1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќер:бел или кафеав-нерафиниран

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Hipster, 1 септември 2011.

  1. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    По разни списаснија и телевизиски емисии за готвење, често го препорачуваат нерафинираниот шеќер. Има повеќе видови, кој имаат кафена боја, за разлика од стандарднот -бел. Многумина тврдат дека е диатален, не дебелее и е здрав за конзумираење. И можам да забелешам дека во поголемиот број на кафулиња и ресторани во Скопје го послужуваат! Што мислите вие? Кој вид на нерафиниран шеќер користите?
     
  2. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    јас не знам за вас јас си го користам белиот шеќер поубав ми е ;)
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Секогаш си го користам белиот шеќер, не би се откажала од него во никој случај. :D Каде-каде ми е повкусен, па нека дебелее колку сака.
     
  4. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Јас користам кафеав и многу ми е повкусен.
     
  5. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не памтам да сум пробала кафеав. Инаку бел шеќер класика, ама ако во скоро време пробам кафеав и повеќе ми се допадне, можеби би го употребувала тој, иако не верувам искрено.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    користам и бел и кафеав
    иако во последно време го избегнувам белиот шекер, кафеавиот т.е. нерафинираниот некако е повкусен
     
  7. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    И двата ги имам дома кафеавиот најчесто го користам во млеко и така а онака белиот за се друго :)
     
  8. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Па шеќер скоро и и4 да не користам, ама кога користам кафеав секако :), во белиот нема ништо од страна на витамини, а во кафеавиот има и затоа е многу поздрав....
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Има повеќе видов кафеав шеќер: демерара, лајт мусковадо и дарк мусковадо - јас го претпочитам последниов, дарк мусковадо. Има специфичен вкус - секој што пие поблаго кафе кај мене дома ме прашал што сум ставила во него - и никој не го сака, не знам зошто :^) Јас и понатаму го користам. Инаку, шеќерот го користам само кога правам нешто благо, а и тогаш знам да скратам малку повеќе :)
     
  10. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    дома имам и кафеав и бел шеќер,повеќе на ВКУС ми е подобар белиот,али поздрав е кафеавиот,тоа да,и мајка ми цело време ме тера да го користам кафеавиот,како демек поздрав бил,она ова |( али мене ми е многу грд на вкус,иу :puke:
     
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Веќе 6 години го употребувам исклучиво кафеавиот шеќер. Белиот ми е ептен само за готвење или за колачиња, за да не го трошам кафеавиот.

    Откога го користам се одвикнав од пиење благо кафе и се навикнав да го пијам чајот без шеќер, а тоа е мислам доста солидно со оглед на тоа дека некогаш пиев кафе со 3 - 4 лажичиња шеќер. Нездраво! :|

    Разбрав дека кафеавиот шеќер е поздрав и од кога ми објаснија зошто, некако спонтано решив да го елиминирам сосема белиот и да го воведам кафеавиот. Сега без него не можам да си го замислам секојдневието.
     
  12. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Си го користам кафеавиот шеќер ,затоа што ми е поубав и поздрав е од белиот :)
     
  13. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Што му правите на кафениот шеќер кога ќе се стори камен? Она што стои на упатството дека треба да се покрие со влажна крпа некако не ми дава резултат. Како го чувате?
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Дома имам кафеав шеќер ама јас лично не го користам за ништо, мајка ми само го користи. Навикната сум на белиот.
     
  15. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Белиот го користам. Макар кафеавиот можеби е поздрав како што има напишано Пирамид, ама и поневкусен ми е . Изгледа се е навика...
     
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Многу ми се допаѓа кафеавиот шеќер. Редовно го имам дома, обично лајт мусковадо на Виталија. Од дете сум навикната сум на кафеав шеќер, бидејќи мајка ми го купуваше уште многу одамна.

    Сепак не го користам којзнае колку во секојдневие, бидејќи не употребувам многу шеќер - освен во мохито и кога јадам мекици :D
    На работа имаме од тој во мали кесички, па често знам да си отворам едно и да го изедам.

    Сопругот никако не можам да го навикнам, иако се трудам да му прошверцувам во кафето. Децата ги навикнав, и го бараат, само се трудам и нив да не им давам често шеќер, па повторно се сведува на јадење со мекици :D

    Инаку не знам што се прави кога ќе се стврдне - јас се трудам да не му дозволам да се стврдне со тоа што го мешам повремено, а ако се случи - го кршам на парчиња, па така го користам, или во краен случај - го фрлам. Само ова ми се случува ретко, бидејќи често правам мохито.
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Во глобала многу малку користам шеќер освен во слатки. Кафе пијам без шеќер, а во чај, млеко и секаде каде што можам ставам мед.
    Повеќе користам бел шеќер. А и искрено скептик сум дека тој што го има кај нас кафеав шеќер е вистински нерафиниран кафеав шеќер (некаде имам прочитано дека нема врска )
     
  18. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Исто мислење делиме.. :D
     
  19. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    никаков....бидејки јас мислам дека кафеавиот шеќер е бел али преофарбаннн! :!:
     
  20. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Белиот шекер е поубав.