1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќер:бел или кафеав-нерафиниран

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Hipster, 1 септември 2011.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  По разни списаснија и телевизиски емисии за готвење, често го препорачуваат нерафинираниот шеќер. Има повеќе видови, кој имаат кафена боја, за разлика од стандарднот -бел. Многумина тврдат дека е диатален, не дебелее и е здрав за конзумираење. И можам да забелешам дека во поголемиот број на кафулиња и ресторани во Скопје го послужуваат! Што мислите вие? Кој вид на нерафиниран шеќер користите?
   
 2. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  635
  јас не знам за вас јас си го користам белиот шеќер поубав ми е ;)
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Секогаш си го користам белиот шеќер, не би се откажала од него во никој случај. :D Каде-каде ми е повкусен, па нека дебелее колку сака.
   
 4. femina989

  femina989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  14
  Јас користам кафеав и многу ми е повкусен.
   
 5. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Не памтам да сум пробала кафеав. Инаку бел шеќер класика, ама ако во скоро време пробам кафеав и повеќе ми се допадне, можеби би го употребувала тој, иако не верувам искрено.
   
 6. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  користам и бел и кафеав
  иако во последно време го избегнувам белиот шекер, кафеавиот т.е. нерафинираниот некако е повкусен
   
 7. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  И двата ги имам дома кафеавиот најчесто го користам во млеко и така а онака белиот за се друго :)
   
 8. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Па шеќер скоро и и4 да не користам, ама кога користам кафеав секако :), во белиот нема ништо од страна на витамини, а во кафеавиот има и затоа е многу поздрав....
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.051
  Допаѓања:
  199.223
  Пол:
  Женски
  Има повеќе видов кафеав шеќер: демерара, лајт мусковадо и дарк мусковадо - јас го претпочитам последниов, дарк мусковадо. Има специфичен вкус - секој што пие поблаго кафе кај мене дома ме прашал што сум ставила во него - и никој не го сака, не знам зошто :^) Јас и понатаму го користам. Инаку, шеќерот го користам само кога правам нешто благо, а и тогаш знам да скратам малку повеќе :)
   
 10. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
  дома имам и кафеав и бел шеќер,повеќе на ВКУС ми е подобар белиот,али поздрав е кафеавиот,тоа да,и мајка ми цело време ме тера да го користам кафеавиот,како демек поздрав бил,она ова |( али мене ми е многу грд на вкус,иу :puke:
   
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Веќе 6 години го употребувам исклучиво кафеавиот шеќер. Белиот ми е ептен само за готвење или за колачиња, за да не го трошам кафеавиот.

  Откога го користам се одвикнав од пиење благо кафе и се навикнав да го пијам чајот без шеќер, а тоа е мислам доста солидно со оглед на тоа дека некогаш пиев кафе со 3 - 4 лажичиња шеќер. Нездраво! :|

  Разбрав дека кафеавиот шеќер е поздрав и од кога ми објаснија зошто, некако спонтано решив да го елиминирам сосема белиот и да го воведам кафеавиот. Сега без него не можам да си го замислам секојдневието.
   
 12. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Си го користам кафеавиот шеќер ,затоа што ми е поубав и поздрав е од белиот :)
   
 13. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.216
  Пол:
  Женски
  Што му правите на кафениот шеќер кога ќе се стори камен? Она што стои на упатството дека треба да се покрие со влажна крпа некако не ми дава резултат. Како го чувате?
   
 14. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.498
  Допаѓања:
  39.803
  Пол:
  Женски
  Дома имам кафеав шеќер ама јас лично не го користам за ништо, мајка ми само го користи. Навикната сум на белиот.
   
 15. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Белиот го користам. Макар кафеавиот можеби е поздрав како што има напишано Пирамид, ама и поневкусен ми е . Изгледа се е навика...
   
 16. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Многу ми се допаѓа кафеавиот шеќер. Редовно го имам дома, обично лајт мусковадо на Виталија. Од дете сум навикната сум на кафеав шеќер, бидејќи мајка ми го купуваше уште многу одамна.

  Сепак не го користам којзнае колку во секојдневие, бидејќи не употребувам многу шеќер - освен во мохито и кога јадам мекици :D
  На работа имаме од тој во мали кесички, па често знам да си отворам едно и да го изедам.

  Сопругот никако не можам да го навикнам, иако се трудам да му прошверцувам во кафето. Децата ги навикнав, и го бараат, само се трудам и нив да не им давам често шеќер, па повторно се сведува на јадење со мекици :D

  Инаку не знам што се прави кога ќе се стврдне - јас се трудам да не му дозволам да се стврдне со тоа што го мешам повремено, а ако се случи - го кршам на парчиња, па така го користам, или во краен случај - го фрлам. Само ова ми се случува ретко, бидејќи често правам мохито.
   
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Во глобала многу малку користам шеќер освен во слатки. Кафе пијам без шеќер, а во чај, млеко и секаде каде што можам ставам мед.
  Повеќе користам бел шеќер. А и искрено скептик сум дека тој што го има кај нас кафеав шеќер е вистински нерафиниран кафеав шеќер (некаде имам прочитано дека нема врска )
   
 18. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  135
  Исто мислење делиме.. :D
   
 19. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  никаков....бидејки јас мислам дека кафеавиот шеќер е бел али преофарбаннн! :!:
   
 20. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  Белиот шекер е поубав.