1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќерот во дохраната кај бебињата и исхраната на малите деца

Дискусија во 'Бебе' започната од joy1, 8 март 2017.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со тебе :)
    Јас се водам според инстинкт, а не според истражувања кои ги прават на нашиве деца, па за некоја година да сменат не треба така, вака треба. Се храниме здраво, но знаеме да пробаме и чоколадо.. не му ни ставам граници, убаво најадено дете после ручек, доручек, вечера не ни може да изеде многу чоколадо, некогаш на маса стои чинија со благо не го ни погледнува :)
    Инаку од фејсбук групите баш ради ваквите муабети избегав, а еве ги и тука сега :rofl: Коса ми се крева од тие од крајност во крајност.
     
    На Sesil, sanjaeva, simonka93 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    A realno,sekoja majka go saka najdobroto na deteto. Koj bi bil nenormalen svesno da steti na svoeto cedo?! Nikoj!
    Trgnete od faktot,deka ziveeme vo edna od najsiromasnite zemji,mnogu sme blisku do onie Africkite,pa kolku semejstva ima na tv sto baraat finanskiska pomos,kolku samo nie poznavame okolu takvi?
    Tie,takvite koi pokriv nemaat nad glavata,koi nemaat greenje,gotvat na paera,kupuvaat ovosje i zelencuk? I tie ne mu mislat dobro na svoite decinja? Ako ne kupat tetra mleko,cokolatce,pa i salama(od koja site clenovi vo semejstvoto ke bidat siti) decata ke bidat gladni,ke degidriraat. Mislite deka ne mislat za dobroto na svoite deca?
    Premnogu sme ,,zaneseni,, od toa koja e podobra majka. Vo osnova,site sme najdobri vo ocite na nasite deca. A i kraj kraeva,nikoj doma ne ni doaga ada ni vodi griza sto mu davame na nasite deca,lazeme nie ovde ili ne.
     
    На Dust, realGirl, m.i.g и 5 други им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    А зошто воопшто мислите дека некој ви се занесува?Прифатете го фактот дека не сме сите исти,не живееме сите под исти услови,не размилсуваме сите исто и не одбираме сите ист начин на живеење.Ми се чини како мн да ви пречи кога некој ке ви каже дека не го прави истото што и вие
     
    На danichap, wannaBeMomma, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Абе муабетот беше за шеќерот. Кој спомна добра, лоша мајка. За составот на чоколиното конкретно. Исто пари ќе фати да се купат обични житарици, да се подготват со ад или обично млеко и една лажица какао (ете нека не е сирово, нека е обично), едно овошје за да е благо и готово. Само што ќе нема 50 грама шеќер внатре. И секој за себе си кажува мислам и за своето.
     
    На Dust, crimson, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  5. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.877
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Ооооо, најзлатна средина :) штом и двете страни ми се смешни, значи сум од третите. Моментално готвам домашно пилешко со зеленчук, и целосно најздрав оброк. За појадок јадеше авокадо со банана. Вечер ќе јаде јогуртче со палента и со младо домашно сиренце. А измеѓу и сокче од портокал ќе се напие (лоша сум, давам сок), и животинско царство ќе и дадам едно коцкиче, а замисли може и од хумана КУПЕЧКО овошно јогуртче... може и крекерче да грицне, ќе видиме. Би била лицемерна ако речам дека спаѓам и во едните, и во другите, нели :)
     
    На slobodka, oblace1, m.i.g и 4 други им се допаѓа ова.
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    @joy1 Јас се извинувам најискрено,но никаде не спомнав нечие име,а најмалку твоето,за веднаш да се контрираш.Само кажувам свој став.И јас лично пишувам во ПРВО лице множина,значи се ставам во ист кош,некогаш премногу внимателна,некогаш со грешки.
    Како што ти имаш свој начин на живот така некој друг има различен начин на живот,и нема потреба да се контрираме и докажуваме што е најдобро.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Значи вашето е искажување став
    Моето е контрирање?
    :clap:
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Ок,не се разбираме. На мојот пост реплицираше,а воопшто не беше наменет за тебе ни за некој друг.
    Немам ништо против твоето мислење кажав и претходно,сакав само најучтиво да ти се извинам ако на некој начин се пронајде во постот.
     
  9. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Кремче лино црн намачкано на бисквита мх мх милини толку ми е убаво да си сркам..... Него ако не се лажам има кремче и со кокос од лино кај можам таков да најдам и одприлика која цена е?
     
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Јас искрено сакам детето да расте со здрави навики и да проба се. Али да не му бидат смоки чоколади и чуда основна храна.
    Еве пример:
    На мм подалечни роднини мајката детето го диктира како компјутер во смисла точно до минута спиење, јадење, играње...итн. не смее ништо нездраво да касне и слично. И имате момент кога детето не го гледа мајката или друг го чува да се крие и да јаде ненаситно се што таа не му дава и дпаѓа до проблем прејадување лошење и слично.
    Муабетот ми е, дакам да јаде здрава храна, но понекогаш нешто плус ради овие работи.
    Па нели забранетото е и најслатко :)
     
    На Dust, kalinaka, Sesil и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    20170310_220202.jpg Го заборавивме Лино чоко дринк да го спомнеме :D:coffee::coffee::l: Повелете на чоколадно млеко :D
     
    На Dust, mariz, oblace1 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Мoже ли некoј дa ми кaже 45гр. шеќер, кoлку лaжички се?
    Немaм тaквa вaгa, a сaкaм дa знaм.
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Kafeni ili supeni :D
    Zavisi kolku stavas vo lazickata,9 mozebi 10 :)
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Не сум мајка. Не судам на никој.
    Ама тешко е кога имате малечко кое не јаде ништо, ама ништо. На се се мршти и плука, па се радувате да апне и лажичка купена кашичка.
    Тоа на никој не му гo посакувам . :)
     
    На danichap, Dust, ivi1987 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не е тоа многу? Мислам дека се околу 4 лажички мали. Отприлика едно лажиче е околу 12-13 грама. Зависи колку ја полниш нели. :)
     
    На LaDyDoLl и sanjaeva им се допаѓа ова.
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    IMG_20170311_010211.jpg Едно мало лажиче е 5 грама, голема е 15.
    Во 100 грама повеќе од 11 лажички шеќер.
     
    Последна измена: 11 март 2017
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Ами јас што изедов вчера 2 огромни парчиња торта ( наеднаш ) и по 3-4 саати едно чоколадо Најлепше жеље.Вечерта мислам дека ќе пукнев,се предозирав со шеќер :D
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не ми текна да проверам на нет, така ми останало во глава немам поим од каде.

    Е тоа е веќе премногу шеќер за жал.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.214
    Допаѓања:
    124.189
    11 lazicki seker?! Zamislete kafe 100 grama si pijuckate so 11 lazicki sheker...

    Awww. I kako zagadeniot vozduh e opravduvanje da jadete shekeri? Ili si vikate sekako ke umram od rak na beli drobovi pa do ako sum debela?

    1 portokal e 10tina denari. 5 portokali 50. 5 dena sokce doma svezo cedeno. 50 denari e kilo sok od portokal so konzervansi. Kazete mi kolku nemate pari ili mrza za cedenje?
     
    На danichap, Dust, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
  20. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Интересна дискусија се развила овде! Јас сум од оние кои да речеме пазат што нудат на своите деца, се трудам секојдневно да има зеленчуков оброк, овошје, житарици, месо, јаткасти... Дел од сите тие намирници ги одгледуваат баба и деде или блиски роднини, нешто кое не можеме да го набавиме од село тогаш мораме да го купиме...
    АМА, не можам да кажам дека комплетно ми е изолирано детето од оние забранети, за жал нездрави јадења. Пробала и пица, и кока кола, јаде чоколадо, смоки, во последно време страшно е настрвена на туна (конзерва) и сл. Знам колку се нездрава варијанта, ама се трудам да ги јаде минимално, пример едно киндерче на ден, едно кесе смоки јаде 3 дена, туна (малку) колку да биде размешана со марула...

    Ме нервира онаа варијанта на мајки кои децата и растат со сувоменстао, газирано и прашоци, и се контрат со муабетот ,,тебе како те растеле, што ти фали, и воздухот не чини па го дишаш...(n) а од друга страна не сметам дека се во ред и оние кои паѓаат во несвест при глетка -дете како јаде смоки. |(
    Сметам дека ако умерено се застапени во исхраната на децата, ако не заменуваат оброк, и ако не се скојдневно се помалку опасни и ете одвреме-навреме можаме да им ги допуштаме на децата.
    Јас воглавном избегнувам чоколадца и смоки, ама делот си го зема кај баба и...

    Конкретно за Лино производите можам да кажам дека никогаш не биле застапени во нашата исхрана, и кога беше бебе еднаш бев понудила ама малата не ги сакаше, до овде застанаа моите обиди да ги јаде. Еднаш имам купено од Лино мечињата, и тоа како грицки ги јадеше а не потопени во млеко. Ете да пофалам дека рекламата и песничката им се ептен добри... Колку само му се радува малата на мечето Лино:rofl:
    Туку намената на темата беше реклама, ова стана анти реклама што искрено малку ми е смешно.
     
    На ZRNO, danichap, Dust и 10 други им се допаѓа ова.