1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќерот во дохраната кај бебињата и исхраната на малите деца

Дискусија во 'Бебе' започната од joy1, 8 март 2017.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Ај шеќерот еве ќе го избегнеме, ама ај да ги избегнеме загадените воздух, вода, почва. Се да е органско? А во каква средина е одгледувано? На која почва расти? Со каква вода се полева? Со овие работи шо да правиме? :?:
     
    На TheSecret, ivi1987, ♡BuBaLe♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Тоа што неможеш да избегнеш неможеш.Тоа што можеш зошто да не го избегнеш?

    :)

    Чекај внука ти да порасне па кажувај потоа пример дали забите и останале здрави и сите на број.
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2017
    На Cka, crimson, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
  3. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Амa се фaтивте зa шеќерoт кaкo небaре килo шеќер имa вo еден oбрoк.
    А и ствaрнo чoкoлaди, лижaвчињa, еурoкрем, киндер јaјцa...се е тoa без шеќер.
     
    На duffi, ivi1987, ♡BuBaLe♡ и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Некако ми е ко од сите страни со лавови да си опколен, од една само глушец да има, и ти баш од таа страна најзагрозен да се осеќаш.
    Јас у 26 години 2 пати имам заб направено, од коа знам за себе се давам у шеќер. Сите ми се на број освен осмиците кои ги немам пошто немаше место кај да никнат. Сестра ми месечно пола коцка чоколадо јади, пола заби ги нема, со вештачки и се заменети.
     
    На V.odolija, ivi1987, ♡BuBaLe♡ и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Е па ајде сега затоа што не можеме да влијаеме на одредени работи да кренеме раце од се. Абре луѓе за сопствени деца се работи, од двете зла треба помалото да го избереме. Додека одлучуваме во нивно име барем да гледаме тоа да е исправно.
     
    На sunmoonstars, Cka и snegulkata им се допаѓа ова.
  6. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Можеби си во право но дали би можела цел живот да влиаеш на своето дете да не јаде шеќери....поточно да им забрануваме....
    Па толку сега строго шеќери ако има нема давање али до кога би им забранувале до 3 години после дете знае и разбира што сака ретки се тие деца што се хранат здраво поточно дали и ги има, а има и такви што ке надохнадат што се лишени од шеќери двојно ке внесат.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Штом сте си убедени дека шекерот е ок и за деца и за возрасни јадете си де.Ама не ги убедувајте другите во тоа дека е ок храна за деца во развој..као ете мене ништо не ми е па нема ни тебе да ти биде.

    Знаете ли кој совет прв го даваат онколозите на пациентите?Белиот шеќер да се исфрли целосно од исхрана затоа што ги храни клетките на канцерот,кандидата и прави ред други ср*ња у организамот.

    @majdaa керка ми е 8 години и сокови тетрапак не пие,а за чоколадо прашува дали може и колку може.Без да и бранам или казнувам,самата преку моето воспитување и учење сватила што е добро за неа а што не.Кока кола она уште нема пробано.
     
    На Cka, crimson, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Нашиве генерации се порасната со шеќер додаден со газираниот сок, да изветрее газираното де... ај сеа за монструми да ги рачунаме мајките наши
     
    На m.i.g, ivi1987, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  9. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Се штo е умеренo, не е штетно.

    @joy1 ти не им дaвaш блaгo нa децaтa?

    Пoентaтa ти јa рaбирaм и oк е, нo тoлку јaкa линијa не мoже дa се пoвлече.
     
    На Peppermint, mariz, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Убаво реков, додека одлучуваме во нивно име.
    Да, не можеш цел живот да им диктираш што ќе јадат, но навиките кои ќе ги стекнат како мали и те како ќе им влијаат во животот. Ако ти го научиш детето да пие вода наместо сокови многу е веројатно тоа никогаш и да не посака да пие сок.
    Детето во првите години од животот знае за вкусовите кои ти си му ги дал да ги проба. Ако не му дадеш чоколадо, како ќе бара???
     
    На Dioora и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Не им давам сама,ако побараат имаат секогаш.Ништо не им е заклучено.Малата грицнува чоколада и плука,едноставно не сака чоколади.
    Големата е толку марлива за овие раб што неможам да ти опишам.Секогаш после ручек ме прашува може ли благо-може.А колку може да изедам?Значи ненаситно гнетење на чоколади немало никогаш

    Тетрапак,газирани сокови,и чоколина немаат пробано воопшто.
     
    На Cka, slobodka, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  12. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Ти си потполно во право за шеќерот јас не одрекувам. И искрено сум опкружена со многу деца но сеуште не сум запознала дете што несака газирано благо.
    Пс. Дедо ми починал од канцер а сиротиот не јадел ни благо ни ништо човек од село се домашно произведено одење во продавница или купено нешто готово незнал што е па ете.
     
    На Sesil и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  13. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Точно, нашите генерации се едни од најлошо хранетите. Но тогаш сета таа индустриска храна била нова и нашите не биле до толку свесни колку е сето тоа штетно. Сега кога имаме толку информации и кога гледаме кои се последиците зошто да се правиме слепи?
     
    На crimson, zuto и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Ете моите газирано немаат пробано,сакаш верувај сакаш не ,твое е .Навиките во глобала се стекнуваат дома и од мали.Точно дека деца ке се мешаат ке пробуваат но ако детето од дома е научено дека паштетата е штетна не верувам дека и во друшто ке посегне.Кај керка ми во клас скоро сите јадат од кујна школска(тост,буреци) она носи од дома.Не оти јас така и наредувам туку оти самата си прави избор,јас само суптилно сугерирам што е ок за неа а што не.
     
    На Cka, ♡BuBaLe♡, *Amethyst* и 2 други им се допаѓа ова.
  15. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Mi tekna so sekerov da vi kazam. Kolega na mm ima vnuka blisku do nasava, nekoja nedela postara, znaci maksimum 4 meseci ima, pa cesto na mm mu prenesuva iskustva. Se nesto smesno i tragicno slusam :D Majkata na detevo morase da se vrati na rabota. Pred nekoj den covekov mu kazal na mm deka majkata se molzela, ama mlekoto ne cinelo da stoi pa go frlale, a vo meguvreme mu davale pregoren seker so vodicka:tmi: Frlaat majcino mleko, a davaat seker i toa pregoren. Pa mi dal sovet na mm taka da pravime, aha, da sigurno. Denes najnovo- za da kaka davajte jabolko od tetrapak sok:D Sto e najloso se ova mu bilo preporaka od pedijatar :^) Jas iskreno im zaviduvam na opustenosta.
     
  16. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Еднaш ќе излезе oд стaкленoтo звoнo....вo грaдинкa ќе дoнесе некoјa мaјкa чoкoлaтцa дa пoчaсти зa рoденден, ќе дoбие утре пaкетче, ќе види дете вo пaркoт кoе јaде сладолед, ќе му нaпрaвиш тoртa зa рoденден... И ќе пoбaрa.
     
    На Peppermint, TheSecret, ivi1987 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Ама никој не вика да ги лишуваш сто посто од благо.Зборуваме за граници кои некои деца ги немаат а криви се родителите.Рака на срце сметаш дека чоколино секојдневно е прав избор за дете под година?
     
    На crimson, zuto и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  18. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Зошто не би верувала секоја чест за керка ти ова е реткост можам да кажам и дека немам сретнато ни слушнато до сега дете така воспитано.
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Јас еве ќе го чувам под стаклено ѕвоно додека можам, ке излезе од ѕвоното кога - тогаш, и коа ќе го видам со цигара у рака, јамката треба да си ја стаам.
     
    На Someonespecial и majdaa им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Имаше од мала здравтствени проб поради кои мораше да се редуцира исхраната и да внимаваме.Она супер ги прифати правилата,беше и остана дисцпилинирана по тоа прашање.
     
    На slobodka и majdaa им се допаѓа ова.