1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќерот во дохраната кај бебињата и исхраната на малите деца

Дискусија во 'Бебе' започната од joy1, 8 март 2017.

  1. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Леле со овој шеќер шеќер порано подоцна сите деца ке внесат шеќер некој ке надохнадат и за тоа време кога мајките не им давале шеќер.
    Ако е затоа и во чаевите има шеќери на почетокот бидејки читав вака онака за шеќерот и бев во аптека и барав чај без шеќер и таков немаше. И затоа не давам толку значење на шеќерот. Како на ова да не е прскано генетски модифицирано и бла бла да не зборам..... Али секоја мајка си знае за своето најмило....
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Има чаеви за бебиња без шеќер, не знам зошто не ти ги понудиле во аптека. На Хип чајчињата не содржат шеќери воопшто.
    Инаку шеќерот е најголемиот тивок убиец...затоа што создава кисела средина за развој на карциногени клетки, предизвикува дебелеење и создава зависност. Една од најголемите дроги на денешницава е токму шеќерот. Затоа треба да се внимава какви навики ќе им создадеш на децата од најмала возраст.
    Ама на крајот на краиштата, одлуката е твоја.
     
    На do-re-mi, Lolipop23, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Ke gi cuvame decata pod stakleno zvono, hm ok, no poveke od pola od majkive tuka garant jadat blago, pijat gazirano i dr. stetni raboti . Znaci forumov ima povekje temi pa ve citame...nooo bitno gi hranime decata zdravo...jas i soprugot sme vegetarijanci, a moeto dete vnesuva meso vo ishrana, jademe isklucuvo sirova hrana, sheker kupuvame samo za kafe za gosti, a togash kupuvame i blago i gricki, no moeto dete ako saka blago ke dobie, pa na kraj samo ke odluci kako ke se hrani.
     
    На majdaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    33.190
    Пол:
    Женски
    Што вака нова тема |-) со сите одговори од темата за ЛИНО кашичките ?
    Инаку денес баш земав каша на Лино и беше одвратна јас не можев да јадам а не пак син ми.
    @augustd Да јас јадам благо но газирано никако не користам, но син ми кога ќ побара тогаш ќе добие се што сака.
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Јас, за жал, сум од оние погоре набројани, воопшто не се хранам здраво. Газирано не пијам, ама благо ми е слабост. На бебе не сум дала шеќер и избегнувам такви производи.
    Тоа што јас не се хранам здраво за мене не значи дека и бебе треба да хранам со чоколади, туку напротив, јас треба да сменам начин на исхрана. Почнува веќе да разбира и почнувам и јас да се трудам да исфрлам тоа што не треба. Инаку џабе е, ќе те гледа ти дека јадеш, па колку сакаш не му давај. Се води со пример. Иако не мислам до крајност да одам, чат-пат ќе проба нешто, дете е, ќе види и од други, ќе сака. Ама, граница мора да има.
     
    На slobodka, snegulkata и augustd им се допаѓа ова.
  6. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Pa tocno, se soglasuvam. Ako ne proba doma ke proba na drugo mesto, zivo bitie e. Aj sea ako ne jadam meso i na kerka mi da ne i davam.
     
  7. izi_1986

    izi_1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Имам позната што го гледаше детето како капка роса. Само домашно готвено како мало. Кога порасна забранети му беа пици, сендвичи и сокови со шеќер како кока кола. Буквално забрането му беше да купува газиран сок.

    Еден ден беа на екскурзија накај 4то одделение и таму каде што јаделе давале со секој сендвич гратис кока кока. Детето купило 4 или 5 сендвичи за да му дадат повеќе сок и се испило. Нормално му станало лошо, дури стигнало до лекар.

    Мајка му кога го праша зошто купил кока кола штом му е забрането, тој и рече дека не купил дека ја давале гратис. :) деца како деца.

    Не ги охрабрувам мајките да се вака строги. Нема смисла, мора да се учи детето што е умереност.
     
    На Sesil, augustd и majdaa им се допаѓа ова.
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    Ај хемичар ако има на форумов нека објасни подетално во врска шо ,,шеќерот,, пошто колку што ме држе сеќање има доста видови, поделби...
    Не верувам да станува збор за ист вид шеќер, 11 лажици шеќер во сто грама било што да се стави нема да може да се лизне тоа од шо е благо.
     
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Еве јас како хемичар и како професионално инволвирана во декларации на производи ќе пробам да објаснам.
    Во декларирањето на производите под шеќери се бројат глукоза, фруктоза, галактоза, лактоза, малтоза и сахароза. Овие шеќери можат да се најдат во овошја и разни растенија, освен лактозата која е млечен шеќер.

    На организмот нормално му е потребен шеќер, т.е. глукоза, таа е горивото за сите метаболички процеси, но се што е вишок влијае негативно врз организмот, од покачување на крвниот шеќер, до нивна конверзија во холестерол и триглицериди (фруктозата). (ова е накратко, метаболизмот на јаглехидратите е многу сложен :!: )
    Со оглед на тоа што сите овие шеќери се конвертираат (или се разложуваат) во глукоза во организмот, поделбата не е битна, енергетската вредност им е иста и сите се подеднакво штетни. :)
    Разликата помеѓу декларациите дадени погоре е следнава, иако имаат речиси иста количина на шеќер, 43г со 45г, кај чоколиното тој шеќер е додаден шеќер при процесот на производство додека кај кашичката шеќерот е природниот шеќер од овошјето (ако веруваме на декларираното дека е без додаден шеќер).
     
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Па сите коментари што не им одговараа, односно беа антиреклама за лино ги тргнаа од темата.:rofl:
     
    На danichap, wannaBeMomma и TutiFuti им се допаѓа ова.
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Не ми е јасно зошто ако планираат да се рекламираат отвараат теми? :^) Тема е, ќе има и критики и пофалби и многу пореална ќе биде истата, кога ќе биде исполнета со вакви вистински мислења од некој поупатен за содржината, искуството, да има стварно рецензии на производите.
    А по овој принцип, што се мачеле со толкави промо-реферати? :D Избери некој рандом член ко мене и Десни @Mr. Right, додели ни една вреќа Лино и да се сликаме со црвена лента и све и тоа е :D (Па и нашите коментари ги избришале, а рековме дека сркаме Лино и сакаме да добиеме, свашта :envy:) :D
    Пфф, аматери :makeup:
    :d::drunk:
     
    На JollyGirl, Mr. Right и Someonespecial им се допаѓа ова.
  12. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Сунчице, aкo ни бришaт кoментaри не им ги јaдеме веќе. ]:) А, не пишaвме ништo лoшo. :|

    Инaку, пoмислив декa е другa темa oвaa. Кoгa веќе прoмoвирaш некoј прoизвoд секaкo декa ќе биде излoжен и нa пoзитивни и нa негaтивни кoментaри, нa некoј му се дoпaѓa, нa некoј не. :nod:

    Едит: сaмo мислењaтa ги префрлиле тукa, инaку темaтa си пoстoи. Амa кaкo и дa е нaшите мислењa се избришaни @Summerlover .
     
    На JollyGirl и Summerlover им се допаѓа ова.
  13. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Mr. Right Тоа што не трпат критики е доволен показател колкава е професионалноста на брендот :nod:
    :d::drunk:
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.915
    Пол:
    Женски
    Лолипоп клучното објаснување е дека шеќерот од овошјето и зеленчукот односно природниот шеќер е во ред за организмот т.е потребен. Доколу вештачкиот одбосно белиот и кафеавиот е штетен така?
     
  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ne e nitu beliot seker (saharozata) vestacki i nego go ima vo ovosjata i rastenijata ( se dobiva neli od sekerni repka i trska).
    Vnesot na seker treba da bide balansiran, visokot sto ke go vneseme e steten. Zatoa treba da se vnimava sto ke odlucime da bide nasiot izvor na seker.
    Preporacaniot dneven vnes na seker e ne poveke od 90g.
    Npr so 3 jabolka ili pak so 200g cokolino ke se zadovoli dnevnata potreba od seker. Megutoa so jabolkoto vnesuvas i vitamini i rastitelni vlakna i antioksidansi i normalno zatoa e podobar izbor.
     
    На slobodka, vitamina и Annath им се допаѓа ова.
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Ama mora da priznaes deka beliot seker i ovoj od ovosjeto ne se isto, neli?
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  17. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Jas kolku sto znam ovosjeto ima prirodni sekeri, a vo ishrana se koristi rafiniran.
     
    На Annath и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  18. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Едно е да проба а друго е да биде застапено секојдневно и во големи количини. Ете читате дека многу мајки дозволиле децата да вкусат торта, пица, смоки ... ама колку?!?! и дали секој ден?!?!
    Не мислам дека можеме да се водиме по тоа ако јас јадам, тогаш зошто да не и детето.
    Глупа ви е малку логиката дека мајка која јаде не треба да го штити своето дете од тие штетни продукти. Имаме мајки и кои пушат цигари тогаш по ова би требало и цигари да не им бранат на децата?!?!
    А и ова дека детето само ќе одбере ми е некако наивно. Ни едно дете нема да одбере спанјак а да одбие киндер јајце.Наша должност е да водиме грижа за исхраната додека се мали.

    @RainBow погоре пишуваше дека не се храни здраво, што не значи дека овде завршува грижата за здрави оброци на нејзиното дете. Ете и јас сум сличен пример, дури и се прикривам кога јадам сувомеснато, па можам да кажам дека заради таа грижа детето да не посегне по нездрави оброци избегнувам да купувам па и ние сме на некој начин заштитени. Искрено сега поздраво се хранам отколку пред да станам мајка.
     
    На zuto, Annath, wannaBeMomma и 3 други им се допаѓа ова.
  19. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Pa ja ne se vodam po toa, ako se vodev i moeto dete ke bese vegetarijanec. Mojata logika e vo red, koga jadete cokoladi i blago i smoki doma i deteto ke bara, jas ne jadam ama na svoeto dete ke dadam.
     
  20. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Е па тоа и ми е поентата на муабетот. Хемискиот состав им е ист, но рафинираниот шеќер е прочистен, без никакви нутриенти, празни калории...
    Шеќерот од овошките доаѓа врзан со растителни влакна, заедно со витамини, антиоксиданси...
    Јасно е што е подобро нели? ;)
     
    На zuto, augustd и vitamina им се допаѓа ова.