cvet, co cvet, plod koga se ne ( imam komsija koj prodava na pazar po nekolku pati gi prska) ne znam zasto smetate deka ste napravile nesto podobro sto ste dale sto pati prskani plodovi od pazar otkolku kasicka koja podlozi na kako takvi kontroli.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    @alisijad и за хип истото се мислеше па сега ги повлекуваат од продажба во мн земји.Да размислиме логички..ако е таа каша 100% овошје без конзерванси како седи на рафт цела година без да се расипе?
     
    На sunmoonstars, crimson, Abeja и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Ида има рок на траење 3 години а да е 100% природно. Бананата блендирана и во техле да ја затворам по 2 сати се расипува така да, а од друга страна и од пазар е прскано и вештачки зреено така да не можиме од се да ги заштитуваме и нека се прилагодуваат на моменталната животна средина барем побрзо ќе стекнат имунитет.
     
    На kikin и irenadaniel им се допаѓа ова.
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    mislis na hipp orizot koj navodno sodrzi arsen?
    Majka mi pravi sok za mene sekoja godina bez seker isto i kompot bez seker bidejki ne mi e dozvolen, i po cela godina sedi ne se rasipuva. Go napomenuvam sekerot neli posto megu domakinkite e poznat kako konzervans pa se stava kako da ne se rasipe..ama eve gi bez seker uste malce godina ke napravat sokovive :)
    Jas rado bi mu pravela se na sin mi ama da znam deka e neprskano, mene licno mi se isplati poveke zasto kasickive se skapi, no osven vo zegin healthy food kade sto najdov organski jabolka na drugo mesto nisto ne mozam organsko da najdam.
     
    На Mariangel, ♡BuBaLe♡ и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Kaко компот од вишни, сливи, кајсии... чуваме цела година? Не ставаме шеќер, само вариме и ставаме у тегли и ги вриеме. Веројатно и ова е така.
    Имунитет не се ствара со ГМО храна и прскан зеленчук.
     
    На kukla21, Mariangel, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    Епа се расипува...тоа и јас го зборувам
    А теглите стојат со години.

    Во ред е,разбирам ке тргнеш на пат ке дадеш готова каша,или некогаш немаш време да зготвиш.Ама дека е подобар начин на исхрана тоа или кутиите не е.И дека така се гради имунитет не се гради.Штета што сето тоа се гледа мн покасно.

    Прсканото овошје потопете го во сода оцет и вода да одстои.Пагаат доста пестициди од надворешниот слој така

    @alisijad мислам на целата палета од хип
    Колку се залагаат они за здравјето на децата се гледа по тоа што препорачуваат јагоди,риба,домат од полни 4 месеци
    Профит
     
    На Dust, simonka93 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  17. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    јас на син ми се скоро му готвев , сва срека што моите одгледуваат од се по нешто, некогаш и купував кашички кога немав време. Што се ставаат во готовиве само тие што ги прават си знаат нели, но јас лично правам компоти дома и стојат по година ипол, праам и мармалад , сокчиња и за нас и за син ми и тие си стојат по година ипол и повише, а колку пати сме наишле на заборавена тегла во подрум стара може две три години па не била расипана. Претпоставувам дека така е и со готовиве каши на исти начин ги конзервираат зборам за оние без додатоци оти не сите се без додатоци, на фрутек пример имаат шекер.
     
    На ♡BuBaLe♡ и mariz им се допаѓа ова.
  18. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.249
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Nadvor od tema. Vo koj zegin zema organski jabolki ne sum videla?
    Btw, koi se podobri holle ili hipp kasicki?
    ete i jas nekogas koga nemam vreme mu davam gotovi, najcesto sliva mu davam hipp deka sega neli nema a koga imase ne si zamrznav, zatoa godinava si zamrznav od se po nesto za letoska. Sakam da dadam i praska kajsija zos samo jabolki krusi i slivi jademe sega no cekam da izlezat na pazar.
     
    Последна измена: 8 март 2017
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    @alisijad ,2012 три врсти на холе каши се целосно повлечени од продажба бидејки е утврдено дека содржат ократоксин А повеќе од дозволеното :)
     
    На ♡BuBaLe♡, LadyC и irena.1 им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека и мојов салмонелата од таму ја закачи.. баш два дена пред да почне со пролив и повраќање прв пат купив холи две каши со месо... од 7 души дома само он со симптоми... не дознавме точно, ама претпоставувам. Исто другарка две вратила, вакумирани убаво а внатре скапани биле на површина и на капаче...