1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Шеќер vs. Натрен

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од AnaKarenina, 6 јули 2012.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  Познавам многу луѓе кои во својата исхрана целосно го имаат исфрлено белиот шеќер и го имаат заменето со натрен. Натренот го користат и во кафето и во млекото, чајот, тортите, колачите и други десерти бидејќи постојат мислења дека натренот е многу по здрав, за разлика од шеќерот кој се смета за вистински отров.
  Според американските научници, шеќерот е толку штетен за здравјето, што треба да се третира како алкохолот и цигарите. Тие предупредуваат дека претераното конзумирање на шеќер не само што придонесува до глобалното претерано дебелеење, туку е и главен виновник за промени во хормоните кај луѓето, во метаболизмот, го подига крвниот притисок и предизвикува сериозни оштетувања на црниот дроб. Истражувачите тврдат дека ефектите од претерано конзумирање на пијалоци и храна богати со шеќер ги имитираат симптомите на претерано конзумирање алкохол, кој се прави од дестилација на шеќер.
  Постојат мислења според кои кафениот шеќер е поздрав од белиот, но утврдено е дека овој шеќер ги содржи речиси истите состојки како и белиот. Ваквите сознанија укажуваат дека станува збор за заблуда кога се вели дека кафениот е поздрав од белиот шеќер. И двата вида содржат речиси исти состојки, а се разликуваат само во основните минерали, но разликата е толку мала што е дури и занемарлива.

  Од друга страна, според многу истражувања, натренот како замена за шеќерот всушност е канцероген и може да предизвика сериозни последици по човековото здравје. Ваквиот вештачки засладувач не го употребуваат дури ни дијабетичарите, поради неговото штетно дејство.
  Аспартамот се користи како замена за природните шеќери во многу производи. Сите производи на кои пишува Sugar free, во себе го содржат овој синтетички засладувач кој може да предизвика труење чии симптоми се: зашеметеност, главоболки, замор, вртоглавици, повраќање, забрзана работа на срцето, зголемување на телесната тежина, замаглен вид, слепило, раздразливост, вознемиреност, осип, болка во зглобовите, депресија, грчеви, спонтани абортуси, неплодност, зависност, слабост и губиток на слухот.
  Постои сомневање дека аспартамот може да предизвика тумор на мозокот, мултипла склероза, хроничен замор, епилепсија, Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест, дијабет, метално заостанување, лимфом, дефекти на плодот, системски лупус, а во бременоста аспартамот може негативно да делува на плодот.

  Темава ја отварам за да споделиме мислења околу ваквите засладувачи во исхраната - колку натренот е всушност здрав и дали неговата замена за шеќер е подобра опција.
  Каков засладувач користите вие во вашата исхрана? Бел шеќер, кафен шеќер, натрен?
  Во колкаво количество го конзумирате?
  Користите ли производи кои се Sugar free?
  Ако користите натрен, дали сте забележале проблеми со здравјето откако сте почнале да го користите?
   
  На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
 2. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Претежно го користам белиот шеќер, ама сеа со диетиве користам само сложени шеќери од овошјето. Како и да е гледам да го одбегнувам белиот шеќер и да го заменувам со кафен, ама не можам секогаш. Во кафиња, чаеви такви работи можам да користам кафен шеќер, ама во торти, слатки, колачи не. Знам дека е подобар избор од белиот, ама па економична сум и не сакам да се трошам :D . Шала на страна мислам дека нема до толку голема потреба да се користи исклучиво кафен шеќер и во колачите, па нема цел колач да изедам, мајку му, а и колач се прави кај нас еднаш во месец :D .Ако одиме така сите слатки и чоколади што се продаваат во нив имаат бел шеќер, па поекономично им е на луѓето, а у осталом што се грижат они за нашето здравје. Значи заклучок, гледам да избегнувам прости шеќери, ама кога мора претежно го користам белиот.

  Во врска со натренот, знам дека мајка ми едно време користеше, ама баш поради истиве истражувања, дека е штетен по здравјето итн престана. Јас лично не би го користела натренот во исхраната, подобро кафен шеќер отколку натрен, според мене :!: .
   
 3. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.306
  Допаѓања:
  4.983
  Јас користам бел шеќер кога веќе морам како што кажа и M.a.r.i.l.y.n ,a кафеавиот претпочиттам да го користам повеќе.До душа сега посебно летниот период многу малку користам било каков шеќер,само природниот од овошјето и тоа ми е доволно.Кафе не пијам ,еднаш месечно евентуално ако се напијам,па ако ставам обично го користам кафеавиот шеќер.А во чајот кога веќе нема кафеав шеќер тогаш ставам многу малце бел или воопшто не ставам.
  Натрен никогаш не сум користела како засладувач,а посебно сега кога прочитав какво влијание има врз здравјето немам ни желба да го користам.
   
 4. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  36.241
  Пол:
  Женски
  Ние дома најчесто користиме натрен ,значи обичен шекер скоро ич, за недај боже ако у моментот неаме натрен.Мајка ми коа праи благо става и едно и друго бидејки мислам дека неможе да се потригне таа сладост со натрен што би се постигнала со шекер.Фала богу до сеа сите сме здрави и прави а прилично долго го користиме.Мајка ми пред некој ден зема од некаков си шекер од таа продавницата за органска храна што е Био(бла бла)не ми текнува како се вика викаат дека тој бил поздрав и не знам што па може да продолжиме да го користиме него.
   
 5. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Јас ни шеќер ни натрен конзумирам :D
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.534
  Во кафето редовно користиме натрен со години наназад, иако гледам последниве месеци да го избегнувам и него.
  Да чукнам во дрво, никој не пројавил проблем од натрен.
  Дедо ми е дијабетичар од неговата 50та година, значи скоро 30 години и секој ден консумира натрен, човекот за негови години се држи одлично, многу подобро од други на таа возраст.
  Во турско кафе на пример не ми е потребен никаков засладувач, си го пијам горко.
  Ретко правиме торти и колачи, ама кога ги правиме нема шанси да ставам натрен во торта или мафин бре. :^)
  Користиме бел шеќер и како го истурам така и подголтнувам, зло ми е кога го гледам, не го сакам воопшто, ама се тешам дека ретко правиме и ретко јадеме благо.

  Што се однесува до мене сметам дека и едното и другото во огромни количини можат да бидат штетни по здравјето.
  Умерено и одговорно консумирање на двете. :)
   
 7. NadjaChoko

  NadjaChoko Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Натрен.
   
 8. Winterborn77

  Winterborn77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Со години веќе не користам шеќер, само натрен.
   
 9. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  567
  До сега не сум користела натрен,само шеќер.
   
 10. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
 11. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  116
  За кафе и чаеви повеќе сакам натрен... :?:
   
 12. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Натрен кога некаде на гости немаат шеќер за во кафе прифаќам, инаку дома немам и не користам никогаш.
  Немам некој ритуал на секојдневно пиење на кафе, а кафе без шеќер не пијам така да гласам за него сепак. Благо не јадам често, па умереноста не ми ствара проблем.
  Во чај ставам мед, никако шеќер.
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.315
  Пол:
  Женски
  Користам шеќер. Натрен само еднаш имам пробано.
   
 14. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  13
  Шеќер само понекогаш,а натрен воопшто не користам.
   
 15. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Леле бе денеска купив натрен :D Испив едно кафе со него и изгледа до тука ке му биде по она што го прочитав хахах. Како и да е користиме бел шеќер дома досега немаме купено нетрен али еве мерак ме фати денеска за чудово. Сега ептен ми помина меракот :lol:
   
 16. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  912
  Пол:
  Женски
  Јас користам и шеќер и натрен,мене ми се допаѓа натренот иако едно зрнце не ми е доволно за да ми се заслади чајот или какаото,па морам да ставам две или три зрнца натрен,татко ми кога му доаѓаат пријателите на гости преферира натрен за кафето,јас сум чула,пак,дека натренот како вештачки засладувач не бил многу здрав,не е здрав ниту шеќерот,но,сепак за мене чај или какао без шеќер нема вкус,така што јас за оваа опција би гласала:Шеќер vs.Натрен=50:50! :) ;)
   
 17. Beautiful-Princess

  Beautiful-Princess Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
 18. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.287
  Шеќер. Натрен никогаш не сум пробала (а и нема да пробам после она што го прочитав). :)
  И не би го нарекла шеќерот отров.
   
 19. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.288
  Допаѓања:
  14.352
  Пол:
  Женски
  Шеќер, татко ми пиеше натрен и пробав неколку пати ама не ми е исто. Чудно е, не ми се допаѓа.
  Порано користевме кафеав шеќер, тој најубав беше.
   
 20. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  4.464
  Пол:
  Женски